Bekir Pakdemirli'ye soru önergesi: Çiftçi için kalkan paketi açıklayacak mısınız?

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketinde tarım sektörü ve çiftçiye yönelik bir teşvikin olmaması Meclis gündemine taşındı. İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Bakan Pakdemirli'ye, çiftçi için bir kalkan paketi açıklanıp açıklanmayacağını sordu.

Bekir Pakdemirli'ye soru önergesi: Çiftçi için kalkan paketi açıklayacak mısınız?
banner200

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. Öztürk, soru önergesinde Pakdemirli'ye "tarım kesimi için yeni bir kalkan paketi açıkalanacak mıdır?" diye sordu. Öztürk, soru önergesinde şeker fabrikalarında üretilen melas ve biyoetanol miktarını da sordu. 

Öztürk, verdiği soru önergesinde Bakan Pakdemirli'den şu soruların cevaplandırılmasını istedi. 

1- Ülkemizde şeker üretimi yapan fabrikaların mevcudunda bulunan melas miktarı ne kadardır?

2- Ülkemizde melastan biyoetanol üretimi yapan kaç şeker fabrikası bulunmaktadır? Bu fabrikaların kaç tanesi özel, kaç tanesi kamuya ait fabrikadır?

3- Ülkemizde faaliyet gösteren şeker fabrikalarının ürettiği biyoetanol miktarı, fabrika bazında ne kadardır?

4- Gıdalarda kullanımı dışında, hayvancılık ve kimya sektöründe de kullanım alanına sahip şeker pancarı üretiminin ülkemizde yıllardır kısıtlanmasının gerekçesi nedir?

5- Biyoetanolün melastan, melasın da şeker pancarından üretildiği dikkate alınarak, Koronavirüs salgını nedeniyle ihtiyaç duyulan başta biyoetanol (etil alkol) ihtiyacını karşılamak ve ihracatını yapabilmek adına, şeker pancarı kotasında yeni bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir? Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığının yeni bir kota kararı yayınlaması konusunda bir bilgi ve çalışma notu hazırlanarak makama arz edilmiş midir?

6- Uygulanan kota ve şeker fabrikalarının özelleştirilmeleri nedeniyle, şeker pancarı üretiminden vazgeçen tarım kesimine destek olunması düşünülmekte midir?

7- Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18.3.2020 tarihinde açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi içinde yer almayan tarım kesimi için düşünülen ekonomi tedbirleri nelerdir? Bu kapsamda tarım kesimi için yeni bir “kalkan” paketi açıklanacak mıdır?

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 17:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa  altan
Mustafa altan - 1 yıl Önce

Çifçi hiç umrunda deil hep is verenleri düşünen adam ben tohum gübre mazot alamadım aylik gelirim yok neyle alıp tarlayi berektlendirecem krediler verilmiyor cifçiye borçlar yüzünden artık bizim sesimizi duy sayın cumur baskanim

ŞÜKRÜ YILDIZ
ŞÜKRÜ YILDIZ - 1 yıl Önce

Mazot gübre parasını almadik

Mehmet yılfız
Mehmet yılfız - 1 yıl Önce

Tarım bakanınınçifçiyle hiç ilgisiolmayan bir kişi çifçininsorunlarıyla ilgilenmiyorsadecekoltuğunu korumaya çalışıyor nasıl olsabütün tarımürünlerini ithal ediliyor s dan z ye kadar çifçiyisadece oy günleri hazırlıyorlar çifçininsorunlarıyla bitti çifçininsorunlarıyla mazot gübre ve tarım krediye çalışoyottarımbakanı ayda otuzbinalıyorziraat odası başkanışemşipaşada hiçmi hiç ilgilenmiyor ziraat odasının lav edilmelidir....lav edilsin ziraat odaları.....

Nevzat Ergocmen
Nevzat Ergocmen - 1 yıl Önce

Hububat desteklerini alamadık gediz Kütahya

Mert
Mert - 1 yıl Önce

Çiftçi olmuş kimene muhalif Lee olmasa ikdidarin umurunda değil çiftçi helal olsun muhalefet partiye

Dost
Dost - 1 yıl Önce

Sayin iyi parti millet vekili bizahmet tarim bakanina sorarmisiniz niye besicinin buzagi destegini odemiyorsunuz neden besiciyi yok ediyorsunuz diye

Dost
Dost - 1 yıl Önce

Sayin tarim bakani bizim buzagi desteklerini odesin mart ayida bitiyor hani nerde osemeler cevap verin

Sami
Sami - 1 yıl Önce

2019 buzagi destekleri ve sut iadeleri yatssa gubre alamiyoruz


banner151

banner251