Bakan Pakdemirli: Tarlada, bahçede, serada, ahırda üretimin devam etmesini sağladık

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin düzenlediği, ‘2020 Biterken Pandemi ve Ekonomi Forumu’na katıldı. 

Bakan Pakdemirli: Tarlada, bahçede, serada, ahırda üretimin devam etmesini sağladık
banner200

Tarım ve gıdanın stratejik bir sektör olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, son 18 yılda oluşturulan güçlü alt yapı sayesinde Pandemi döneminin başarıyla yürütüldüğünü belirtti. “Daha salgın ülkemize gelmeden sektörlerle detaylı toplantılar yaparak perakende zincirlerini hızlı ve doğru şekilde yönlendirdik. Pandemi başladıktan sonra ise tarımsal destek ödemelerinden, kredi faizlerinin ertelenmesine, sıkı gıda denetimlerinden hazine arazilerinin üretime açılmasına kadar tam 101 tedbiri hayata geçirdik. Tarlada, bahçede, serada, ahırda ve merada üretimin devam etmesini sağladık. Gıda üretim ve imalat tesislerini yasaklardan muaf tuttuk.”

Tarım ve Gıdada Bağımsızlık, Yerli Üretimden Geçiyor

Pandemi sürecinden birçok ders çıkarıldığını ifade eden Bakan Pakdemirli, Tarım ve gıdada bağımsızlığın, yerli üretimden ve kendine yeterlilikten geçtiğini söyledi. Bundan sonraki süreçte üzerinde daha çok durulacak başlıkları da tek tek sıraladı Bakan Pakdemirli; “Gıda tedarik zincirlerini güçlendirmeli ve sözleşmeli üretime ağırlık vermeliyiz. Dünyada üretilen gıdanın her yıl 3’te 1’i kayıp ve israf oluyor. Bu kayıp ve israfı en aza indirecek tedbirlerin alınması artık zorunlu hale geldi. Tarımda teknoloji kullanımı ve bilgiye hızlı erişimin; üretime daha fazla katkı sağlayacağı bir gerçektir. Eldeki kaynaklarla, yeterli ve kârlı üretim yapmak, yani optimizasyon öncelikli konular arasında yer alıyor. Topraksız tarım, dikey tarım, kent tarımı gibi yeni üretim teknikleri de tüm Dünyada giderek yaygınlaşmaya başlayacak. Suyun yüzde 70’den fazlası, tarımsal sulamada kullanılıyor. Bu nedenle, su kaynaklarını etkin ve tasarruflu kullanmak için Tarımda Su Verimliliğini sağlamak zorundayız. Gıda üretiminde büyük pay sahibi olan aile çiftliklerinin güçlendirilmesi yeni çıkan konulardan birisi olacaktır.”

Ülkemizin, coğrafi konum açısından, 1,9 Trilyon Dolarlık tarımsal ticaret hacmine sahip büyük bir bölgede yer aldığını söyledi Bakan Pakdemirli. Tarımsal alan bakımından dünyada on yedinci sırada olmamıza rağmen, tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada ilk on arasında yer aldığımız da bir kez daha belirtti; “Bu potansiyeli, daha çok üretime ve ihracata çevirmeliyiz” dedi.

Son iki yılda tarımsal hasılamız yüzde 47 artışla, 277,5 Milyar Liraya ulaşırken; 2020 ilk 3 çeyrek ortalamasında tarım sektörü, yüzde 5,3 gibi önemli bir büyüme gösterdi. 

Tarımda Net İhracatçıyız; 2019’da 5,3 Milyar Dolar Dış Ticaret Fazlası Verdik

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Türkiye’nin tarımda net ihracatçı bir konumda olduğunu da vurguladı; “2019 yılında 18 Milyar Dolar tarım - gıda ürünü ihracatı yaptık ve 5,3 Milyar Dolar dış ticaret fazlası verdik. Bu yılın ilk 10 ayında ihracatımız, pandemiye rağmen geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artış gösterdi” dedi.

Tarımdaki tüm bu gelişmelerin arkasında üreticiye ve yatırımcıya verilen desteklerin payı da büyük. Son 18 yılda, üreticilerimize reel rakamlarla toplam 311 Milyar Lira tarımsal destek verildi. Bakan Pakdemirli, her yıl desteklerin artırıldığını belirterek, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte; son iki yılda tarımsal desteği yüzde 52 artışla, 22 Milyar Liraya çıkardık. 2021 yılında ise üreticilerimize, 2 Milyar Lira ilave ödenekle birlikte toplam 24 Milyar Lira destek vereceğiz” dedi.

