CHP'li Aygun: 'Tarım ve Orman Bakanlığını kapatın'  

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyerek, prim ödemelerinden, şeker ve çay zammına, et ithalatından ekmek zammına kadar hemen her konuda hükümete sert eleştiriler yöneltti. 

CHP'li Aygun: 'Tarım ve Orman Bakanlığını kapatın'  
banner200
banner217

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, etten buğdaya, makarnadan ayçiçeğine, bezelyeden fasülyeye kadar 59 kalemde Sırbistan’dan sıfır gümrükle tarımsal ürün ithalatına tepki göstererek, “Nüfusu 7.1 milyon olan Sırbistan’dan bu kadar çok ürün ithal edecek hale geldiysek tarım iflas etmiş demektir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nı kapatın. Utanç verici bir tablo!” dedi. Aygun, buğdayın anavatanı olan Anadolu’da hasat dönemi devam ederken ithalat kararı alınmasına tepki göstererek, “Maalesef AKP, çiftçilerimize buğday hasat bayramını zehir etti. Çiftçimizin eline patlamaya hazır bomba bıraktılar! Bu nasıl milli ve yerli duruştur!” diye tepki gösterdi.

EKİM AYINDA EKMEĞE ZAM YAPILIR!

TÜİK’in 2019 yılı tahminlerine göre buğday üretiminin yüzde 2.5 azalacağına işaret eden Aygun, “Geçen yıl 20 milyon ton olan buğday üretiminin bu yıl sonunda 19.5 milyon tona düşeceği tahmin ediliyor. Ama biliyoruz ki, TÜİK gerçek rakamları küçülterek veriyor. Gerçekte bu rakamın daha da düşeceğini tahmin ediyoruz. Ekim ayında ekmek fiyatlarına tekrar zam yapılır” diye konuştu.

59 KALEMDE SIFIR GÜMRÜKLÜ İTHALAT

Aygun, Türkiye’nin yüzölçümünün 11’de biri, nüfusunun 12’de biri olan Sırbistan’dan 59 kalemde sıfır gümrüklü tarım ürünü ithal edilmesi kararını şu sözlerle eleştirdi: “Buğdaydan ete, havuçtan bezelyeye, çorbadan çikolataya, lahanadan fasulyeye, vişneden eriğe, pırasadan tohumluğa, gülden fidanlığa, ayçiçekten yoncaya, margarinden makarnaya, çilekten ahududuna kadar 59 kalemde tarımsal ürünü Sırbistan’dan ithal eder hale geldik. Bu karar, ülkemiz adına üzücüdür, utanç vericidir. Bakın Sırbistan’ın nüfusu 7.1 milyondur. İstanbul’dan daha az nüfusa sahip ülkeden 59 kalemde ithalat yapıyorsak tarım bitmiş demektir. O halde Tarım Bakanlığı’nın adını Tarım İthalat Bakanlığı olarak değiştirsinler! Üretimi yok edip, sıfır gümrükle küçücük ülkelerden ithalat yapar hale geliyorsanız, bakanlığınızı kapatın!” 

“PAKDEMİRLİ HAVUZ VAADİ DEĞİL, UCUZ GÜBRE VAADİ YAPSIN”

Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin İstanbul seçimleri gerekçesiyle bakanlığa bir ay dahi uğramadığını belirterek, “İstanbul’un mahallelerini dolaşıp, karakol ve havuz yapmayı vaat etmek Tarım Bakanı Pakdemirli’nin görevi değildir. Çiftçileri dolaşıp mazot, tohum, gübre ilaç sübvansiyonu sağlama sözü versin” çağrısı yaptı.

“HANİ 6 AY ET İTHAL ETMEYECEKTİK!”

