Borçlar yapılandırılmazsa çiftçiler traktörleri Ankara'ya sürecek!

Amasyalı çiftçi Ömer Sarı, artık nefes alamaz hale geldiklerini belirterek, borçları yapılandırılmazsa Türkiye'nin dört bir yanından çiftçilerin traktörleri Ankara'ya süreceklerini söyledi.

Borçlar yapılandırılmazsa çiftçiler traktörleri Ankara'ya sürecek!
banner282

Sözcü Gazetesinden Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre, girdi fiyatları artarken “dolar kuru yüzünden” deniliyor ancak dolar düşünce hiçbir indirim yapılmıyor. Doların 8.5 TL'lere fırladığı dönemde bu artış sebep gösterilerek fiyatlarına yüzde 80'leri aşan oranlarda zam gelen gübre, tohum ve ilaç, dolardaki geri gelişe rağmen hâlâ aynı fahiş seviyelerden çiftçiye satılıyor. Amasyalı çiftçi Ömer Sarı, “Domates fidesini, gübreyi dolarla alıyoruz. Tohumu, fideyi zamlı satarken doları bahane ediyorlar, sonra dolar düşünce fiyatı indirmiyorlar. Herkes çiftçinin sırtından kazanıyor” dedi. Sarı, girdi maliyetlerinde ucuzlama olmaz, artık nefes alamaz hale geldikleri borçları yapılandırılmazsa Türkiye'nin dört bir yanından çiftçilerin traktörleri Ankara'ya süreceklerini söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Remzi Suiçmez ise mazottan gübreye, ilaçtan fideye çiftçinin aldığı tüm ürünlerin dışa bağımlı olduğunu ve hepsine fahiş zamlar geldiğini ancak doların 7 seviyesine düşmesine rağmen çiftçiye bir indirim yapılmadığını belirtti.

AŞAĞI ESNESİN

Suiçmez, “Çiftçilere mazotta KDV yüzde 1'e insin talebimizi yerine getirmiyorlar, bari mazota yapılan dolar zammı geri alınsın, bu bile çiftçiyi rahatlatır” diye konuştu. Fiyatların denetlenmesi gerektiğini belirten Suiçmez, “Serbest piyasa ekonomisi var ve fiyatlar esnek deniliyor. Ama fiyatlar dolar arttı mı hep yukarı esniyor, hiç aşağı esnediğini görmedik. Çiftçi perişan” dedi.

YENİ KOMİTE VE KURULLAR SON FİYATI DEĞİL GİRDİLERİ DENETLESİN

ZMO Başkanı Remzi Suiçmez, “Fahiş fiyata karşı denetim yapılması için kurulan Gıda Komitesi ve Merkez Bankası (MB) bünyesinde kurulan kurullar asıl girdi fiyatlarını denetlesin. Dolar düşerken neden bizim girdimiz ucuzlamıyor? Madem MB enflasyonu düşürme peşinde, girdi fiyatlarının düşmesi enflasyonu düşürür. Fahiş fiyat bir sonuçtur. Buna neden olan üretim maliyetlerinin düşürülmesi gündemlerinde olmalı” dedi. Suiçmez, ana girdi fiyatlarında denetimsizliğin çiftçiyi zorladığını, üreticinin üretim yapamaz hale geldiğini vurguladı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2021, 12:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar Ortaç
Serdar Ortaç - 13 ay Önce

Çiftçiye kredi veren tüm kuruluşlarımız dört dörtlük çalışıyor. İftira atmayın. Ben şarkı yapacağım onlara

hamam tası
hamam tası - 13 ay Önce

tavşan gider ekine kulakları dikine balmı sürdün öksür .tatlı geldi öksür uleeen

Tahsin GÜR
Tahsin GÜR - 13 ay Önce

Tarım bakanı istifa etmeli.

Terörist der abim
Terörist der abim - 13 ay Önce

Dikatli gidin emi abimin polisleri dövmesin ..

hitler
hitler - 13 ay Önce

52 yıldır ankaraya traktörle giddecez diyen çiftçi çok duydum.......gidebilen olmadı....anavatan mhp koalisyonunda gidemeyen.. tekadam döneminde hiç gidemez polise öldürtür..ayrıca terörist olursunuz..zaten gidemezsiniz boşa yazmayalım şuraya

Adil Akkaya
Adil Akkaya - 13 ay Önce

akp ye ve mhp ye yol göründü ilk seçimde gidiyorsunuz

Nereye Gidiyor
Nereye Gidiyor - 13 ay Önce

Köyünden çıkmana izin vermezler, Ankara ya nasil gireceksiniz. Avukatları hatırlamıyor musunuz? Dingonun ahırı değil burası ileri demokrasi var bu ülkede :)) Avukatlar eziyet çekerken guluyordunuz değil mi? İyi yapıyor diyordunuz değil mi? Herkes tadına bakacak

banner151