Bakan Kurum açıkladı! 180 bin çiftçi başvurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 180 bin çiftçinin hazineye ait tarım arazilerinin kiralamak için başvuruda bulunduğunu söyledi. En fazla başvurunun Adana'da olduğunu söyleyen Kurum, 3 bin kişinin kiralama işleminin tamamlandığını belirtti.

Bakan Kurum açıkladı! 180 bin çiftçi başvurdu
banner200

Kurum, Hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere kiralanmasına ilişkin, "Bu düzenleme yaklaşık 218 bin çiftçimizi kapsamaktaydı ve 180 bin çiftçimiz bu tarihi fırsattan yararlanmak için başvuruda bulundu. Böylece yüzde 82 gibi yüksek bir oranda başvuru gerçekleşmiş oldu." dedi. Kurum, Hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin, ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayacakları uygulamaya başvuruların tamamlandığını belirtti.

EN ÇOK TALEP ADANA'DAN GELDİ

İllere göre başvuru rakamlarını açıklayan Kurum, "En çok talep 14 bin başvuruyla Adana'dan geldi. Adana'yı 10 bin 200 başvuruyla Hatay, 8 bin 900 başvuruyla Konya, 8 bin 730 başvuruyla İzmir ve 7 bin 830 başvuruyla Muğla takip etti. 3 bin kişinin kiralama işlemi tamamlandı" ifadelerini kullandı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Hayvancılık yapıyoruz diye vali gelsin size mera kiralayalım. Peki kiralayalım kaç para şu para tamam.
2 sene merayı ıslah et otlar kök salsın diye 2 sene kendi hayvanını bile sokma, kendi tarlandan çok özenle bakım yap. tam 2 milyon masraf harca tam ekmeğini yiyecekken sonra devlet gelsin merayı elinden alsın sözleşmeyi fesh etsin.Sebep? köylüler şikayet etmişmiş. Ulan köyde ki hayvan sayısından 100 kat fazla hayvan var benim çiftliğimde + bu adamlar bu zamana kadar meraya ne yapmış? Madem öyle niye harcattınız bana o kadar parayı? Haram zıkkım olsun beter olun. Hayır mı gelir devletin kiraladığı topraktan, bereketi mi olur ki ?

banner251