CHP'li Gökçel: Tarım Bakanlığı yabancı çiftçinin bakanlığı haline geldi!

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, hükümetin tarım politikasını eleştirerek, “Siz Türk çiftçisinin mazotu, elektriği, gübreyi ucuza kullanmalarını sağlayıp üretimi artıracağınıza, arpayı yerli çiftçiden 1800 liraya alıp yabancı çiftçiden 2450 liraya alıyorsunuz" dedi.

CHP'li Gökçel: Tarım Bakanlığı yabancı çiftçinin bakanlığı haline geldi!
banner200

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Cengiz Gökçel, Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile hububat ve bakliyat ithalatında gümrük vergisinin kaldırılmasını eleştirdi. Gökçel, “Cumhurbaşkanı kararnamasi ile AKP  ve Tarım Bakanlığı artık Türk çiftçisinin Tarım Bakanlığı değil, yabancı çiftçilerin Tarım Bakanlığı haline geldiği ilan edildi” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Cumhurbaşkanı Kararı ile bakliyat ve hubabat ithalatında vergilerin sıfırlanmasını eleştirdi. CHP’li Gökçel, “Hafta başında Resmi gazetede Türk tarımı için bir ihanet belgesi daha yayınlandı. Cumhurbaşkanı kararnamesi ile AKP  ve Tarım Bakanlığı  artık Türk çiftçisinin Tarım Bakanlığı değil, Yabancı çiftçilerin Tarım Bakanlığı haline geldiği ilan edildi” diye konuştu. Tarım ve Orman Bakanlığı önünde bakanlığın tarım politikasını eleştiren Gökçel, iktidarın ülkeyi ithalata muhtaç bıraktığını ifade etti. Gökçel, “AKP sayesinde ülke artık yurt dışından gelen tarım ürünlerine muhtaç. İthalat yapılmadan market raflarına giren hiçbir ürün yok. AKP’nin ülkeyi getirdiği nokta bu!” diyerek tepki gösterdi. AKP tarım politikası yüzünden Türkiye’de tarımın tükenme noktasına geliğini vurgulayan Gökçel, “Siz Türk çiftçisinin kullandığı gübrenin vergilerini kaldırıp mazotu, elektriği, gübreyi ucuza kullanmalarını sağlayıp üretimi artıracağınıza, arpayı yerli çiftçiden 1800 liraya alıp yabancı çiftçiden 2450 liraya alıyorsunuz!” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmişte çiftçi sayısını azaltmakla ilgili sözlerini hatırlatan Gökçel, “Siz iktidara gelirken Türkiye’de çiftçi sayısını azaltacağız diyordunuz, bugün de Türk tarımının sonunu hazırlıyorsunuz!” diye konuştu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2021, 01:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 2 hafta Önce

Doğru söylüyor.
Hükümet gübre, sertifikalı tohum, elektrik, mazot vb girdileri üçde bir fiyatına üreticilere vermelidir.
Ayrıca kuraklık nedeniyle yetiştiricilere hayvan başına bir torba yem parası vermelidir.
Üretici kuraklıkla başbaşa bırakıldı.

Soruyorum
Soruyorum - 2 hafta Önce

Devletin maliyetinin üçte birine vermesi durumunda bu para bütün vatandaşların cebinden çıkacak. Tamamının vatandaşa fiyat indirimi olarak yansımasını nasıl garanti edeceksiniz? Karını artırmak isteyenlere gidecek kısmı nasıl engelleyeceksiniz? Diyelim yapıldı. Bunun %10’u bile aracıların marketlerin cebine gitse ben normal vatandaş olarak bunu iki defa ödemiş olmuyor muyum?

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi @Soruyorum - 2 hafta Önce

Kuraklık nedeniyle devlet harıl harıl hububat, ayçiçeği, mısır, pirinç, çeltik vb ürünleri ithal ediyor. Yüksek fiyatla ithal edip düşük fiyatla piyasaya satıyor oluşan fark hazine tarafından karşılanıyor yani cebimizden çıkıyor kim kazanıyor yabancı ülke çiftçileri(bu arada ithalat için ürün bulamazsak ne yapacağız biz üretmeliyiz) Maliyetlerin bir kısmını devlet karşılasın bizim üreticimiz kazansın tabi ki ucuz gıda yemek şartıyla. Devlet hava yolları, otoyol, hastaneler, köprülere hazine garantisi veriyor zararı sen, ben ödüyoruz. Çiftçilere bu şekilde destek versin faydalı bir zarar olur çünkü biz üreticilere boğazdan, mideden bağlıyız onlar üretsin onlar da kazansın tüketicilerde ucuz gıdaya erişsin.

Üretici
Üretici @Soruyorum - 2 hafta Önce

Üretici cok Cook haklısın buza ana Kadar verilen destekler hibe eler zaten doğru yere gitseydi üretim atardı hep folimcilere üretimle alakası olmayan işlere Avrupa gibi doğrudan tekkalem üreticinin ürettiği ürüne net olarak verse üreticiden kuraklığa karşı tedbir alacak malzeme alabilir üretim şaha kalkar dünya piyasasıyla rekabet edebilir e sela Almanya buğdayda üretici 1 ton teslim eder piyasa fiyatından yurosunu alır. Ton başında 80 yurada hesabına otomatikman destek yatar biz dede üretenler alakasız folimle le devlet soyulur sonuca üretim dip yapar...

banner151

banner251