Birlik Başkanı süt üreticisinin sorunlarını Maliye Bakanına anlattı!

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ı ziyaret etti. Keskin, "Üreticilerimiz üretimi bırakıyor, hayvancılığı bırakıyor, yerlerini yurtlarını terk ediyor. Üreticimizin yaşadığı bu sorunları sayın Bakanımıza bizzat anlattık" dedi.

Birlik Başkanı süt üreticisinin sorunlarını Maliye Bakanına anlattı!
banner282

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Üreticilerimizin her geçen gün artan maliyetler karşısında çiğ süt fiyatları maalesef yine paritenin altında kalmıştır. Gıda Komitesinin toplanarak çiğ süt fiyatlarının artması noktasında kararlar alması gerekmektedir. Ve bu kararı zaman kaybetmeden alması gerekmektedir. Süt üreticileri olarak konseyden yeni fiyat açıklamasını bekliyoruz. Üreticilerimiz üretimi bırakıyorlar, hayvancılığı bırakıyorlar, yerlerini yurtlarını terk ediyorlar. Hayvanlarını kesime gönderiyorlar. Bizler bu adaletsiz sistem karşısında ayakta duramıyoruz. Süt sanayicisi pazarda rakipleriyle kıyasıya ürün satmak için mücadele verirken ve raf fiyatlarına büyük zamlar uygularken üreticinin büyük zahmetlerle ürettiği sütün fiyatının belirlenmesi noktasında bir bütün halinde aynı noktada buluşuyorlar. Üretici hiç kazanmasın hep onlar kazansın. 

HAZİNE VE MALİYE BAKANINI ZİYARET ETTİ

Merkez Birliği olarak yaşadığımız bu sıkıntıları T.C. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan'ı bizzat ziyaret ederek anlattık. Sayın Bakanımıza süt fiyatlarının ve desteklemelerin arttırılması, üreticilerimize TMO alımlarında % 1 oranında KDV uygulanması, konkordato ilan eden ve üreticilerimizin süt paralarını alamadığımız firmalardan alacaklarımızın kamu alacağı niteliğinde sayılması konusundaki taleplerimizi ilettik. Sayın Bakanımız Lütfi Elvan taleplerimizi büyük bir ilgiyle dinleyip, ekibine talimatlarını vermiştir. 

AHIRLARIN KAPANMAMASI İÇİN İVEDİLİKLE DESTEKLER ARTIRILMALI

İnşallah sesimize, feryadımıza çareler bulunacak. Ülkemiz için, insanlığımız için üreticilerimiz korunmalı, üretime devam etmeleri için desteklenmelidir. Refah seviyesi yükseltilmeli her zaman vurguladığımız sürdürülebilir üretimin planlanması yapılmalıdır. Dışa bağımlı bir ülke olmaktansa yerinde ve zamanında yapılan müdahalelerle sektörümüz güçlendirilmelidir. Ülke hayvancılığımızın geleceği için, hayvanlarımızın daha fazla kesime gitmemesi için ve üreticilerimizin ahırlarını kapatmamaları için ivedilikle gıda komitesinin toplanmasını, maliyetleri düşürmesini ve desteklemelerin arttırılmasını talep ediyoruz"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021, 13:45
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 3 ay Önce

Geçen sene gibi olmasın havlamasini bilmeyen köpek sürüye Kurt getirir demiş atalar

Turan manisalı
Turan manisalı - 3 ay Önce

Başkan bakanın arkasından başkan olmak için giden sendin. Şimdimi işe yaramaz bakan olduğunu gördün de Maliye Bakanına gidiyorsun. Tarım bakanı ve sen bu ülkenin, milletin hiçbir şeyine yaramazsınız, sizlerin zihniyeti para ve kendi çıkarlarını düşünmek sizin için halk ve ülkenin çıkarı önemli değildir. Sizler malı götürelim gerisi ne olursa olsun zihniyeti. Artık herkes gördü. Tuzu sizin gibiler bu ülkede kokuttu.

Agah var
Agah var - 3 ay Önce

4 tl olsa ne yazar yem 225 tl olunca ne yapacaksın bu iş bitti türkiyede bitirdiler yapma sen biz yurtdışından getiririz diyorlar

Ciftci
Ciftci - 3 ay Önce

Sen askerlik yapmadın galiba senin muhatap alacağın kişi tarım bakanı ! Anlaşılan o ki seni kaale almıyor ne kadar bir adamsinki hala istifa etmiyorsun

kleytın farlow
kleytın farlow - 3 ay Önce

ddı porsin yu hevgol şişmaninko defoliking git wirüs ülke hayvancılığı bitti

Köylü
Köylü - 3 ay Önce

İnekçilik yapmak sanayiciye üzerine biraz da para katarak hamallıktır bırakalım niye ısrar ediyoruz ne halleri varsa görsünler bıktık artık asgari ücret bundan iyi

banner151