Besici ve süt üreticisi yem grevine gidiyor!

Yem fiyatlarına sürekli zam gelmesi besici ve süt üreticisini yeni bir arayışa itti. Yem fiyatları artarken, karkas kesim fiyatı ile süt fiyatlarının artmaması üreticinin zararına üretim yapmasına neden olurken, besici ve süt üreticileri bir yıl fabrika yemi kullanmama kararı aldı. Hayvanlarına fabrika yemi vermeyecek olan üreticiler, kendi yemlerini tamamen kendileri üretecek. 

Kahramanmaraş’ta besicilik yapan Yakup Konan, sezonluk olarak yem grevine gitme kararı aldıklarını belirterek, “Yem fiyatlarına artık gücümüz yetmiyor. Besi yemi 130 lira, süt yemi 150 lira oldu. Bu kadar fahiş fiyat olur mu? Besiciler ve süt üreticileri olarak yeme bu paraları vermek zorunda değiliz. Üreticiler olarak yem sanayisine gebe değiliz. Üreticiler olarak artık kendi yemimizi kendimiz üreteceğiz. Bu yazdan itibaren hayvanlarımıza yedireceğimiz yemlerimizi tedarik ederek fabrika yemi almayacağız” dedi.

KESİME GELMİŞ HAYVANLARI KESTİRMEME KARARI ALMIŞLARDI

Yakup Konan, karkas kesim fiyatlarını protesto etmek için geçtiğimiz günlerde başlattığı bir kampanya ile karkas kesim fiyatlarının 45 liraya çıkana kadar kesime gelmiş hayvanlarını kestirmeme kararı almışlardı. Konan'ın başlattığı bu eyleme bir çok üretici de destek verirken, karkas kesim fiyatlarının artmasına neden olmuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2021, 15:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 7 ay Önce

Aynı işi yapiyiruz mantıklı değil senindedigin

Tarımcı
Tarımcı @Ali dag - 7 ay Önce

Asıl hazır yem kullanmak mantıksız, ne yedirdiğini biliyor muyuz, proteinin nekadarını sindirdiğini biliyor muyuz, gdo ve tahıl tüketimi nedeniyle insanlarda sağlık endişesi gittikçe arttırıyoruz çiğ süte gelen her zam yem fiyatlarına yansıyor mantıklı bir çözümünüz var mı?

Üretici
Üretici @Ali dag - 7 ay Önce

Haklısın bekara karı boşamak kolaymış.. Hayvanları vitaminsizlikten öldürücez herhal. Birde kesimi gelenleri kestirmem gi bir şey mantıkla alakası varmı kuru bak liyatmi hubatmı koy depoya piyasa artınca satarsın her gün masrafa dıruyor hayvan kesimi geleninde 1 TL artısı olmaz iflasa gider...

Boş boş
Boş boş - 7 ay Önce

Tamamen boş konuşuyor beyfendi

Tarımcı
Tarımcı - 7 ay Önce

Olması gereken budur. İnşAllah 1 yıl değil sürekli böyle olur, işte proje işte devrim, Allah bereket ve bol kazanç versin. Bakanlık desteklerin tamamını bu işletmelere verse hiç bir sorun kalmaz.

Üretici
Üretici - 7 ay Önce

Çok doğru fakat Hammadde fiyatlarida Çok yüksek bu durumda hayvan beslemek cok zor

Сiftci
Сiftci - 7 ay Önce

Hersene zaten bugdayimzi samanimizi arpamizi depomuza koyuyoruz sen yeni mi basliyorsun? Bu sene arpayla samanla bile para kazanamayacagiz. Fabrika yemi hergun 3 ogun iskender kebap yemek gibi birsey oldu

Çok mantıklı
Çok mantıklı - 7 ay Önce

En az 20 çiftçi bir araya gelip kendi yemlerini yapabilirler. Kooperatifleşip

Ali dag
Ali dag @Çok mantıklı - 7 ay Önce

Koop.yuzunden bizleri savunamadigi için süt fiyat ları etfiyatlari yerlerde

Agah var
Agah var - 7 ay Önce

Mümkün olduğu kadar az kullanın

Ali dag
Ali dag - 7 ay Önce

Bu yorumu attığında revayem kullanıyorum ben 14o...TL idi bugün itibari ile 155tl.oldudere nehir olsa bu artışa dayanamaz 1 kilo yem 3.1tl 1 litre süt 2.7 zulüm ile abad olunmaz diyen reis hz.omerin adaleti diyen reis bu saatten sonra sizden bir şey olmaz birde tarım işine baktığını hayvancılığa baktığını söyleyen bir bakan var sana hakkimiz hiç helal değil oylarimuz asla mahşerde görüşürüz


banner151

banner251