Bakan Pakdemirli'den buğdayla ilgili iddialı açıklama: Çiftçimiz ekerken gelirini bilecek!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TARSİM kapsamında bu yıl ilk defa hayata geçirilecek olan Gelir Koruma Sigortası ile ekmeklik ve makarnalık buğdayda üreticilerin daha ürünü ekerken gelirini bileceğini ve teminat altına alacağını kaydetti.

Bakan Pakdemirli'den buğdayla ilgili iddialı açıklama: Çiftçimiz ekerken gelirini bilecek!
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya'nın Aksu ilçesi Kundu Turizm Bölgesi'ndeki bir otelde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından düzenlenen "Türkiye Hububat Kongresi 2021"de yaptığı konuşmada, çiftçinin alın terini TARSİM ile güvence altına aldıklarını söyledi.

KÖY BAZLI KURAKLIK VERİM SİGORTASINDA DEVLET PRİM DESTEĞİ ARTIRILACAK

TARSİM kapsamında sadece tarımsal kuraklık nedeniyle yüzde 60 devlet prim desteğiyle 36,3 milyon lira prim desteği verdiklerini aktaran Pakdemirli, çiftçilere 214 milyon lira hasar tazminatı ödediklerini dile getirdi. 2022'den itibaren ise buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale gibi hububat grubunda yer alan ürünleri kapsayan, Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortasında devlet prim desteğini yüzde 60'dan yüzde 70'e, hasar tazminatının eşik değerini ise yüzde 70'den yüzde 80'e çıkaracaklarını anlatan Pakdemirli, şöyle devam etti:

ÇİFTÇİ ÜRÜNÜNÜ EKERKEN GELİRİNİ BİLECEK

"Ayrıca buğdayda dolu paketine yüzde 5 prim indirimi yapılacak. Bu yıl ilk defa hayata geçireceğimiz uygulama kapsamında üreticimizin verim ve fiyat kaynaklı risklere karşı, zararını tazmin hakkı doğacak. Bu uygulamanın ismi Gelir Koruma Sigortası'dır. Bu uygulama Avrupa'da ilk defa benim talimatımla ülkemizde başlamıştır. Uygulama kapsamında ekmeklik ve makarnalık buğdayda, üreticilerimiz daha ürünü ekerken gelirini bilecek ve teminat altına alacak.

Bu yıl tahıl ambarımız olan Konya'nın Cihanbeyli, Kadınhanı ve Karatay ilçelerinde uygulayacağımız bu sigorta sistemini 2022-2023 üretim sezonunda Konya'nın tamamında, 2023-2024 üretim sezonunda ise tüm Türkiye'de uygulayacağız."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 3 hafta Önce

Hep algı, algı ortada elle tutulur hiç bir şey yok. Gübre, mazot, vs alırım da ekerim diyebilecek çiftçi kalmamış. Ciftciyim tarım bakanının çiftçiyi koruduğunu düşünmüyorum.

elci
elci @Fettah - 3 hafta Önce

sözleşmeli ekim gib bişey düşünüyor bu sözleşmelide bizi üst üste kor

Üretici
Üretici @Fettah - 3 hafta Önce

Maliyet nekadar ürün nekadar karı yüzde kac hesabı yok ortada hiç yok neymiş algıyla ekken ne kazanacağını bilecekmiş. herhal eğleniyor.

emre
emre - 3 hafta Önce

TAYYİP KORKUSU NELER SÖYLETTİRİYOR,AMA YALANDA SINIR YOK,BU SENE GÖRDÜK ARPA 1750 FİYAT VERDİ ŞİMDİ YABANCI ÇİFTÇİ AKRABALARINDAN 3500 TL YE İTHAL EDİYOR,TÜRK ÇİFTÇİSİ İÇİN 2500 TL AÇIKLASAYDIN MAYIS'TAN YILBAŞINA ,HEM ÇİFTÇİ HEM DEVLET KAZANACAKTI BU ŞEKİLDE ÇİFTÇİDE TÜRK DEVLETİ'DE ZARAR ETTİ,KAZANAN ELİN GAVUR ÇİFTÇİSİ,VALLAHİ ÇİFTÇİ BİZİMSE ,DEVLET BİZİMSE GAVUR PARA KAZANIYORSA BU İŞTE VATANA İHANET VAR DEMEKTİR

tarım haber ve fox tv den gayrısı yalan makinası
tarım haber ve fox tv den gayrısı yalan makinası - 3 hafta Önce

koca haber bülteninin yarısını tarıma ayıran fox ve hep yanımızda olan tarımdan habere teşekkürler bütün iktidar yalakaları bu iki basını izlemeye devam edi gerçekler burda

sayın bakan
sayın bakan - 3 hafta Önce

sayın bakan destekler neden yerinde saydı ..yükselttik dedin yalancısın seçimde hesbını çiftçi görecek sizin topunuzun

çiftçi
çiftçi - 3 hafta Önce

çiftçin ekerken ne düşünüyor bilmiyen derk yahu tarım bakanı nekadarda çiftçisini seviyor der çiftçilerle daga geçiyor çiftçilik bıraktınızki hala çiftçiden bas ediyorsunuz...

Rozcan
Rozcan - 3 hafta Önce

Sayın bakan, bu söylediğiniz çiftçi ekerken gelirini bilecek ifadesiyle anlattığınızın ne alakası var? Kuraklık sigortasından yaşanan mağduriyetleri ortadan kaldıracağız deseniz neyse! Ayrıca vatandaş bu tarım politikalarıyla ekerken gelirinin ne olacağını asla bilemez, bunun için Tarım bakanlığının Avrupa’daki sistemleri inceleyip uygulamaya geçmesi gerekiyor, bunu da sizin ne vizyonunuz ne de ekibiniz kesinlikle yapamaz.

Ulvi yar
Ulvi yar - 3 hafta Önce

Sn. Bakan sizin hiçbir sözünüze inanmıyoruz. İnanan varsa yazsın arkadaşlar. AK Partiliyim ançak size güvenmiyorum. Siz partiyi ve halkı yanıltıyorsunuz, Ak Partiye en az kaybettirtiğiniz oy oranı şu an ülke genelinde % 1,5 daha ne yazabilirim. Anlatınızmı sn. Bakanım.

Ep
Ep - 3 hafta Önce

Hıı anladık syn bakan tarım kredi kooperatifi nide böyle korudu nuz. Bunada korursun


banner251