Bakan Zeybekçi: Tarımda gümrük vergisiyle ilgili konuştu

Ekonomi Bakanı Zeybekci, tarım ve hayvancılık ürünlerinde gümrük vergisi oranlarının düşürülmesiyle ilgili konuştu.

Bakan Zeybekçi: Tarımda gümrük vergisiyle ilgili konuştu
banner200
banner217

Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında konuşan Bakan Zeybekçi, bazı tarım ve et ürünleri ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesiyle ilgili milletvekillilerinin sorularını yanıtladı. Zeybekci, yaptıkları düzenlemeden önce ülkede kesimlik büyükbaş hayvan üretiminin yüzde 135, besilik büyükbaş hayvan üretiminin yüzde 10, karkas sığır etinin yüzde 100, buğday, arpa ve mısırın yüzde 130 düzeyinde gümrük vergileriyle korunduğunu belirtti.

Et ithalatında da büyükbaşta gümrük vergisini yüzde 135'ten yüzde 26'ya, karkas sığır etinde de yüzde 100'den yüzde 40'a düşürdüklerini hatırlatan Zeybekci, bu tarz uygulamaları gerek tüketiciyi korumak gerekse spekülasyonun önünde durmak adına sürdüreceklerinin altını çizdi. Zeybekci, Türkiye'de sığır eti tüketiminin arttığını ancak koyun ve keçi eti gibi küçükbaş hayvan eti tüketimi alışkanlığından da uzaklaşıldığını, bunun da beraberinde sığır etinde ithalatı getirdiğini söyledi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
gümrük vergisi
gümrük vergisi - 3 yıl Önce

Sayın ekonomi bakanı,sizin asıl amacınız tüketiciyi korumakmi yoksa yandaslariniza parasının üstüne biraz daha para koysunmu diye tarım ürünlerindeki gümrük vergilerini düşürdünüz,artık size bu ülkenin hiç bir kesimi inanmıyor haberiniz olsun

banner151

banner251