Buğday çiftçisi için 2019 kolay bir yıl olmayacak!

Buğday çiftçisi için 2019 hiç de kolay bir yıl olmayacak. Ziraat Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Nazimi Açıkgöz, Türkiye buğday 2019 yıllığı başlıklı blok yazısında buğdaya verilen desteklerle döviz kurlarındaki artış arasında büyük bir uçurum bulunduğuna dikkat çekti. 

Buğday çiftçisi için 2019 kolay bir yıl olmayacak!
banner282

Türkiye buğday 2019 yıllığı başlıklı yazısında 2019 yılının buğday çiftçisi için hiç de kolay bir yıl olmayacağını dile getiren Ziraat Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Nazimi Açıkgöz, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu. 

“2019 yılında buğdayın ana sorunu doların artışıdır. DAP (kompoze gübre) fiyatının 2017 yılında tonu 1,650 TL iken, 2018 yılında 3,355 TL’ye çıkması her şeyi açıklıyor. İlacı da aynı paralelde değerlendirecek olursak, 2019 yılının buğday çiftçisi için hiç de kolay bir yıl olmayacağı anlaşılır.

Bu aşamada devlet desteklerine bir göz atarsak, olayın pek iç açıcı olmadığı ortaya çıkacaktır. Çünkü sekiz yılda 4,5 kez artan dolara karşın, devlet desteklerinde pek de büyük bir değişiklik olmamıştır. 

Hâlbuki gübre, ilaç ve mazot gibi girdilerin fiyatları, dövize bağlı olarak sürekli artış göstermişlerdir.  Gerçi Toprak Mahsulleri Ofisi, bu yıl için alım fiyatlarında %25-30’luk bir artıştan, Tarım ve Orman Bakanlığı da primde %100’lük bir artıştan söz etmektedir. Şu günlerde gübre ve ilaç beklemekte olan buğday tarlalarımıza, gerekli özenin gösterilip, gösterilmediği, ancak hasat sonunda, dekara ortalama verim belli olduğunda anlaşılabilecektir" 

TARIMDANHABER  

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 14:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf ünver
Yusuf ünver - 3 yıl Önce

Çifçinin bu desteklerini çoğu kişi alamıyor bide yanlış bu destekler çoğu ekmiyor ekmiş gibi destek alıyor halbuki destek yerine ürünün fiyatına ekleseler çifçi daha fazla verim almak için çalışır destekler ancak köstek oluyor çalışmdan para veriyor bu sistem yani siz çalışman diyorlar

Arif özdemir
Arif özdemir - 3 yıl Önce

Ben buğday üreticisiyim Güpre ve mazot çok masraflı buiş çok zora girdi

Izzet özdemir .AYDIN
Izzet özdemir .AYDIN - 3 yıl Önce

Tek sorunumuz dolar ile aldığımızı t.l.ile satıyoruz bence sorun burda

Hüseyin atalay
Hüseyin atalay - 3 yıl Önce

Bu ülkede tarım bitmiş tarla ekip biçmekle uğraşan kişi lerde kalmadı Allah sonumuzu hayırlı edsin

Mehmet altay
Mehmet altay - 3 yıl Önce

Buşartlarla bütün çiftçiler buğday ekiminden çekılır buğdayda pamuk gibi dışa bağımli kalacak şuanda sanayiciler kaliteli buğday temini noktasında sıkınti çekiyorlar dışardanda buğday ucuza gelmiyecek üç dünemdır üçtane tarım bakanı değişti malesef yanlış bilgilendırmelerle başarızız kalmişlardır bence tekrardan sayın mehdibeyın tarımın başına geçmesi olmazsa olmazlardandır

Aslancolak
Aslancolak - 3 yıl Önce

Şuandatarımbakanınıntarımlabirilgisiyokcifçinindesahibiyokgidensenekifiyatlabusenekifiyattamikikatı

ABDULLAH ANDI
ABDULLAH ANDI - 3 yıl Önce

Lütfen buğday taban fiyatlarını mayıs icinde acıklanması icin gerkli ğirişmde bulunurmusunuz.

Fuat üstün
Fuat üstün - 3 yıl Önce

Destek artmalı üretim için çiftçi mazot gübre fiyatları dikkate alınıp fiyat verilmeli soğan patates gibi buğdaya olabilir bu ürünler bir ülkenin savaşta bile en değerli ürünüdür


banner151