Batman'da lavanta tarımı ilgi gördü 12 dekarlık lavanta bahçesi tesis edilecek

Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Geliştirme Projesi kapsamında, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının yüzde 90 hibe desteği ve Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinasyonunda 22.000 lavanta fidesi ve çevre ihata malzemesi düzenlenen törenle çiftçilere dağıtıldı.

Batman'da lavanta tarımı ilgi gördü 12 dekarlık lavanta bahçesi tesis edilecek
banner200

İl Müdürlük bahçesinde düzenlenen dağıtım törenine; Batman Valisi Hulusi ŞAHİN, İl Müdürümüz Mehmet GÜN, Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin AYDİŞ, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir DEMİR, Batman Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Hivzullah AKTAŞ, İl Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz ve çiftçiler katıldı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Batman Valisi Hulusi ŞAHİN;” Benim mesaiye başlamam ile lavantanın Batman’a başlaması aslında beraber oldu. Bizler geldiğimiz zaman Batman’daki tarımın çeşitlendirilmesi konusunda  bir arayış içerisindeydik. Özellikle suyu çok fazla istemeyen, kıraç bitki şeklinde tanımlanabilecek bazı yeni ürünlerin de Batman çiftçisiyle buluşturulmasıydı. Bunun arayışı içerisinde olunca karşımıza lavanta çıktı.

Ama sadece lavanta değil bildiğiniz gibi 2 yıldır tıbbi ve aromatik bitkilerin çoğunu biz Batman’da deniyoruz. Bunlardan en önemlisi lavantaydı ama adaçayı var, kekik, reyhan var. Susam zaten bölgenin eski bir ürünü. Onu tekrar canlandırmaya çalışıyoruz. Özellikle çok fazla su istemeyen, toprağı çok yormayan ürünleri Batman çiftçisiyle tanıştırmaya çalışıyoruz. Çünkü mısır toprağı gerçekten yoruyor ve çok fazla su sarfiyatına sebebiyet veriyor. Görüyorsunuz ciddi bir kuraklıkla da karşı karşıyayız. Önümüzdeki yıllar ne getirecek bilmiyoruz. O yüzden yeni ürünlerle de bir arada olmamız lazım. Lavanta Batman’da birinci senesini tamamladı ve ciddi bir başarı elde etti. Bu yıl yeni yerlerde bunu arttıracağız. Çiftçimizin ilgisi de bizi teşvik ediyor. Çiftçimizin ilgisiyle beraber, lavantanın Batman’da daha da büyümesi, gelişmesi için çalışıyoruz. Gap İdaresine, bizim bu çalışmalarımızda vermiş oldukları büyük destekten dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca diğer tüm katkı sunanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251