Bakan Pakdemirli: Görevde olduğum sürece müsaade etmeyeceğim

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, görevde olduğu sürece hasat döneminde TMO'ya asla ithalat yaptırmayacağını belirtti.

Bakan Pakdemirli: Görevde olduğum sürece müsaade etmeyeceğim
banner200
banner217

Bakan Pakdemirli, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Görevde olduğu sürece hasat döneminde TMO'ya asla ithalat yaptırmayacağını kaydeden Pakdemirli, "Tüketici eğer bir şeyi pahalıya yiyorsa biz orada regülatif kuruluş olarak devreye gireriz. Bizim ana görevimiz üreticiyi korumak ama yanında tüketiciyi de kollayacağız. Üretici zararı yoksa, stokçunun elinde mal varsa, o zaman kusura bakmayın stokçuyu koruyamam. Geçen yıl soğanda ve patateste bunun eline düştük. Bunları izlemek için de ürün takip masalarını kurduk." değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, Hal Yasası'yla kooperatiflerin ve üretici örgütlerinin öne çıkarılması, Perakende Yasası'yla da coğrafi işaretli ve küçük üreticiye ait malların marketlere satılması gerektiğini önererek, "Ankara'nın Bala ilçesinde arka tarlasında sebzesini üreten üretici, ulusal zincir mağazanın reyonuna ürünü koyabiliyorsa, biz aradaki lojistiği de diğer işleri de çözeriz. Tohumdan çatala tüm zinciri takip ediyoruz ve edeceğiz. Bu konuda gıda komitemiz var, o komitemizle Hazine ve Maliye ile Ticaret Bakanlarımızla bu işleri en iyi şekilde koordine etmeye çalışıyoruz." dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2019, 18:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

16 yıllık Ak parti iktidarında TMO ilk defa bu yıl doğru bir müdahale alım politikası izledi. İlk defa hasat sezonundan 15 - 20 gün önce müdahale alım fiyatları açıklandı. Bu anlayışla müdahale alım politikalarına devam edilmeli ve hububat ürünlerine daha çok teşvik verilmelidir.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi @Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

Salim karaoğlu
Destan benav ile ilgili dediklerine bir şey diyemem. Kendisine saygısızlık da etmedim. Kendisi beni yalakalıkla suçladı, ilk yorumları okuman yeterli. Kendisi benim hakkıma girdi bir özür borcu var. Ben TMO politikalarıyla ilgili görüş bildirdim. Yorumu beğenmek zorunda değil ama saygısızlık da etmeyecek. Herkes istediği şekilde düşünme özgürlüğüne sahiptir. Beğenmediği yorumlar için haksız ithamlarda bulummamalı. Sevgili meslektaşım bu kadar izahat yeter. Buna rağmen beni haksızlıkla suçluyorsan evet doğru senin gibi meslektaş olmaz olsun diyorum.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi @Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

Destan Banev
Beni yalakalıkla suçlayan sensin aynı ithamları sana iade ediyorum. Yorumu beğenmek zorunda değilsin ama saygı kuralları içerisinde eleştiri yapmak gerekir. 2019 yılında TMO buğday ithalatı yapmadı diyorum sana, gümrük vergilerini sıfırlamadı.TMO bu sene hasat sezonundan önce alım fiyatlarını açıkladı. Firmaların dahilde işleme rejimi karşılığında buğday, arpa, mısır getirme hakkı var. Dünya ticaret örgütü buna izin veriyor yasal bir işlem. Firmalar yaptıkları ihracat karşılığında bu ürünleri getirebilir. Ayçiçeği TMO'nun işi değildir. TMO ile ilgili işlerde ahkam kesme senden daha iyi biliyorum.

Salim Karaoğlu
Salim Karaoğlu @Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

GÜZEL MESLEKTAŞIM. DESTANI YILLARDIR TANIRIM. BİLGİ BİRİKİMİ SENİDE BENİDE AŞAR. YALAN SÖYLEMEZ, GERÇEĞİ BİLMİYORSA CEVAP VERMEZ. DÜRÜSTTÜR, MERTTİR, SAYGILI VE TERBİYELİDİR. SAKİNLİĞİ İLE BİLİNİR. TANIYABİLECEĞİN EN İYİ İŞ ADAMLARINDAN BİRİSİDİR. ZENGİN İLE ZENGİN , FAKİR İLE FAKİR, ÇOCUK İLE ÇOCUK OLUR. .....SENİN GİBİ DOSTUM VE MESLEKTAŞIM OLACAĞINA , DESTAN GİBİ DÜŞMANIM OLSUN.....

