Çeltik arazileri sular altında kaldı

Kızılırmak Deltası'nda kanaletlerin açılmadığını iddia eden vatandaşlar, su altında kalan çeltik arazileri için yetkililerden yardım bekliyor.

Çeltik arazileri sular altında kaldı
banner200

Kuş Cenneti Ziyaretçi Merkezi'nde toplanan Doğanca, Sarıköy, Yörükler ve Üçpınar mahalleleri sakinleri çeltik arazilerinin ve mera alanlarının su altında kaldığını iddia ederek, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.

Ekim yapmak mümkün değil

Yörükler Muhtarı Veli Aydın yaptığı açıklamada, "Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan bir kesim olarak şu anda bütün delta su altında. Burada bu sular her sene tahliye ediliyordu. Üç tane kanalımız var. Şarpel, Fındıklı ormanın başı ve Fener kanalı. İki kanal açıldı yalnız bu Fener'in kanalı açılmadığı için bu suyun tahliye olması mümkün değil. Bu vatandaşın geçimi ziraat, pirinç, hayvancılık. Aşağı yukarı 50 bin dönüm pirinç alanına su altında. Ekim yapılması da şu anda mümkün değil. Tarlaların içinde bir buçuk metre su olan alanlar var" dedi.

Yetkililerden yardım bekliyoruz

Sarıköylü çiftçi Cevat Şankal ise, "Deltamızda büyük sorunlarımız var. Arazilerimiz suyun altında. Hayvanlarımızdan vazgeçtik, şu anda arazilerimiz suyun altında. Çeltik arazime pompa kurdum, bu şekilde suyu atmaya çalışıyoruz. Bu suyu açmıyorlar, büyük sıkıntımız var. Senelerdir açılan suyu açmıyorlar. Bu aylarda bu sular açılıyordu, çeltik tarlalarımız, çeltik tarlalarımız kuruyordu, mandalarımızı salıyorduk. Bu sene çok yağış olduğundan aşırı su var. Yetkililerden yardım bekliyoruz" diye konuştu.

Diğer vatandaşlar ise, "Su bastı, sudan dolayı mandalarımızı salmanın imkanı yok. Yemin çuvalı 75 lira. Bu mala nasıl bakacağız da yetiştireceğiz? Çocuklarımıza diyorlar ki "gidin köyünüze para vereceğiz hayvancılık yapın." Parayı ne yapacağız mera olmayınca, meramız bitti" şeklinde konuşarak yetkililerden bir an önce sorunların çözülmesini istediler.

"Çalışmalar sürüyor"

Yetkililer ise, Yörükler bölgesinde kalan iki kanalda Devlet Su İşlerinden gelen kepçe ile çalışmaların sürdüğünü, suyun akışı sağlanmadığı takdirde Fener kanalın açılmasına gerek kalmayacağını, şayet iki kanaldan su akışı sağlanmazsa Fener tarafındaki kanalın açılacağını bildirdiler.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çeltik
Çeltik - 3 yıl Önce

Çeltik tarlasının zaten su altında olması gerekmiyor mu ?

banner151

banner251