" />

CHP’li Gürer: Tarımı AKP bitirdi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in, “Ülkemizde bakliyata elverişli topraklar, alanlar mevcutken bakliyat ithal eden bir ülke konumuna gelmemizi nasıl açıklıyorsunuz?" sorusuna Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından cevap geldi. Açıklamaya yanıt veren Gürer, “Tarımı AKP hükümetleri bitirdi. Fasulye ekildiği dönemde ithale izin vermek çiftçiye ekme demek, bunun neresi milli?" diye sordu.

CHP’li Gürer: Tarımı AKP bitirdi!
banner200
banner217

Bakanlıktan gelen açıklamada, 941 havzada 21 ürünün uygun olduğu havzalarda üretim alanı bazında destekleneceği belirtilirken, desteklenecek ürünler arasında kuru fasulye, mercimek, nohut ve soyanın bulunmadığı aktarıldı. Bakanlığın bu yanıtına sert tepki gösteren Gürer, Türkiye'nin 20 yıl öncesine kadar fasulye ihracatında dünya ikincisiyken bugün bakliyat ithal eden bir ülke haline geldiğini söyledi.

Gürer, “Bakanlık 15 yıldır aynı noktada. Yanıtları tatmin edici değil. 15 yıldır uygulanan Milli Tarım Projesi değil miydi? Günü kurtarma politikaları yerine gerçekçi, ülkesini, çiftçisini ve köylüsünü destekleyen projeler uygulanmalı. Tarımı AKP hükümetleri bitirdi. Fasulye ekildiği dönemde ithale izin vermek çiftçiye ekme demek, bunun neresi milli? İthal gübre, ithal tohum, ithal ilaç, ithal araç, pahalı mazot, değer bulmayan ürünlerle mi milli tarım politikası oluşacak? Yazık ediyorlar ülkeye de tarıma da" dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fasulye
Fasulye - 4 yıl Önce

Bakliyatta da gümrük yoksa yandigimizin delilidir. Borçları odemek için biraz fasulye vardı ona güveniyordum. Öyleyse 2 liraya zor satarız.gecen sene ucbucuk dorttu.bu yil 5olması gerekirken 2 liraya satarsak iyi diyecez

banner151

banner251