Destan Banev
Destan Banev @Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

Ben ithamlarda bulunmam. ithamlarda bulunacak kadar aciz değilim. kim olduğunu bilmiyorum zaten umrumda da değil. Bizim aile şirketi yılda 7-8 bin ton buğdayı müstahsilden alıyor. Kışın bizde 4-5 ortak un fabrikalarına ithal buğday getiriyoruz. Edirne’den İzmir’e kadar bütün fabrikalar ile Buğday ve kepek ticaretimiz var. Sen benden daha mi iyi bileceksin neyin gelip gittiğini. Sen git yaranmaya çalıştığın yere , yada Çıkarın olduğu yerlere ver bu fetvaları. Senin gibi pembe hayal görenler ile sohbet et. Hem Sen kimsinki ben sana senin yalanlarını çürütmek için emek harcayayım. sizin gibi zihniyetlilere değil ispat etmek , gelen gemiye bindirsem ne Çıkar. burada propaganda yapmaya çalışıyorsun, burada kulis yapmaya çalışıyorsun. inanmadığın şeyleri birilerine yaranmak için belli bir kitleye boş boş bilmişlik taslama. Ayıp!!!! Bak birde Hiç bişey bilmezsen buğday ve ayçiçek sezonunda kaç tane buğday ve ayçiçek gemisi geldi diye ara sor bi taşıyıcılar kooperatiflerine. Sor bi tüccarlara sezonda ne kadar zarar ettin ithal buğday ve ayçiçekten diye. Sor bir gümrük ve ticaret bakanlığına gümrük vergisi ne zaman sıfırlandı buğdayda, ne zaman ayçiçekte. Türkiye’de kaç şirkete lisans verdiler ithalat için ve tarihleri ne. Hangi fabrikalar buğdayı aldı diye. Sor bir öğren . Ben 2450 den ayçiçek aldım, 2240 tan sattım. Malımda bir ay harmanda kaldı. Kusura bakma ama eğer ziraat mühendisi isen git otla , tarlayla konuş. yaprak gübresi , muadil ilaç sat diğerleri gibi.. Bırak ta ticareti biz yapalım. Siyaseti meclistekiler yapsın. Herkes bildiği işi yapsın.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi @Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

Tarımdan haber tarafsız haber yapıyor ve lehte/aleyhte yapılan yorumları yayınlıyor. Kimsenin saygısızlık yapmaya hakkı yoktur. Herkes yapılan yorumlara saygı kuralları çerçevesinde eleştiri yapabilir. Hakkımda ithamda bulunan kişiyi tahmin ediyorum. Bu cevap ona ve destan baneve

ziraat mühendisi
ziraat mühendisi @Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

Destan Banev
Yorumlarımı beğenmek zorunda değilsin,saygısızlık yapma.İthamlarını aynen sana iade ediyorum.
2019 yılında hasat döneminde TMO ithalat yapmadı,limanlardan TMO'ya,lisanslı depolara ürün taşınmadı.Yalan söyleme,iddialarını ispatlamakla mükellefsin.

Destan Banev
Destan Banev @Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

Ama dediği kadar varsın be arkadaşım. TMO Hakkında konuşuyorsun ama bişey bildiğin yok. Ortalık boş atıyosun. TMO fiyat açıkladığı anda zaten liman gemi doluydu. 800 ton buğdayım yağmur yedi. Biz ofise buğday göndermeye kamyon bulamadık. Bütün nakliyeciler limandan lisanslı depoya , fabrikalara ve TMO depolarına mal çekiyordu. Fabrika ne yapacak çiftçinin sert buğdayımı müstahsilden alıp. Ne glüten var ne Sedimleri yüksek .... Ve dolardaki oynaklıktan dolayı fiyatı erken açıkladılar. Kuru 4.80 olarak. Dolar 5,50 iken bu fiyatı açıklayamazdılar. O zaman vermeleri gereken fiyat 1,58 taban fiyat olacaktı. Yani mühendis kardeşim çok bilmiş bilmiş konuşupta milleti sinirlendirme.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi @Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

ZİRAAT MÜHENDİSİ @
Yorumumu beğenmek zorunda değilsin. Terbiyesizliğe gerek yok. Hıyar diyerek nasıl bir yaratık olduğunu ortaya koymuşsun . Nasıl yorumda bulunacağıma sen mi karar vereceksin, terbiyesiz.

ZİRAAT MÜHENDİSİ
ZİRAAT MÜHENDİSİ @Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

ZİRAAT MÜHENDİSİ RUMUZUNU KULLANARAK YAPTIĞINIZ YALAKALIK ARTIK ÇEKİLMEZ HALE GELDİ... BENCE ARAPÇADA “HAYIRLILAR” MANASINA DA GELEN “HIYAR” RUMUZU KULLANMANIZ DAHA ETKİLİ OLUR...

Aliosman  sapmaz
Aliosman sapmaz - 11 ay Önce

Memura emekliye avrupada çalışana tarim desteği verilmez . Dünyanın hicbiryerinde böyle olmaz. Yazık. Gerçek çiftçilere veya tarim sigortası yatıran işletmelere verilmesi lazım. Düzenlenme yapılmasını talep ediyoruz.

Ciftci
Ciftci - 11 ay Önce

Her şey çok iyi de şu çift giden mal alan tuccarlarida 1 takip edelim bizim sırtımızda gecikmediler aldıkları sebzeye MUSTAHSIL MAKBUZU verin deyince yok diyor makbuz keşke devletimiz kazanır en azından 1 işe yarar


banner151

banner251