CHP'li vekil: Saman ithalatında Cumhurbaşkanına doğru bilgi verilmiyor

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun saman ithalatını yalanlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a doğru bilgi verilmediğini kaydetti. Saman fiyatlarının şu anda altın fiyatları gibi uçtuğunu söyleyen Aygun, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nu çağırdığı İzmir’de 25 lira! Samanda kriz var” dedi.

CHP'li vekil: Saman ithalatında Cumhurbaşkanına doğru bilgi verilmiyor
banner282

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun saman ithalatına ilişkin açıklamasının bütçe görüşmelerinde vekillerin sorularını yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından doğrulandığını anımsattı.

Aygun, Bakan Pakdemirli’nin “Türkiye'nin saman üretimi 25 milyon tondur, 15 milyon tonu hayvancılıkta kullanılır. Bu sene 7 bin 370 ton saman ihraç etmişiz. Bir yılda 9 bin ton ithal edilmiş. Adam ucuz bulmuş getirmiş. Adama gem mi vuracağız?” sözlerini anımsattı.

Bu açıklamanın Türkiye’de yaşanan saman krizini doğruladığını belirten Aygun, “Bakan mı doğru söylüyor Cumhurbaşkanı mı doğru söylüyor? İki farklı açıklama. Cumhurbaşkanına yanlış bilgi veriliyor. Şu anda saman fiyatları altınla yarışıyor, saman karaborsada, fiyatlar uçuyor” dedi.

“İsviçre'den kilosu 200 liraya ithal edilen ürünün adı hububat kapçığıdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanlış bilgi verildiğini söyleyen Aygun, “Çiftçi artık perişan durumda, hayvanına yedirecek bir şey bulamıyor. Hayvanına ne bulursa onu yediriyor. Hububat kapçığı yediriyor. Samanla aynı şey… Üretimi de çiftçiyi de bitirdiler” eleştirisini yaptı.

SAMAN FİYATLARI UÇUYOR

Tekirdağ’da samanın balya fiyatının harman döneminde 6-7 lira olduğunu, şu anda 18-19 liraya çıktığını, bu fiyatın İzmir’de ise 25 lira olduğunu anlatan Aygun, “Saman fiyatları, enflasyonun çok üzerinde artmıştır. Cumhurbaşkanı, Genel Başkanımızı İzmir’e davet ediyor, ama gitmeden önce saman fiyatlarını gözden geçirsin” diye konuştu.

BUĞDAY ÜRETİMİ SORUNU

Aygun, 2019 yılında 19.5 milyon ton buğday üretimi olduğunu vurgulayarak, “Buğday üretim miktarımız 2002 yılında 19.5 milyon tondur. Ama 2002 yılında nüfus 65 milyondu, şimdi 84 milyon. Tarım yerinde sayıyor, hayvancılığı, çiftçiliği bitirdiler. Köye göç dediler. Köye göç edenleri de artık bitiriyorlar” eleştirilerini yaptı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2020, 14:33
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
gürkan
gürkan - 2 yıl Önce

Cumhurbaşkanı da atadığı adamlara dikkat etsin biraz. hesap sorsun o zaman. hesap vermeyen başkan, müdür olsam ben de imparatorluk kurarım kendi çapımda.

Balıkesir
Balıkesir - 2 yıl Önce

Evet malesef Cumhurbaşkanına ne atadığı adamlar nede danışmanları doğru bilgi vermiyorlar. Bilgilerin hepsi günü ve koltuğu kurtarmak için verilen sağlıksız bilgilerle dolu.

Mehmet alp
Mehmet alp - 2 yıl Önce

Tabi canım bilgi verirler mi ? Bunlar kadar kaos sistem ne gördüm ne duydum ama Allah var gam yok.Çin bile havasından geçilmiyor du ne oldu ilahi adalet tecelli etti bir virüs başlarına bela oldu yapan eden kim Cenabı Mevla adaletin en hayırlı olanı hamdolsun.. bunlarda tecelli olduğu vakit bakalım hangi virüsle yerle bir olacaklar o kadar yolsuzluk hırsızlık yanlarına mı kalacak...

banner151