Büyükbaş ve küçükbaşta kimliklendirme neden önemli? Çalışmalar devam ediyor

Diyarbakır'da Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından COVİD-19 salgın sürecinde hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması iş ve işlemleri kesintisiz olarak yürütülüyor.

banner255
Büyükbaş ve küçükbaşta kimliklendirme neden önemli? Çalışmalar devam ediyor
banner200

Ülkemiz mevcut hayvan varlığının bilinmesi, dışa bağımlılığın bitirilmesi ve yetiştiricilerin Bakanlığın uygulamakta olduğu Hayvancılık Desteklemelerinden yararlanabilmesi bakımından büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması son derece önemli görülüyor. Bu bağlamda büyükbaş hayvanlarda buzağı/malaklar 3 aylık yaşa kadar, küçükbaş hayvanlarda kuzu/oğlaklar 6 aylık yaşa kadar kimliklendirilerek kayıt altına alınıyor. 

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 2019 yılı içerisinde; 269 bin adet büyükbaş hayvan, 532 bin adet küçükbaş hayvan küpelenerek kayıt altına alındı. 2020 yılı içerisinde ise 65.500 adet büyükbaş, 137.000 adet küçükbaş hayvanın kayıt altına alındı. Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan COVİD-19 salgını sürecinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hayvan hastalıkları ile mücadele, hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması iş ve işlemleri kesintisiz olarak yürütüyor.
                                                   

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251