Bakan Tüfenkci, tarımda aracıların kalkması lazım!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tarım ürünlerinin satışında aracıların ortadan kaldırılması için kooperatiflerin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Tüfenkci, tarımda aracıların kalkması lazım!
banner200

Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri Değerlendirme Toplantısı'na katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Sorunlarını çözerek, aracıların ortadan kalkmasına vesile olabiliriz. Bu konuda bürokratlara talimat verdim. İnşallah bununla ilgili çalışmaları arkadaşlarımız ortaya koyduğunda, sizlerle de kısa zamanda kamuoyuyla da paylaşacağız. Ekonomimizi yapısal reformlarla güçlü bir noktaya getirdik. Bu reformlar devam edecek. Aldığımız teşvik ve kararlarla hep birlikte bir yandan terörle mücadele edeceğiz, diğer bir yandan da ekonomimiz büyüteceğiz" diye konuştu.

Tüfenkci, kooperatiflerin ekonominin önemli aktörlerinden olduğunu belirterek, "Kooperatiflerin rekabet gücünü artırmalıyız. Ürünleri çeşitlendirmek, uluslararası rekabet edecek düzeyde ürün kalitesini artırmak gerekmektedir. Böyle kooperatiflerimiz var, biz bütün kooperatiflerin rekabet gücünü artırmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Küresel ekonomide kooperatiflerin büyük cirolar yaptığına işaret eden Tüfenkci, "Bakanlığımızın birliklerle yakın işbirliği içinde olmasını önemsiyoruz. Ülkemizde tarım satış kooperatifleri önemli bir yere sahip bulunmaktadır. Tarım ürünlerindeki aracıları eğer kaldırmak istiyorsak, kooperatifleri daha da güçlendirmeliyiz. Sorunlarını çözerek, aracıların ortadan kalkmasına vesile olabiliriz. Bu konuda bürokratlara talimat verdim. İnşallah bununla ilgili çalışmaları arkadaşlarımız ortaya koyduğunda, sizlerle de kısa zamanda kamuoyuyla da paylaşacağız." ifadesini kullandı.

Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Tüm kooperatifler bu potansiyele sahip. Yeter ki biz destek verelim, yeter ki önlerini açalım. Bazı vergisel düzenlemeler, desteklemelerle bunun önünü açabiliriz. Tüm kooperatiflerimizin daha da güçlenmesini, uluslararası pazarlarda daha fazla söz sahibi olmasını istiyoruz. Tarım ürünlerini marka haline getirmeliyiz."

"Önümüzdeki dönemde yapmamız gerekenler var. Kurumsal yönetim ilkelerini belirlememiz lazım. Bağımsız denetime tabi olmayan kooperatif ve birlikler için denetim yönetmeliği çıkarılacak. Halen Bakanlığımız projeleri arasında yer alan 'Tarımsal Pazarlamada Kooperatifçiliğin Geliştirilmesi Projesi'ni bir an evvel bitirerek, yaygınlaştırılmasını önemsiyoruz. Birliklerin ürün alımı dönemlerinde ihtiyaç duydukları finansman için uygun şartlarda, faiz sübvansiyonlu kredi kullanabilmelerine yönelik yasal düzenleme çalışmaları yapacağız inşallah. Kooperatif Bilgi Sistemi'nin tarım satış kooperatifleri ve birlikler tarafından etkin ve verimli kullanılması için düzenlemeler yapacağız. Hayvancılık alanında yetiştirici birliklerinin kooperatifleşmesi ile ilgili çalışmalara hız vereceğiz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne zaman düzelecek
Ne zaman düzelecek - 5 yıl Önce

Kooperatif kurun ama işi ehline verin,yiyici takımına değil.Ezilen garibanlardır,bükülen.Düşsün,DÜŞÜRTÜN artık sivrisinekleri baş ucumuzdan.Hak edene, liyakati olana verin(8 i ile 5 üretene değil,3 i ile 5 üretene)Gayri uyandınız umarım derin uykudan,şimdi iyice anladınız bilmem müttefikleri,din adamı kılıklı şenpanzeleri.UYUMAYIN!,UYUTMAYA KALKMAYIN! sakın, dönün artık ALLAH için bi bakın,ne var ne yok.Dış güçlerin yapmadıklarına kim müsade etmiş,ediyor?İşsiz gençlerin,toprağa vuran su gibi eriyen çiftçinin,hakkı,hukuku çiğnenen yoksulun,hastanın,engellinin,yetimin.Asgari ücretle ay sonunu zor bulan evdeki evlatlarına helal lokma götürmeye çalışan işçinin veya emeklinin durumu ortada.Ne zaman düzelecek söyleyin bakalım tüm haksızlıklar?

