" />

Bakan Pakdemirli: Tarımın siyaseti olmaz!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımın stratejik bir sektör olduğunu ve gelecekte bugünkünden çok daha önemli ve kritik bir noktada olacağını kaydetti. Tarımın siyaseti olamayacağının altını çizen Pakdemirli, "Evet, tarımın konusu siyasete alet edilemeyecek kadar önemli bir konudur. Unutmayalım ki hepimiz aynı gemideyiz. Böylesi bir konuda, herkesin sağduyusuna, desteğine ve kolektif gücüne ihtiyacımız var" dedi.

Bakan Pakdemirli: Tarımın siyaseti olmaz!
banner200
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye tarımının bugünü ve yarınını Türk Tarım ve Orman dergisine değerlendirdi. Pakdemirli, tarımsal üretimden hayvancılığa, erozyonla mücadeleden sulama projelerine, tarımsal desteklemelerden orman varlığımıza kadar pek çok konuda Bakanlığın hedeflerini anlattı.

Tarım sektörünün önemine dikkat çeken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımın siyasetinin olamayacağını söyledi. Tarımın konusunun siyasete alet edilemeyecek kadar önemli olduğunu bildiren Pakdemirli, şunları kaydetti:

HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ

"Tarım, stratejik bir sektördür ve gelecekte bugünkünden çok daha önemli ve kritik bir noktada olacaktır. Konuşmalarımda sıkça dile getirdiğim gibi “Dünyayı doyuran ülke, dünyanın lider ülkesi olacaktır". Ayrıca tarımı olmayan ülke, mutfağı olmayan eve benzer. Bakanlık olarak, tarımsal politikalarımızı ve projelerimizi bu bakış açısıyla hayata geçiriyoruz. Tohumdan sofraya çiftçimizi, üreticimizi koruyor; tüketicimizi de kolluyoruz. Diğer yandan şunu da belirtmekte fayda var: tarımın siyaseti olamaz. Evet, tarımın konusu siyasete alet edilemeyecek kadar önemli bir konudur. Unutmayalım ki hepimiz aynı gemideyiz. Böylesi bir konuda, herkesin sağduyusuna, desteğine ve kolektif gücüne ihtiyacımız var."

POLİTİKALARI PROAKTİF BİR ANLAYIŞLA BELİRLİYORUZ

Tarımsal üretimle ilgili olarak yüksek katma değer sağlayacak projelere öncelik verdiklerini ifade eden Pakdemirli, "Politikalarımızı, proaktif bir anlayışla belirliyoruz. İnsana, bitkiye, hayvana ve çevreye duyarlı; hassas tarım uygulamalarını hayata geçiriyoruz. “Hayatın ve üreticinin kendisi en iyi öğretmendir" gerçeğinden hareketle, bütün illerimizi dolaşıyor, çiftçimizle bir araya gelerek problemleri yerinde görüyoruz. Onların yol göstericiliğinde, politikalarımızı hep birlikte belirliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

TARIMIN DÜNÜNÜ BUGÜNÜNÜ VE YARININI İYİ BİLMELİYİZ

Tarım sektöründe planlama ve stratejinin önemine işaret eden Pakdemirli, tarımda ne yapılması gerektiğini bilmenin stratejinin özünü oluşturduğunu dile getirdi. Ancak başarıya ulaşabilmek için bir işi sadece doğru yapmanın da yeterli olmadığını belirten Pakdemirli, "Asıl olan, doğru işi, doğru bir şekilde yapabilmektir. Tarım sektörünün en önemli sacayağı planlama ve stratejidir. Yarını bilmiyor ve tahmin edemiyorsanız, maça 1-0 geride başlıyorsunuz demektir. Daha iyi bir strateji geliştirebilmeniz için, sizin daim olan verilere hâkim olmanız lazım. Bu yüzden dünü, bugünü ve yarınımızı iyi bilmeliyiz. Bu yönde çalışmalarımıza başladık" dedi.

İKİ BAKANLIĞIN BİRLEŞMESİ İYİ OLDU

Tarım Bakanlığı ile Orman Bakanlığı'nın birleştirilmesinin kaynakların daha optimal kullanılması bakımından olumlu bulduğunu kaydeden Pakdemirli, yeni yapılanmayla birlikte toprak ve su kaynaklarının daha optimal şekilde kullanılarak, tarımsal üretimin artacağını ileri sürdü. "Toprak, su, orman şimdi tek çatı altında. Bunları birbirinden ayrı düşünmek imkânsızdı. Susuz toprak demek çorak toprak demektir. Su verimi artırır" diye konuşan Pakdemirli, mevcut durumda karar alırken kaynakları en verimli şekilde kullanma imkânı yakaladıklarını söyledi. Pakdemirli, "Bu imkânı çiftçimizin, sahip olduğumuz tabiatın ve tüm ülkenin yararına kullanmak için çalışıyoruz. Kaynaklarımızdan maksimum faydayı sağlamak açısından bu birleşme iyi oldu" ifadelerinde bulundu.

