Besiciler böyle dert yandı: Sütten etten para kazanamıyoruz!

Erzincan'da besicileri ziyaret eden CHP heyeti, sorunları rapora dönüştürüp genel merkeze sunacak. Sorunlarını CHP heyetine aktaran besiciler, sütten etten para kazanamadıklarını belirterek, "1 litre süt almak için 1 lira 75 kuruşluk yem tüketiyor hayvanımız. 1 lira 95 kuruşa zor satıyoruz" dedi. 

Besiciler böyle dert yandı: Sütten etten para kazanamıyoruz!
banner200

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesi ile Erzincan ilinde ziyarette bulunan CHP heyeti, il genelinde farklı kesimleri ziyaret ederek vatandaşın sorunlarını dinledi.

Meclis üyeleri, belde ve belediye başkanlarının katıldığı danışma toplantısında Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu, Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuz Yılmaz ile ziyaretler gerçekleştirildi.

Erzincan Sanayi ve Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Ziraat Odası, Mühendis Odaları Başkanları, Damızlık Birlik Başkanı, Pancar Kooparatif Birliği, Eğitim Sen ve bazı köy muhtarları ile  görüşen  parti örgütü ile toplantılar yapıldı. Esnaf ve besici ziyaretlerinde bulunan heyet, sorunları rapora dönüştürüp genel merkeze sunacak.

TARIM VE HAYVANCILIK ZORDA

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2 gündür Erzincan’da besicilerin ve tarımla uğraşanların sorunlarını dinlediklerini ve çoğu besicinin “hayvanımızı kesime vereceğiz, bu işi bırakacağız” diye kendilerine dert yandığını söyleyerek, “Çiftçi, besici, esnaf,  sanayici zorda. İşsiz ekmek bulma derdinde, tarım ürünlerindeki girdi fiyatları katlamış ama gelir artmıyor. Burada pancar sorunlu ürün durumunda. Ekim alanları daralmış, buğday para kazandırmaz olmuş, tohum, gübre, ilaç, sulama suyu, elektrik, mazot pahalı.. Farklı bir gelir kapısı bulan tarımdan uzaklaşıyor, tarımda sorunlar derinleşip artıyor” dedi.

BESİCİLİK CAN ÇEKİŞİYOR

Besici ise, “Hayvanlarımı satış ve kesim için sıra almış durumdayım. Şartlar bizi çok zorluyor. Girdi fiyatları yükseldi. Mazot, işçilik, elektrik, yem.. Biz altından kalkamıyoruz. 50 baş hayvanım var ama artık bu işi bırakacağım. Sütten etten para kazanamıyorum. 1 litre süt almak için 1 lira 75 kuruşluk yem tüketiyor hayvanımız. 1 lira 95 kuruşa zor satıyoruz. Maliyeti karşılamıyoruz.” dedi.

Kapalı alanda, 12 ay yemle beslenen hayvanların, yemde durdurulamayan fiyat artışıyla hayvanını kesme noktasına taşıdığını söyleyen Gürer, “Kamu Bankası ilk krediyi vermiş, ikinci krediyi vermemiş. Besici özel bankadan daha yüksek kredi alınca faizi ödeyemez duruma düşmüş. Yem pahalı, süt ve et üreticinden ucuz alınınca, üretici masrafını çıkaramaz hale gelmiş. Üretici desteklenmeli, krediye düşük faiz ile ulaşım sağlanmalıdır. Girdi ve yem fiyatlarının düşürülmesi için çalışılmalıdır. Çiftçilerin kredi borçları ertelenmelidir, faizler düşmelidir. Bölgesel ürün belirleme düzenlemelidir, üretici ve besici emeğinin karşılığını almalıdır” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aa
Aa - 2 yıl Önce

Yem üretin. Ulan yaptığınız işi profesyonel yaptığınız yok kalkmış birde ağlıyorsunuz. Satın ve defolun gidin. Çözüm üretmek yerine ağlamayı tercih edersiniz. Birleşin desek birleşmezsiniz. Kurun ortak bir yem fabrikası birleşin bölgesel çiftçiler. Neyse ağlamaya devam edin.

Ep
Ep - 2 yıl Önce

Iyiki chp var bu ülkede yoksa ciftcinin adini anan yok artik oyum chp ye

Poyraz
Poyraz - 2 yıl Önce

Poyraz çözerrrr merak buyurmayin!!!

Mert
Mert - 2 yıl Önce

Bizim köyedeki son çiftlik ye battı hayvanları tamamı satılık,tarlalarında tamamı satılık borcu yüzünden....süt mandraları yem alacaksın yoksa sütünü almam dayatırdı bu adam adama....bakalım bu süt bolluğu kalacakmı bu ülkede....

Tuncay gencer
Tuncay gencer - 2 yıl Önce

ALLAH herkese yardım etsin her sene seneyi arattiriyor bu günümüze şükür ama hakkatten geçim çok zorlaştı ben bir esnafım gelir giderleri karşılamıyor vergi kira zammı elektrik vb. Bunlara gelen zamlar herkesin belini bukuyor Allah hükümetimize bize yardım etsin zor arkadaş zor

Ali dane
Ali dane - 2 yıl Önce

Bu ülkede ne kadar süt üretiliyor ne kada süt lazım bilen varmı ne yorum yazıyor boşuna kardeşim

banner251