Bakan Pakdemirli, konuşmasında, bu yıl Nisan ayında uygulamaya konulan Dijital Tarım Pazarı’na da değindi, Manisa en fazla işlem yapan ilk 10 il içinde dedi; “DİTAP; Sözleşmeli üretim, fiyat istikrarı, maliyetlerin düşürülmesi gibi çok sayıda unsuru içeren önemli bir proje. Kısa süre içerisinde DİTAP’taki üye sayısı yaklaşık 160 bin. Manisa ilimiz; DİTAP’ta en fazla işlem yapan ilk 10 ilimiz içerisinde yer alıyor. Manisalı üreticilerimize buradan teşekkür ediyorum.”

Son 2,5 Yılda 38 Milyar Liralık Yatırımla, 973 Su, Sulama Tesisi Hizmete Alındı

Suyun bu yüzyılın stratejik mücadele alanlarından birisi olduğuna da dikkati çeken Bakan Pakdemirli, bu kapsamda yapılan çalışmaları anlattı; “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 18 yılda; 585 barajı hizmete aldık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile son iki buçuk yılda ise; 38 Milyar liralık yatırımla, 72 baraj, 80 gölet ve bent, 225 sulama tesisi, 46 içme suyu tesisi, 45 HES olmak üzere toplam 973 tesisi hizmete aldık. 2021 yılını “Su ve Sulama Yatırımlarında Hamle Yılı” olarak ilan ettik ve yatırım bütçesinin 2,5 kat artırarak 15,3 Milyar liraya çıkardık.”

Manisa, Ekonomiye 9,7 Milyar Liralık Tarımsal Üretim Değeri İle Katkı Sağlıyor

Manisa’nın, 9,7 Milyar Liralık tarımsal üretim değeri ile ülkemizin tarım potansiyelinde önemli bir yeri olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, Manisa’ya verilen tarımsal destekleri de sıraladı. “Son 18 yılda; Manisa’mıza 10 Milyar Lira destek ödedik. Kırsal kalkınma kapsamında 713 projeye yaklaşık 200 Milyon Lira hibe sağladık. Bu yatırımlarla 6 bin 200 vatandaşımıza istihdam oluşturduk. Tarım Sigortaları kapsamında Manisa’mıza 860 Milyon Lira pirim desteği, 1 Milyar Lira hasar tazminatı ödedik. Yine Manisa ilimizde 30 adet meteoroloji gözlem istasyonu kurduk.”

Sadece Tarım değil, Ormancılık ve SU yatırımları kapsamında da Manisa’ya önemli destekler verildiğini belirtti Bakan Pakdemirli. Sadece son 2,5 yılda 77 Milyon Lira yatırım yapıldığını açıkladı;  “Ormancılıkta Manisa’mıza son 2,5 yılda 77 Milyon Lira yatırım yaptık. 10 Milyon fidan diktik. 1 mesire yeri ve 3 bal ormanı kurduk. Kurduğumuz bal ormanlarıyla bal üretiminde yüzde 20 verim artışı sağladık. 13,3 Milyon Lira ORKÖY desteği sağladık. 

Sulamada ise son 2,5 yılda; 3 baraj, 2 gölet, 9 sulama tesisi, 6 taşkın tesisini hizmete aldık. Su toplama tesislerimizde 3,5 Milyon m 3 suyu depoladık. 82.480 dekar araziye sulama suyu verilmesini sağladık.” 

Manisa’da 2023’e Kadar 15 Gölet, 18 Sulama Tesisi, 15 Toplulaştırma Projesi Hizmete Alınacak

Manisa için planlanan 2023 yatırım hedeflerini de açıkladı Bakan Pakdemirli, “Manisa’da 2023 yılına kadar sulamada; 15 gölet, 18 sulama tesisi, 15 toplulaştırma projesini hizmete alacağız. 2023 sonuna kadar; 3 mesire yeri ve 3 bal ormanı kuracağız. 6 Milyon fidan üretimi yapacağız. 5 milyon fidanı toprakla buluşturacağız.

