Birlik Başkanından önemli uyarı: Tarım ve hayvancılıkta büyük bir çöküşe gidiyoruz!

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, girdi maliyetlerindeki anormal artışlardan dolayı tarım ve hayvancılık sektörünün zor durumda olduğunu belirterek, “Zam değil destek bekliyoruz. Süreci izlemekle kalırsak maalesef bu yıl tarım ve hayvancılığın çöküşüne şahit olacağız” dedi.

https://www.agroworlddergisi.com/
Birlik Başkanından önemli uyarı: Tarım ve hayvancılıkta büyük bir çöküşe gidiyoruz!
banner282

Sözcü Gazetesinden Müslüm Evci'nin haberine göre, 2018 genel seçimlerinde Konya'da AKP'den milletvekili aday adayı olan Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız tarım ve hayvancılık sektörüne ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

ANORMAL ARTIŞLAR BİZİ ÜRETİMDE YOLUN SONUNA GÖTÜRÜYOR

Üreticinin artan girdi maliyetleri altında ezildiğini ifade eden Edip Yıldız, üreticiyi ve tüketiciyi koruyacak tedbirlerin bir an önce alınarak hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Girdi maliyetlerindeki anormal artışların üreticiyi yolun sonuna getirdiğini kaydeden Yıldız, şu ifadelere yer verdi:

Tarımsal ve hayvansal üretimin devamlılığını sağlayacak yapısal tarım politikalarının hayata geçirilememiş olması, geçici önlemlerle günü kurtarma anlayışı, kronik sorunların çözülmemesine sebep olmuştur. Tarım ve hayvancılık adına uygulanacak politikalar, herkesin bildiği gibi sadece maliyetler altında ezilen üreticileri değil, tüketicileri ve ülkemizin ekonomik dengelerini de etkilemektedir.

Büyük oranda ithal girdilere bağlı olan tarımsal ve hayvansal üretim modelinden çıkamamış olmamızın bedelini ağır biçimde ödemekteyiz. Bunun yanında girdi maliyetlerindeki anormal artışlar, üretimde bizi yolun sonuna götürmektedir. Artan girdi maliyetlerine rağmen üreticinin ürettiği süt ve etin fiyatının artmaması en büyük sorunumuz.

TARIM VE HAYVANCILIĞIN ÇÖKÜŞÜNE ŞAHİT OLACAĞIZ

“Bütün dünyada standart olan yem maliyetlerimizdeki artışa birde elektrik, mazot ve gübre fiyatlarındaki önlenemez artışlar eklenmiştir” diyen Yıldız, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

Yaz sezonu itibari ile bu maliyetler ile üretilecek mısır, yonca gibi hayvan beslemede ihtiyaç olan kaba yemi yetiştiricimizin yeni oluşacak fiyatlar ile temin etmesi mümkün değildir. Bakanlığımızın uyguladığı destek ve sübvanseler maalesef sorunlarımıza çare olmamıştır.

Hayvancılık yapan yetiştiricilerimiz artık üretimin maliyetini değil de, üretim yapmamanın hesabını yapmaktadırlar. Üretimden çıkan insanımızın tekrar dönmesi de mümkün görünmemektedir. Üretimden vazgeçmek demek üretimin azalması demektir.

Dolayısıyla herkes çok ağır bedeller ödeyecektir. Devletimizin ilgili tüm kurumlarının gıda üretimindeki bu tehlikeyi ortadan kaldıracak acil önlemleri almasını istiyoruz. Bizler üretimin yerini ithalatın almamasını istiyoruz. Zam değil destek bekliyoruz. Süreci izlemekle kalırsak maalesef bu yıl tarım ve hayvancılığın çöküşüne şahit olacağız

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2022, 00:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftci
Çiftci - 3 ay Önce

Bir yorumda tarimi klavyeden yöneten değil arpanin tozuyla kasinmis ahırın kokusunu almış eğitimini almış uzman eller yonetmeli. Acikogretim mezunu vb tarim disi eğitim almış personel eğitim aldığı alana gitmediği sürece çöküş dahada hızlanır.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 3 ay Önce

Konya büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için uygun mu? Konya da büyükbaş hayvan yetiştiriciliği tamamen yeme bağımlı yani direkt tüketici konumunda yer altı sulama olmazsa yem konusunda çaresiz kalırlar. İç Anadolu ve özellinde Konya da varsa yoksa küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmalı ve teşvik edilmelidir nokta.

Zooteknist
Zooteknist - 3 ay Önce

Yazının içeriğine bakmadan, başlığı okuyarak söylüyorum ki; eğer tarım ve hayvancılığı birbirinden ayrı görüyorsan sen o koltuktan kalk bir kere. Hayvancılık zaten tarım kavramının içerisindedir niye hayvancılığı ayrı kullanıyorsunuz. Bakanlığımız da dâhil herkes bunu iyice öğrensin artık ya!

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 3 ay Önce

Sayın bakan gitmeden önce bi güzellik yapın da küçük ve orta üreticilere faizsiz uzun vadeli kredi dağıtın.

Ali dag
Ali dag - 3 ay Önce

Akp.bunu daha öncede yaptı işleri bozuyor sonra işi bilmeyenlere krediyle mal aldırıyor onlarda amaçları iş yapmak değil krediyi alayım başka yerde kulanirim havasında ipin ucu kaçında millet cezasını çekiyor yapılan bu

Personel
Personel - 3 ay Önce

"Klavyede tarımcısı" güzel tanım.
Bir anketmi yapsak ne tarimin sorunu klavye tarımcılarıdır.
Katılıyorum.

Sezgin
Sezgin - 3 ay Önce

Çooooooooooook pahalı 7

banner151