CHP'li Gökçel: Bu politika ile et fiyatlarındaki yem maliyeti düşmez

TMO’nun artan yem maliyetlerinden dolayı üreticilerin mağdur edilmeyeceğini açıklamasının ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 200 bin ton ucuz arpa ve buğday satılacağını söyledi. Açıklanan miktarın hayal kırıklığı olduğunu kaydeden CHP’li Gökçel, “Tarım Bakanı iflası müjde diye açıkladı,” dedi.

CHP'li Gökçel: Bu politika ile et fiyatlarındaki yem maliyeti düşmez
banner200

TMO’nun yem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle çok zor durumda kalan yetiştiricileri desteklemek üzere TMO’nun yem fiyatlarına müdahale edeceğini duyurmasının ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli TMO’nun aylık 200 bin ton arpa ve mısır vereceğini açıkladı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) üzerinden besicilere ve üreticiye ayda 200 bin ton olmak kaydıyla sabit fiyatla mal vermeyi taahhüt ettiklerini söyleyerek, bunun sonucunda besicimiz, üretimiz daha düşük maliyetlerle yemini üretecek ve yem girdisi sağlayabilecek” dedi.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Pakdemirli’nin açıklamalarını eleştirerek  bakanın açıklamasını iflasın ilanı olarak nitelendirdi. Gökçel, “Bakan ayda 200 bin ton arpa ve buğdayın sabit fiyatla verileceğini duyurup müjde diye açıkladı. Halbuki aylık ihtiyaç 400 bin ton arpa, 400-500 bin ton mısır olmak üzere toplam  1 milyon ton. İhtiyacın yüzde 20'si oranında destek verip et fiyatlarını düşürmeyi hayal ediyorlar. 5 çiftçiden sadece 1’i bu fiyattan yem alacak” diye konuştu.

“AKP Tarımda Sorunları Çözemez”

CHP’li Gökçel, tarım ve hayvancılığın stratejik bir sektör olduğunu belirterek yapısal reformlar yapılması gerektiğini kaydetti. Destek olarak açıklanan projenin AKP’nin tarımdaki sorunları çözmekten uzak olduğunu ifade etti. Gökçel, “Tarım ve hayvancılık stratejik bir sektördür. Popülizmden uzak, yapısal reformlar yapılmalıdır. Destek diye açıklanan bu proje, AKP'nin tarımda yaşanan sorunları çözemeyeceğinin kanıtıdır” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251