Borç yapılandırma paketinde çiftçi borçları yer almadı!

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifini açıkladı. Muş, yaklaşık 500 milyar liralık büyüklüğe sahip bir vergi yapılandırması olacağını bildirdi. Ancak açıklanan pakette çiftçi borçları yer almadı. Söz konusu kanun teklifi çalışmasında çiftçi borlarının da yapılandırmaya dahil edileceğine yönelik beklentiler vardı. 

Borç yapılandırma paketinde çiftçi borçları yer almadı!
banner282

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş’un açıkladığı kanun teklifine göre, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, motorlu taşıtlar vergisi, özel tüketim vergisi, tüm idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacakları yapılandırma kapsamında olacak. Geçtiğimiz hafta, söz konusu borçların yapılandırılmasıyla ilgili pakette çiftçi borçlarının da yer alacağına yönelik beklentiler vardı. Ancak açıklanan pakette çiftçi borçlarıyla ilgili bir çalışmanın olmadığı görüldü. 

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, TBMM'ye sunulan borçların yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifinin vergi, SGK, KYK, trafik, köprü borcu ve cezalarını kapsadığını açıkladı. Muş, yaklaşık 500 milyar liralık büyüklüğe sahip bir vergi yapılandırması olacağını bildirdi.

KYK BORCU DA KAPSAMDA

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Muş, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, motorlu taşıtlar vergisi, özel tüketim vergisi, tüm idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacaklarının borç yapılandırması kapsamında olacağını bildirdi.

18 TAKSİT YAPILACAK

Muş ''Peşin ödeme yapılırsa faizler silinecek. Yıl sonuna kadar müracaat etmek gerekecek. 18 taksit imkanı getirilecek'' dedi.

İLK TAKSİT ŞUBATTA

Muş şöyle konuştu: ''Sosyal güvenlik primleri idari cezaları gecikme cezaları ve faiz zamları yapılandırma kapsamında. Burada da yine yıl sonuna kadar müracaat yapılacak. 18 eşit taksite bölünüyor. İlk taksitin Şubat 2020 tarihinden ödenmesi öngörülüyor. Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, su, temizlik vergisi, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları muhtelif ücretlerden alacaklı kurum alacaklarıyla zam ve faizler yapılandırmaya alınan borç alanları.''

BİRLİK AİDATLARI DA YAPILANDIRMA KAPSAMINDA

Muş'un verdiği bilgiye göte TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerini aidat ödemeleri yapılandırma kapsamında. KOSGEB tarafından kullandırılan desteklerden kaynaklarından alacaklar da bu yapılandırma kapsamında yer alacak.

OSB KREDİ BORÇLARI YAPILANDIRILACAK

OSB kredi borçları bu kanun kapsamında yapılandırılıyor. Vakıflar genel müdürlüğü ve muhafaza vakıfların kiralanması ile kira alacakları, TSE hizmet bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 20:05
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şakir
Şakir - 1 yıl Önce

Madem bütün borçları yapılandırma var neden çiftçi borçları yapılandırma imkanı gelmiyor çiftçi yi enayimi görüyorsunuz bu ülkeye en çok emek veren çiftçi dir bilinizki bu ülke çiftçi nin sayesinde ayakta duruyor

Ömer Taşkıran
Ömer Taşkıran - 1 yıl Önce

Yunan çiftçisimi olmak gerek Rus çifçisimi yoksa bulgar çifçisimi para kazanmak için 15 senedir bu çifçiler para kazanamıyo çok borçlu çifçimiz var yapılandırma bekleyen sonuç batın arkadaşlar yapıcam bişey yok artık buğdayı gübresiz ekmeye devam gübre almaya bi kuruluşta kalmadı hertaraf borç dolu Allah yardımcımız olsun

Halil.sezer.
Halil.sezer. - 1 yıl Önce

Ciftci.borclari.niye.yapilandirma.kapsamina.alinmiyor.yani.ciftcinin.troktoru.tarlasi.satilinca.dahami.iyi.

Ali çiftçi
Ali çiftçi - 1 yıl Önce

Yazıklar olsun. Çiftçi çöksün görün siz...

Fatma
Fatma - 1 yıl Önce

Takipte borcum var yapilandirmayi biz de bekliyorduk kabul edilemez bir durum ciftciye yok her kesime var.

Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Konuşmaya gerek yok, sözün bittiği yerdeyiz. Bu yönetimde bize hayır yok. Kim bizi düşünüyorsa ona yonelmemiz lazım. Çiftçiye yapılan laf canbazliginda başka bir şey yok .

Cifci
Cifci - 1 yıl Önce

Sayın yetkililer bu çiftçiler Ermenistan cifcisimi neden borçlarına yardımcı olmuyorsunuz

Borca borv
Borca borv - 1 yıl Önce

Genelde hep aynı güpreyi hermalzemeyi alıp bozdurup başkayerlerde kılan ıp cifci borcu edebiyatı cayır cayır ödeyenler in sucuney zaten hep aynı şahıslar üretimi baltalayanlar zaten Yüzde 15 c ıvarılar....