ORKÖY kapsamında 15 Milyon Lira destek sağlayacağız. Ayrıca, Alaşehir ilçemizde 1 Milyon 827 Bin m 2 alanda Jeotermal ısıtmalı Sera OSB projemiz hızla devam ediyor. Bu projemizin tamamlanması için elimizdeki tüm imkânları seferber edeceğiz.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sadık yaşar
Sadık yaşar - 10 ay Önce

Sayın bakan gerçekler sizin söylediğiniz gibi değil olduğunu sizde çok iyi biliyorsunuz ,üretici kan ağlıyor üretici ürettiği ürünlerinden para kazanamıyor her yere borçlu tarım kredi kooperatiflerine bankalara bağkura bu durumun böyle olduğunu siz çok iyi biliyorsunuz, bir gün gelecek bu ülkenin milli üreticilerine bu yaptıklarınızin karşılığını fazlasıyla bu ülkenin milli üreticileri size vereceklerdir hemde misliyle geçmişte olduğu gibi ama siz senin yüzünden senin gibi bir tarım bakanı olduğundan dolayı eminim biz ne yaptık bu ülkenin milli üreticilerine diyerek düşüneceksiniz ve bu yüzden seni bu makama getirenler büyük bir pişmanlık yaşayacaktır aslında sen bulunmuş olduğun bu siyasi partiye büyük ihanet içindesin

Sayın Bakan
Sayın Bakan @Sadık yaşar - 10 ay Önce

Çok hızlısın, bütün sorunları çözdün, bir iki tane sorun bırak da senden sonraki bakanlara meşguliyet bulalım

Ciftci
Ciftci - 10 ay Önce

Hiç bir şey sağlamadiniz, aksine engel oldunuz.

Ciftci
Ciftci - 10 ay Önce

Bakan hangi pencereden bakıyor .bizler banka kredi borçlarını bile odeyemiyoruz yılsonu geldi cepte para yok yeni yılda nasıl ekip ürün yetiştireceğiz onunda bilmiyoruz

Ali dag
Ali dag - 10 ay Önce

Sayın bakan sizin dedikleriniz de var ama millet zararına üretim yaptı geçen yıl busene takat kalmadı biz tarımı da hayvancılığı da bırakıyoruz kendinize yeni köle arayın hadi bize müsade yeter çalışarak battik

Yasin TURAN
Yasin TURAN - 10 ay Önce

Sıze inanan eşek olmalı, siz bu gidişle reise şu an 4.5 milyon oy kabettirdiğin kesin, umarın 2023 e kadar kalırsan bu sayı 7 milyon olacağından korkuyirum. İSTİFA ET VİCDANLARI RAHATLAT, KENDİ VİCDANINTA RAHATLASIN

Dini kullanan dindizler
Dini kullanan dindizler - 10 ay Önce

Aydın Denizli otoyoluna kaç dönüm kaliteli tarla çiftçiden çaldınız ,çaldığınız tarlaların yerine çiftçiye başka yerden tarla verdiniz mi ..tarlanın alternatifi yok değilmi yokedici dindarlar toprak düşmanları doğa katilleri yağmur bile yağmaz oldu doğayı öldürdünüz....kimsede ses ses çıkarmıyor bu katillere fenerin açlıktan korkak vatandaşlar fenerin acliktan

Hayrettin ordulu
Hayrettin ordulu - 10 ay Önce

Çiftçi tarlasını evine ekmek götürmek için ekiyor ..çocuğunu okutmak için hayvan bakıyor..yani hayatını idame ettirmek için borç alarak üretimini yapıyor..gırtlağına kadar borçlu tarım krediye yada ziraaat bankasına yada diğer çiftçi kredisi veren bankalara borçlu..bunu öğrenmek için çiftçilerin bankalardaki durumuna bakmanız yeter.ayrıca ilaç bayilerine borçlu gübreciye borçlu yemciye borçlu tohum bayilerine borçlu..ürettiği herşey borcuna karşılık gelmekte..peki ne yspsın çiftçi üretmese ne yapacak köyünü evini yurdunu terkedip şehirlere gidecek..ordada iş yok ev kirası..aç kalmamak için üreten çiftçinin derdine derman olmadınız..sadece laf laf ..reklam ..makam hırsı..boş laflar..kendinizi karartıyorsunuz...asıl yaptığınız kendinize rant oluşturmak..rant devşirmek..etrafınızı zenginleştirmek..ama unutmayın çiftçinin alın teri üzerinden yapılan bu rant devşirmeler haram olacak sizlere

Emrah kara
Emrah kara - 10 ay Önce

Nasıl sağladınız anlamadım lan ortada çiftçi kalmadı 90 kuruşa üret 40 kuruşa sat kim ödeyecek arada kalan 50 kuruşu birde üzerinden gecinecek bu üretici öyle ya toprak mi yesin demi bakan bunun üzerine bı 20 kuruş da kar payı koymak yada kaymak lazım


banner151

banner251