Tarım Bakanı Pakdemirli’nin 30 Kasım 2018 tarihinde “Bugün itibarıyla 6 ay-1 yıl et ithaline gerek olmayacak” açıklamasını yaptığını anımsatan CHP Tekirdağ Vekili Dr. Aygun, şöyle devam etti: “Bugün kendi sözünü ayaklar altına almış görünüyor. 14 Haziran’da çıkan karar ile Türkiye’nin yüzölçümünün 11’de biri olan küçücük bir ülkeden büyükbaş hayvan eti; taze, soğutulmuş et alıyoruz. Hani 6 ay et ithal etmeye gerek yoktu? Vizyon, plan, strateji olmazsa verdiğiniz sözleri kendi kararlarınızla tekzip edersiniz! Allah hiç kimseyi Sayın Pakdemirli’nin durumuna düşürmesin!”

TARIMDA BİNBİR GECE MASALLARI…

Aygun, AKP’nin gerçekleri sakladığını belirterek, şöyle devam etti: "Nasıl ekonomi dibe çökerken Hazine ve Maliye Bakanı Sayın, Berat Albayrak La Fontaine’den masallar okuyorsa Tarım Bakanı Sayın, Bekir Pakdemirli de tarımda Binbir Gece Masalları anlatıyor. Pakdemirli’ye göre, Türkiye büyükbaş hayvan sayısında Avrupa’da ikinci imiş! Peki ithalatta kaçıncıyız? Büyükbaş hayvan ithalatında Avrupa birincisi ve dünya ikincisiyiz. Nüfusu bizden 17 kat fazla Çin’den daha fazla sığır ithal ediyoruz!”

ET VE SÜT KURUMU ZARARDA

Aygun, Et ve Süt Kurumu’nun 2018 yılında üç market zincirine ucuz et sağlamak için yaptığı ithalat nedeniyle 491 milyon lira zarara uğratıldığını söyledi. Et ve Süt Kurumu’nun 2018’de Türk çiftçisine canlı hayvan ve et alımı için sadece 1.4 milyar lira ödediğine dikkat çeken CHP’li Vekil Aygun, “Peki yabancı çiftçiye et ithalatı için ne ödedi? 1.8 milyon lira. Kim kazandı? Yabancı ülkeler kazandı, Kim kaybetti? Türkiye kaybetti!” eleştirisini yönetti. 

ŞEKER VE ÇAYA BÜYÜK ZAM!

Aygun, çaya yüzde 15, şekere yüzde 16 zam yapıldığına da dikkat çekerek, “Ürettiğimiz ürünleri bile tüketicimiz pahalı ve zamlı alıyorsa, bundan sonraki günlerimizin çok daha zorlu geçeceğini söylemeliyiz. Patates üretimi azaldı, yoksulun yiyeceği soğan- ekmek bile lüks ürünler haline geldi. Bakan artık üretime odaklansın, verdiği sözleri tutsun” diye çağrı yaptı. 

TAKSİTLİ PRİM ÖDEMELERİ

Aygun, çiftçiye AKP döneminde taksitli prim desteği ödemesine geçildiğini belirterek, şu bilgileri verdi:“Taksitli satışları bilirdik de koca bakanlığın çiftçiye hakkı olan prim desteklerini taksitli ödeyeceğini tahmin edemezdik! Bayramda yüzde 70’i ödenen yağlı tohumlar tarımsal destek primlerinin yüzde 30’u ne zaman ödenecek? Sertifikalı tohum kullanım destekleri niye ödenmiyor? 2019 yılı tarımsal destek primleri halen açıklanmadı. Ocak ayından bu yana çiftçi bunu merak ediyor. Yazıktır, günahtır, üreticimize bu kadar zulmetmeyin!”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2019, 12:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Atahan karahan
Atahan karahan - 2 yıl Önce

Allah böyle milletvekilini çoğaltsin sesimizi derdimizi duyurduğu için ama öyle bir anlayişki çifçinin kaderidir çok çalışıp az kazanmaktir diyen bir bakandan ne beklenirki

banner151

banner251