ZEYTIN VE TUREVLERI.
ZEYTIN VE TUREVLERI. - 5 yıl Önce

SAYIN BEYEFENDI SADECE VE SADECE DOMATES BIBER DE DEGIL ZEYTINDEDE AYNI DURUM HASIL.BAKIN BU SENE ZEYTIN YILI SU ANDA HAM ZEYTIN IN URETICIDEN CIKISI EN YUKSEK 3 TL UC TL.AMA MARKET VE RAFLARDA BIR KILO ZEYTIN 18 TL DE ASAGI YENEBILECEK ZEYTIN YOK.AYDIN MEMECIK ZEYTIN CINSI ICIN SOYLUYORUM.BUNUN KOLAYI VAR ZEYTIN BOLGELERINI BAKANLIK KARARI ILE GIZLI YERINDE URUN IZLEME EKIPLERI KURULUR NELER DONDUGUNU ANLAYABILIRSINIZ.SAYGILARIMLA.

uretıcı bırlıklerı ne amacla k
uretıcı bırlıklerı ne amacla k - 5 yıl Önce

koyun kecı uretıcı bırlıklerı kurduruldu bu bırlıkler tabela bırlıgı olarak kaldı yetkı verılmıyor verılen yetkıyı yonetıcıler kendı menfaatına kullanıyor veya sadece aıdat alırken var mesela tıgem genc cftcı projesı adı altında pıyasadan hayvan topluyor bırlıkler dururken canbazdan sımsarlardan aracılar vasıtasıyla hayvan alımı yapıyor uretıcı bırlıgı ne ıse yarıyor en azından kendı ılının hayvanınını temın edemeyen uretıcı bırlıgının yonetıcılerı o koltukta halen neden oturur bunu bırılerı sorgulamalı yıne tagem kanalı ıle damızlık ıslah calısması yapılıyor bırlıkler bu preje kapsamındakı surulerden neden damızlık kuzuları tercıh etmıyor bakanlıgın bır daıresı dıger daıresını tanımıyor bırlıklerde bakanlıgı bakanı tanımıyor

TARIM URUNLERI
TARIM URUNLERI - 5 yıl Önce

URETIM YERLERINDEN CIKAN BIR MALIN BUYUK SEHIRLERDE VE HERYERDE FIYATININ COK YUKSELMESI SU SEKILDE ONLENECEKTIR+URETIM YERINDEN CIKAN MALI IZLEME TRAFIGI NASIL OLACAK DERSENIZ+URETICILERIMIZIN HEPSI %99 ZIRAAT ODALARINI KAYITLI COK KOLAY OLACAK.HER URETICIYI MALIYE BAKANLIGININ URETICELERI MAHSUZ CIPLI BIRER FATURA BASTIRIP BU FATURALARI ZIMMETLEYECEK.URETICI SATTIGI MALI HEMEN KIME SATTI ISE FATURAYI KESECEKBU FATURADA KDV OLMIYACAK VE VERGI ODEMIYECEK.GEREKIRSE URETICIYI UC BES SENE VERGI ODEMEDIGI HALDE ORNEK FATURA DEGERININ % 5 KADAR UC AYDAN UC AYA IADE BILE ODENEBILIR.BURASI DEVLETIN BILECEGI BIR IS.MALI ALAN ARACI DA SATISLARINI FATURALI CIKACAGINDAN BU MALI TAKIP TRAFIGI SAGLANMIS OLACAKTIR BU BIR HAM DUSUNCE NE DERSINIZ?

- 5 yıl Önce

bakanlık uretıcı bırlıklerını kurdurdu bırlıklerın tuzugu yonetmelıgıde var fakat bunları denetlıyemıyor hayvancılık ıle ılgılı sıkıntılar azalacakken dahada sıkıntılar cogalıyor bırlıkler aıdat toplama yerı gıbı mesayı yapıyor halbukı tuzugunde de acıkca belırtılen konularda aslı gorevlerını yapmıyor veya yapamıyor ornegın bu gunlerde genc cıftcı projesı adı altında koyluye toklu kuzu verılıyor bu hayvanlar tıgem tarafından yapılıyor ama gelın gorunkı tıgem de bu hayvanları bırlıklerden yardım almıyor bu ısı sımsarlara celeplere aracılara yaptırıyor bır ıl bırlıgı kendı ılının prejesıne hayvanları temın edemıyorsa duzgun damızlık toklu kuzuyu uyelerınden temın edıp bakanlıgın procesıne katkıda bulunamıyosa o bırlıgı neden kurdurdunuz

Tarim
Tarim - 5 yıl Önce

Sayin Bakan bos bos konusuyor icraat yok,Tarim konusunda bir seyler yapmak istiyorsa ki oyle gorunuyor,Ama 90 yildir bir basari elde edememisler tarimda geriye dogru gitmekte Turkiye,Hollanda Toprak olarak konya ile hemen hemen ayni Ama tarim ihracatinda dunyada ilk 3 de bu basariyi teknoloji yerinde kulanarak ve cok guzel organizasyon ile bunu basarmistir, Boye bir organizasyonu olusturabilecek Turkiyede yetenek olmadigindan Hollanda dan yardim talep edebilirler.

kayisi
kayisi - 5 yıl Önce

sayın bakanim tarim kredi izmir de kuru üzüm aldı, Malatya da kayisi alabilir piyasayı bu surette düzenleyebilir..

banner151

banner251