Burdur Ticaret Borsası Başkanı Gündüzalp: Fabrika yemi ile büyükbaş hayvancılık dönemi bitti!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, fabrika yemi ile büyükbaş hayvancılığın yapılamayacağını belirterek, “Kilosu 2 TL olan yemle bu iş kesinlikle olmaz. Fabrika yemi yerine alternatif yemler bulmanız gerek. Bu şekilde devam edilirse, süt üreticileri ve süt sektörünün geleceği büyük tehlike altında olacaktır” dedi.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Gündüzalp: Fabrika yemi ile büyükbaş hayvancılık dönemi bitti!
banner200

Burdur’un Kemer ilçesine bağlı Akören Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin genel kurul toplantısında konuşan Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, üreticilerin artık hayvancılıktan para kazanamadıklarını belirterek, “Girdilerin yüksek olması, üretilen ürünün hak ettiği değerde satılmaması, köylümüzü giderek üretimden uzaklaştırıyor. Şuanda Akören köyünün süt ortalaması 13 litre. 13 litreye karşı 10 kg fabrika yemi yedirerek kimse para kazanamaz, bu şekilde hayvancılıkta yapılamaz” dedi. 

ÇİFTÇİ ÜRETTİĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR 

Akören Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin genel kurul toplantısına katılan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, üreticilerden gelen talepleri dinleyerek, çözüm önerilerini paylaştı. 2020 yılı başından itibaren artan girdi fiyatları, buna karşılık sabit kalan çiğ süt fiyatının üreticiyi hiçbir şekilde memnun etmediğini aktaran Başkan Gündüzalp, “Şuan içerisinde bulunduğumuz pandemi süreci, bizlere gıdanın en değerli malzeme olduğunu öğretti. Özellikle pandeminin yeni baş gösterdi zamanda, hepimiz sosyal dışarı çıkmaktan hatta hayattan vazgeçtik ama gıdadan vazgeçemedik. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak denildiğinde insanlar marketlere akın etti. İşte sizlerin ürettiği gıda böyle bir şey. Ama artık bunun karşılığını yeterince alamıyoruz” ifadelerini kullandı. 

DÖVİZE BAĞLI GİRDİ MALİYETLERİ ARTARKEN ÜRETİCİ FİYATLARI SABİT KALIYOR 

Dövize bağlı girdi maliyetlerindeki artışlarının kontrol edilemediği bir ortamda, üretici fiyatlarının sabit kalmasının asla kabul edilemez olduğunun altını çizen Gündüzalp, “Süt fiyatı sabit olmasına rağmen yem, saman, mısır silajı, yonca otu fiyatları sürekli artış gösterdi. Maliyetlerdeki bu artışlar sizlerin zor durumda kaldığını açıkça ortaya koymaktadır. İnşallah 1 Ekim itibariyle, iki bakanımızda kabul ederse süt fiyatı revize olur ve sizleri mutlu edecek bir fiyat inşallah belirlenir” şeklinde konuştu.

UYGULANAN SİSTEM ÜLKE HAYVANCILIĞINA BÜYÜK ZARAR VERİYOR 

Türkiye’de yıllık süt fiyatı konuşulmasının son derece yanlış olduğunun altını çizen Gündüzalp, “Enflasyonun yükselişe geçtiği, yem fiyatının bu kadar değişken olduğu bir ortamda süt fiyatını yıllık olarak belirlenmesi doğru değil. Kasım ayında oluşan bir süt fiyatımız var, şuanda Eylül ayına girdik. Hiçbir üretici Kasım ayında belirlenen fiyattan memnun değil. Fiyatlar belirlenirken yemde meydana gelen artışlar dikkate alınmalı, ya da maliyet artışlarını durdurmaya yönelik tedbirler hayata geçirilmelidir. Girdi fiyatlarındaki artışı kontrol edemeyen fakat üretici fiyatlarını uzun süre sabitleyen bir sistem, ülke hayvancılığına ve üreticilerimize zarar vermektedir. Süt fiyatını dengede tutmak için en azından geçmişte olduğu gibi 3 veya 6 aylık dönemlerde tekrar belirlenmeli” ifadelerini kullandı.

FABRİKA YEMİNE BAĞLI HAYVANCILIK YAPILAMAZ 

Üretici için en önemli sorunun maliyet olduğunu belirten Gündüzalp, “Ben eskiden böyle biliyordum, şöyle yapıyordu mu bir kenara bırakalım. Köyünüzdeki süt ortalaması 13 litre. 13 litreye karşı 10 kg fabrika yemi yedirerek kimse para kazanamaz. Kullandığınız fabrika yemini minimuma indirmeniz gerek. Bunu azaltmak içinde kaliteli kaba yem kaynağınızı arttırmanız lazım. Yani saman haricindeki her şey. Yonca, fiğ, yulaf, korunga protein kaynağı olarak, mısır silajını da enerji kaynağı olarak hayvanlarınıza verirseniz, fabrika yemi olmadan daha iyi besleme yapabilirsiniz” dedi. 

FABRİKA YEMİNE ALTERNATİF YEMLERLER BULMAMIZ GEREKİYOR

İçinde bulunduğumuz ortamda, fabrika yemi ile büyükbaş hayvancılığın yapılamayacağını vurgulayan Gündüzalp, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kilosu 2 TL olan yemle bu iş kesinlikle olmaz. Bizler ancak çalışarak, üreterek ayakta kalabiliriz. Türk toplumu olarak üretmek zorundayız. Geçen yıl ülke genelinde üretilen kesif yem miktarı 26 milyon ton. Ne yazık ki kullandığınız 26 milyon hammaddenin 13 milyon tonu ithal geldi. Neden ithal ettik, üretemediğimiz için. Üretmeden tüketmek olmaz. Taşıma suyla değirmen dönmüyor, sizlerin fabrika yemi yerine alternatif yemler bulmanız gerek. Bu şekilde devam edilirse, süt üreticileri ve süt sektörünün geleceği büyük tehlike altında olacaktır.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 12:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Ne hayvancılığı, batirdilar. Bunların tek gücünün yettiği Türk ciftcisidir. Oda benim, ürünüm para etmez, girdiler, baba baba ,lastik, akü, akaryakıt ,faizler,gübre, tohum vs vs, bunlara tık yok. Ürüne geldimi, ete,süte buğdaya,pancara,Mısır'a vs vs cellat kesiliyorlar, yok pahasına satacaksin, Allahdan korkmazlar bu çiftçi bunu hangi güç ile üretecek sana bedava versin, enflasyon için bizi kullanıyorlar. Ama her şeyde dünya birincisiyiz ,doğru, Türk ciftcisi sefaletden, borcdan dünya birincisi...

Sivaslı
Sivaslı - 1 yıl Önce

Oy zamanı oylar ak partiye ne yapalım çiftçi hak etti bunu..

Ali
Ali - 1 yıl Önce

2008den beri tarım kesimine kimse sende neyapiyorsun demedi diyemedi köydeki genç bırakıp şehire gitti neymiş şehirden köye göç yap şöyle hibe böyle kredi vereceguzde hadi ordan biz aklımızı kaybetmedik dalga geçecek birini buldunuz köylü hani Afrika'da ucuza üretim yapilucakti arazi kiralandi noldu hepsi yalan tıpkı 3yil sonra olacak seçimde yalan gerçek olan mahşer hak alma hesaplaşma orada neymiş hakkını helal et hesaplastikmiki hak helalligi olsun gerçek iflas orada diyor sevgili peygamberimiz noldu hz.omerin adaleti noldu Fırat'ın kıyısında kaybolan keçi ....

banner151

banner251