Buğday ve arpada tedirgin bekleyiş! TMO farklı fiyat oluşumlarına müsaade etmeyeceğiz!

Hububat alım fiyatları açıklanırken, gözler çiftçiye çevrildi. TMO, bu yıl çiftçiden yeterli ürün alabilecek mi yoksa hasatla birlikte buğday ve arpada alım fiyatlarının çok üstünde fiyatlar görülecek mi?

Buğday ve arpada tedirgin bekleyiş! TMO farklı fiyat oluşumlarına müsaade etmeyeceğiz!
banner200

Bazı bölgelerde buğday ve arpa hasadı başlarken, gözler TMO’ya çevrildi. Çiftçi açıklanan alım fiyatlarını yeterli görüp ürününü TMO’ya mı satacak yoksa piyasa fiyatları daha da yükseleceği beklentisi ile sanayiciye mi satacak? TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, çiftçinin hak ve menfaatini koruyacak bir alım fiyatı açıklandığını belirterek, çiftçinin tercihini TMO’dan yana yapmasını beklediklerini kaydetti. Sektör yetkilileri ise alım fiyatları yüksek açıklansa da yine TMO’nun bu fiyatlardan çiftçiden ürün alamayacağını ve ürünün kıt olmasından dolayı buğday, arpa fiyatlarının alım fiyatlarının çok üstüne çıkacağı uyarısında bulunuyor.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, buğday, arpa, yaş çay ve bakliyat alım fiyatları önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Geçen yıl açıklanan fiyatların düşük olmasından dolayı TMO, çiftçiden yeterli ürün alamamış, stok açığı ise ithalatla kapatılmaya çalışılmıştı. Kuraklıkla birlikte verimde ciddi düşüşün beklendiği bu dönemde açıklanan hububat fiyatları çiftçi için ne anlam ifade ediyor? TMO bu yıl çiftçiden yeterli ürün alabilecek mi? 

TMO’DA İYİMSERLİK PİYASADA TEDİRGİNLİK HAKİM

TMO’da bu yıl çiftçiden yeterli ürün alınacağı konusunda iyimser bir beklenti hakim iken, sektörde tedirginlik hakim. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, Milli Gazete’ye yaptığı değerlendirmede hububat ve bakliyat alım fiyatlarını piyasa beklentilerinin üstünde açıklandığını ve çiftçiden olumlu mesajlar aldıklarını belirterek, piyasada açıklanan alım fiyatlarından çok farklı fiyat oluşumlarına izin vermeyeceklerini kaydetti. Diğer yandan sektör temsilcileri ise açıklanan alım fiyatlarından ziyade kuraklıktan dolayı ciddi bir ürün sıkıntısı yaşanacağı ve bundan dolayı hasatla birlikte buğday ve arpada fiyatların yükselmeye başlayacağına dikkat çekiliyor. 

ALIM FİYATLARI ORTALAMA YÜZDE 36 ARTIRILDI 

Hububatta sert ekmeklik buğday alım fiyatı 1650 TL’den 2250 TL’ye, makarnalık buğday 1800 TL’den 2450 TL’ye, arpa 1275 TL’den 1750 TL’ye çıkarıldı. Artış oranlarına bakıldığında geçen yıla göre alım fiyatları ortalama yüzde 36 oranında artırıldı. Ancak, alım fiyatlarına enflasyonun üstünde yapılan artışlar kimseyi yanıltmasın. Çünkü bu artışlar çiftçinin lehine gibi görünse de çiftçinin son bir yılda kullandığı girdilerdeki maliyet artışları ve dış piyasadaki fiyatlar alım fiyatlarının bu seviyelerde açıklanmasını zorunlu kıldı. 

TMO GENEL MÜDÜRÜ: ÇİFTÇİNİN ÜRÜNÜ ÜZERİNDEN FARKLI KAZANÇ HESAP EDENLERE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, çiftçinin ürünlerini nereye satma konusunda özgür olduklarını ancak tercihlerini TMO’dan yana kullanmaları durumunda TMO’nun regülasyon görevini ithalata gerek duymadan daha sağlıklı yapabileceğini belirtti. Alım fiyatlarının çok ince bir çalışma sonucu belirlendiğini ve çiftçinin refah seviyesini koruyacak rakamlar açıklandığını dile getiren Güldal, çiftçinin ürünü üzerinden farklı kazançlar hesap edenlere bu yıl fırsat verilmeyeceğinin altını çizdi. Kuraklıktan dolayı rekoltede kısmi bir düşüş beklense de Türkiye’nin kendi ihtiyacını karşılayacak ürün elde edileceğini ifade eden Güldal, TMO’nun da son yıllara göre güçlü bir devreden stokunun bulunduğunu bundan dolayı açıklanan alım fiyatlarından farklı fiyat oluşumlarına kesinlikle müsaade edilmeyeceğini bildirdi. Bunun için geçen yıldan farklı olarak bu yıl TMO’nun Sonbahar aylarında yaptığı piyasa satışlarına bu yıl daha erkenden yapabileceğini dile getiren Güldal, “Piyasayı tutabilecek imkanımız var” dedi. 

