CHP'li vekilden üreticiye buğday ve arpada kök biti uyarısı

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, buğday ve arpada verim kaybına neden olacak zararlılarla ilgili uyarılarda bulundu. Aygun, "Uyarımızı bugünden yapıyoruz eğer süreçte tedbir alınmazsa buğday ve arpada verim kayıpları aşikar olup rekoltede büyük kayıplar ile karşı karşıya kalacağız"

CHP'li vekilden üreticiye buğday ve arpada kök biti uyarısı
banner200

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, buğday ve arpada görülen hastalık ve zararlılarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Aygun, açıklamasında şunları kaydetti: "Tarlalarımızda sağlıklı bitkilerin büyümesiyle birlikte sorunlu olan bitkiler gözle görülür hale geldi. Peki neden? Boyu kısalan ve yaprakları sararan bitkileri incelediğimizde kök bölgesinde Root Aphit (Kök biti) dediğimiz zararlıya rastlanılmıştır.

Bunun sebebi;

1. Erken ekim

2. Kurak geçen ekim sezonu ve ılıman geçen kış nedeni ile kademeli çıkış ve zayıf köklenmenin oluşması

3. Aşırı gübreleme (bol azot)

4. Gece-gündüz sıcaklık farklarının yüksek olması

5. Nisan ayı içinde yaşadığımız don olayları

6. Erkencilik özelliğine sahip çeşitlerin hızlı gelişimi

7. Toprak sıcaklığının son 15 günde 8 derece ve üstüne çıkması

8. Anıza ekim

Bunun dışında; 

Kısa boylu kalan ve yaprakları dikleşerek sararan veya moraran bitkilerde yapılan gözlemlerde virüs olma ihtimali bulunmaktadır. Ancak bunun bilimsel olarak doğru cevabını Bitki Koruma Bölümü verebilir.

Kısa boylu kalan sararan bitkileri incelediğimizde Take-All hastalığı ile de karşılaşılmaktadır. Bunun en belirgin göstergesi kök ve kökboğaz kısmında yoğun siyahlaşmadır. Tarlalarımızda kendini alan alan göstermektedir.

Nisan ayı içerisinde yaşanan don ve soğuk zararı erkenci ve erken ekilen çeşitlerde aşırı azotun varlığı ile beraber hububat tarlalarımızda fusarium, rhizoctonia, eyespot (keskin göz lekesi), külleme ve septoria hastalıkları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalıklarda bitkide deformasyon ve sararma olarak kendini göstermektedir.

Bayrak yaprak oluşumu ve başaklanma döneminin yaşadığımız bu süreçte bitki koruma ve beslemeyi doğru zamanda yapmaya devam etmeliyiz.

Uyarımızı bugünden yapıyoruz eğer süreçte tedbir alınmazsa buğday ve arpada verim kayıpları aşikar olup rekoltede büyük kayıplar ile karşı karşıya kalacağız. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2020, 22:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aygun, bak bunu da siz yaptınız derler..
Aygun, bak bunu da siz yaptınız derler.. - 2 yıl Önce

Vekil Bey, aman dikkatli konuşun. Zaten adınız çıkmış dokuza inmez sekize... Malum birileri, bu KÖK BİTİ MESELESİNİ CEHAPE ZİHNİYETİ İCAT ETTİ, MEMLEKETİ BU CEHAPE BİTE BOĞDU DERLER... boşverin vekil bey, memleketi manen bok götürüyor, bitlenmişiz çok mu???

Ciftci
Ciftci - 2 yıl Önce

Bakanlikta liyakatli muhendis kalmadimida bu uyari vekile dustu. Gerci olanlarda Türk isimlerini degistirmekle mesguller sanirim.

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Tarımla ilgilenen yok arazilerde hic bir konuda araştırma yapılmıyor. Ilaç firmaları ot,kokbogaz ve pas ilacı almaya gittiğimizde talep ettiğimiz ilaçlar garanti yanında katkı olarak ne satabilir peşinde bizde alıyoruz yapılan işçilik ve alınan ürünlerin uygulaması ve zamanlamasi konusunda hic bir destek unsuru yok. Sonuç maliyetler yükseliyor bilimsel olarak tarımda hic bir çalışma ve uygulama yok.

Halil Topçu
Halil Topçu - 2 yıl Önce

Tespit doğru ancak şimdi tarlalara giriş imkansız bu bitlenmeden önce pas atılırken bir karışım eklenip önlenez mi?

banner151

banner251