Bakan Türfenkçi: Türkiye tarımda lider olacak!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tarım alanında Türkiye'nin lider ülkeler arasında yer alacağını söyledi.

Bakan Türfenkçi: Türkiye tarımda lider olacak!
banner200
banner217

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Ürün İhtisas Borsası'nın, 6 Nisan 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla kurulduğunu belirterek, ''borsanın kuruluşu ürün kalitesinin artışına vesile olacak, ülkemizin tarım ürünlerinin uluslararası piyasalara ulaşmasını sağlayacak devrim niteliğinde bir gelişme olmuştur. Üreticilerimiz, sanayicilerimiz, yatırımcılarımız, tarım ticareti sektörümüz ve ticaret borsalarımız çok uzun süredir bu gelişmeyi beklemektedir. Ülkemize hayırlı olsun" dedi.

Güçlerini Birleştirdiler

Ankara merkezli olarak 100 milyon lira sermayeyle anonim şirket statüsünde kurulan Türkiye Ürün İhtisas Borsası'na, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Toprak Mahsulleri Ofisi, Borsa İstanbul, Takasbank, Merkezi Kayıt Kuruluşu, Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası ve 33 ticaret borsasının ortak olduğunu vurgulayan Bakan Tüfenkci, "Böylece ülkenin tarım ürünleri ve sermaye piyasalarının önde gelen kurum ve kuruluşlarıyla, bankaları Türkiye Ürün İhtisas Borsası için güçlerini birleştirmiş oldu" şeklinde konuştu.

Bakan Tüfenkci, sınıf ve kaliteleri yetkili laboratuvarlarca belirlenen ve Bakanlıkça lisans verilmiş modern altyapıya sahip lisanslı depolarda tutulan hububat, baklagiller, yağlı tohumlar, pamuk, fındık, zeytin, zeytinyağı, kuru kayısı, kuru üzüm ve Antep fıstığı gibi ürünlerin ticaretinin, elektronik ürün senetleri vasıtasıyla Türkiye Ürün İhtisas Borsası'nda yapılacağını kaydetti.

Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Çok sayıda alıcı ve satıcının bulunduğu gelişmiş bir tarım ürünleri piyasası oluşacak. Tarım ürünleri piyasamızın daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesiyle ülkemiz tarım ürünleri ticaretinin merkezi haline gelecek ve bu piyasada dünyanın lider ülkelerinden olacak. Lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsacılığıyla alın teri hak ettiği değeri bulacak. Bu gelişme, sanayicimizin emeğine, tüccarımızın ticaretine, toprağımızın bereketine bereket katacak."

Kaynak: Haberler

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Evet lider olacağız. Ama bir dakika biz lider değil miydik?

Ruyaa
Ruyaa - 4 yıl Önce

Bakan bey siz bu konuları rüyanızda gördünüz herhalde...kendi çiftçisine sahip çıkmaya sizler hangi kafayla tarımda lider ülkeler arasında olacaksınız...yağı fazla yediğiniz belli..

- 4 yıl Önce

Hala beton döktükçe lider olunacagini saniyo.Urun borsasını kurdun diye bugday daha iyi fiyata mi gidecek? Ya da 400 yerine 600 kilo mu biçecez? 20 milyon yerine 30 milyon ton mu rekolte olacak? Bu kafayla elimizdeki de gidiyo zaten

banner151

banner251