SEKTÖR BEKLENTİSİ: ‘BUĞDAY 3 BİN LİRAYI, ARPA 2 BİN 700 LİRAYI GÖRÜR’

Diğer yandan sektör yetkililerinde tam bir karamsarlık hakim. Yaşanan kuraklıktan dolayı buğdayda yaklaşık 4 milyon ton, arpada ise 1.5 milyon ton ürün kaybı yaşanacağına dikkat çeken sektör yetkilileri, hasatla birlikte buğday fiyatlarının 2300-2400 TL bandında oluşacağını ancak 15 gün sonra 2500 TL, 2 ay sonra ise 2700 TL Sonbahar aylarında ise 3000 TL rakamlarının görülebileceğini kaydediyor. Arpada da benzer fiyat artışlarının görüleceğini dile getiren sektör yetkilileri, “Sorun açıklanan alım fiyatlarının yüksek veya düşük olmasında değil, ülkede yeterli ürün olmayacak. Bu da ister istemez fiyatların yükselmesini gündeme getirecek” değerlendirmesinde bulunuyorlar. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2021, 12:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 3 ay Önce

Çiftçinin mahsulune müdahale edersiniz .yem fiyatlarına müdahale edin görelim. Hububat enayi malı yem sanayi malı.

Sayın Başkanımız son noktayı koydu.
Sayın Başkanımız son noktayı koydu. - 3 ay Önce

Keşke herkes kazan kazan ilkesine sadık kalsa ne güzel olur. Sanayiciler bu fiyatlardan ürün aldıkları zaman kendileri de zam yapıyor zaten. Ancak alım gücü düşük olan yani gelire seviseyi düşük aileler icinde bir önlem alınmalıdır. İnşAllah TMO müdahaleri ile bu fiyatlar minimum seviyeler de kalır. TMO bu süreçte piyasayı daha takip etmeli ve İl Tarım ve Orman Müdürlükleri daha sık denetim yapmalıdır. Tarım Kredi kooperatifleri inşAllah bu fiyatlardan dolayı yeme, gübreye, ilaca, market ürünlerine, verdikleri kredi faiz oranlarına, yakıta vb. Ürünler fazla zam yapmaz. İnşAllah. TMO ve Tarım ve Orman il müdürlükleri Tarım Kredi Kooperatiflerini daha sıkı denetime tabii tutulmalıdır. Bakanlık denetçi sayısı arttırabilir ve doğrudan Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı bağımsız denetim kurulu oluşturulmalı ve denetçi Sayısı En az 15 olmalıdır. Çünkü Tarım Kredi Kooperatiflerinin çalışma alanları geniş oldukları için denetim kolay değildir.

Dolara kuvvet
Dolara kuvvet @Sayın Başkanımız son noktayı koydu. - 3 ay Önce

Ülkede Buğday yok kıtlık var dışardan al Recep ..ekmek 5 TL kışın

Sen kime hizmet ediyorsun
Sen kime hizmet ediyorsun @Sayın Başkanımız son noktayı koydu. - 3 ay Önce

TARIM Kredi KOOPERATİFLERİ sahada olmasın ozaman senin bu dediklerini mumla ararsınız geçen yıl uygun faizlerle bankalardan kredi çeken doktor esnaf yani tarımla ilgisi olmayan herkes çiftçinin malına üşüştü, bu yıl faiz oranları yüksek bu malı kim alacak ihtiyacı olan sanayici TMO müdahale fiyatını yani taban fiyatını açıkladı bunun üzerinde kim ne kadar verirse çiftçinin menfaatinedir. Tarım Kredileri KOOPERATİFLERİ aldığı ürünü değerinde alır Yem Fabrikalarında uygun yem maliyetinde kullanır. Bence Denetlenecek asıl yer Türk Şeker ve İşini iyi yapmayan TMO dur

Misafir
Misafir - 3 ay Önce

Lisanslı depoculuk sistemi kurulurken hububat ve diğer ürünler yatırım aracı olacak denildi sisteme üye olan herkes hububat alıp satabilecek diye öve öve anlatıyorlardı. Şimdi ne olacak izin verilmeyecekler mi tek alıcı TMO mu olacak?

Veli
Veli - 3 ay Önce

19 mayis 2021. Amsterdam ve Paris serbes piyasa da, yani borsada bugday 2,56 TL kg

banner151

banner251