HAVZALAR YERİNDEN YÖNETİLECEK

Havza bazlı yönetimle ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Pakdemirli, bu sistemde tüm ülkeyi iklim, topografya, ürün çeşidi gibi belirli şartlara göre havzalara ayrılacağını kaydetti. Havzalara yetki vererek ürün desenlerini seçmelerini, optimizasyonlarını kendilerinin yapmalarını sağlayacaklarını dile getiren Pakdemirli, "Böylelikle problemin çıktığı noktada gerekli düzeltmeleri kendileri yapacaklar. Havza Bazlı Yönetimde; havzalar yönetim anlamında ayrışacak, ancak biz toplam hasılamızı arttırmış, üreticinin işini de olduğu yerde çözmüş olacağız. Havza bazlı idari yapılanma ile yerinden yetkin yönetim modelini gerçekleştireceğiz. Artık, Ankara'dan değil, yerinden yönetim söz konusu olacak" diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
O gemi batar
O gemi batar - 3 yıl Önce

Aynı gemide olamayız sayın bakanım sizin gemi ital bizim ki yerli sizi açmadığı için bizim gemi de değil ital gemidesiniz sizin gemi batar çünkü kaptan yabancı bizimki yerli zarar da etse üretiriz. Politikaniz ital ederim sopası olan biriyle aynı gemide olmaktansa boğulmak daha yücedir.

Tarim
Tarim - 3 yıl Önce

Sayin bakanim ayni gemide oldugumuzu siz saniyorsunuz etrafiniz dost bayragi cekmis korsan gemileriyle sarili personel konusunda yaptiginiz hatalari tarih affetmeyecek nasil vereceksiniz vebalini bunu dusunun

tekın
tekın - 3 yıl Önce

sayın bakanım menzilcileri bakanlıkta kadrolastırmaya basladınız bu ne perhız bune lahana sıylemlerle icraatlar uyusmuyor

Dümeninde  siz varsınız
Dümeninde siz varsınız - 3 yıl Önce

sorumlusu sizsiniz batarsa tek sebebi sizsiniz sayın bakanım.

İthal İthal İthal ET
İthal İthal İthal ET - 3 yıl Önce

Her şeyi ithal et (et, BUĞDAY, arpa, nohut, mercimek, domates konservesi vs.) sonra yabancı çiftçiden yüksek fiyata al, iç piyasaya ucuza sat, aradaki farkı milletin vergilerinden cari açık diye kapat, çiftçinin malı elinde kalsın. çiftçi ölsün sen bunları görmezden gel, sonra da çık basına aynı gemideyiz de? karşında çocuk var sanki ben ne dersem doğru olduğuna inanırlar diye düşünüyor olsan dahi, halk ve çiftçi artık böyle düşünmüyor.
Sen yabancıları çiftçilerin GEMİSİNDESİN ve bakan-ısın; Olmadığını ispatlaman için bakanlık makamına girdiğin anda tüm ithalatları durdur. masaya vur ben çiftçinin kadim dostuyum de... Çiftçi borçlarını da faizsiz (faiz haram) olarak 10 yıl vadelendir. BAKALIM bakan YABABİLİYOR MUSUN.
Hiç üzme bakan İTHAL-ET

Kandirildik demeyin sonra
Kandirildik demeyin sonra - 3 yıl Önce

Kesinlikle dogru ayni gemideyiz ve bu gidisle batabiliriz.Genel mudurunden alt kademeye kadr yapilan atamalar hep kendi cikarlarinin pesinde insanlar,durust davrananlari da cezalandiriyorlar ya da susturuyorlar.Sesi cikanlarin sesi kapandiginda batacak olan hepimiziz.Atamalari gozden gecirin cunku atadiginiz genel mudurler bana dokunmayan yilan bin yasasin zihniyetindeledir.Herkes sikayet ediyorsa bu iste bir is yok mudur.Deneyimsiz toy kisileri atamaktan vazgecin,liyakata onem verin...

Gemi?
Gemi? - 3 yıl Önce

Gemi battı kaptan olarak gemiyi tek siz terkettiniz.

- 3 yıl Önce

Tarımı cok onemsedikleri için tarimla ilgisi olmayanlar genel müdür yapıldı gel de tarim gelişsin


banner251