Bakan Elvan: Tarım Kredi borçlarında 31 Temmuz'a kadar icra işlemi başlatılmayacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Tarım Kredi borçlarının yapılandırıldığını hatırlatarak, kanun maddesinin yürürlüğe girdiği tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar icra işlemi başlatılmayacağını belirtti. 

Bakan Elvan: Tarım Kredi borçlarında 31 Temmuz'a kadar icra işlemi başlatılmayacak!
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda pandemi sürecinde mağduriyet yaşayan üreticilerin kullandığı kredilere ilaveten yüzde 50 oranında artırım yapılıp yapılmayacağını sorduğu yazılı soru önergesine, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan olumlu yanıt gelmedi.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınan kredilerin belirli sürelerle ertelediğini ve ödenmeyen krediler için icra işlemlerinin ötelendiğini belirten Bakan Elvan, bu yıl hububat ve bakliyatta açıklanan taban fiyatların yüksek olduğunu, bunun çiftçiyi rahatlatacağını ileri sürdü.

ÜRETİCİ MAĞDUR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde pandemi nedeniyle kredilerini ödeyemeyen üreticilerin yaşadığı mağduriyete dikkat çekti. 

KREDİ MİKTARI ARTIRILABİLİR Mİ?

Gürer, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasından, 2020 yılı için kullanılan kredilere ilaveten yüzde 50 oranında artırım yapılması talebini içeren önergesinde, “Mevcut kredi dosyası üzerinden işlem yapılması ile ilgili bir çalışma yapılmakta mıdır?” şeklinde soru yöneltti. 

TAKSİTLER ERTELENDİ 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Elvan, 2020 yılının başından itibaren Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırıldığını, bu kredileri kullanan ve doğal afetlerden etkilenen üreticilerin borçlarının ertelenip taksitlendirilebildiğini belirtti. 

İCRA İŞLEMLERİ ÖTELENDİ 

Kovid-19 salgını nedeniyle 1 Mayıs-30 Haziran 2020 tarihleri arasında vadesi geciken hazine faiz indirimli kredilerin geri ödemelerinin 30 Nisan 2020’den itibaren 6 ay süreyle faizsiz olarak ertelendiğini anımsatan Bakan Elvan, 22 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğü giren kanun kapsamında ise Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanmış olan ve kullandıkları krediler 2020 yılı sonu itibariyle tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılmış olan tarımsal üreticilerin borçlarına yeniden yapılandırma imkânı sağlandığını hatırlattı. Bakan Elvan, Kanun maddesinin yürürlüğe girdiği tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar icra işlemi başlatılmayacağını belirtti. 

TABAN FİYAT 

2021 yılı sezonunda hububat, bakliyat ve yaş çay alım fiyatlarında bir önceki yıla göre artış yapıldığını ileri süren Bakan Elvan, “ Bu kapsamda, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünün; sert ekmeklik buğday alım fiyatı  2.250 TL/ton, arpa alım fiyatı 1.750 TL/ton, kırmızı mercimek alım fiyatı 5.000 TL/ton, yeşil mercimek alım fiyatı 4.150 TL/ton ve nohut alım fiyatı artışla 4.050 TL/ton olarak açıklanmıştır. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün yaş çay alım fiyatı ise 3,87 TL/kg olarak belirlenmiştir” açıklamasında bulundu.

ÜRETİCİ DARBE ÜSTÜNE DARBE YEDİ 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kuraklık nedeniyle ürün alamayan çiftçinin durumu içler acısı. Geçen yıl 2.250 TL/ ton olan DAP gübre 5.800 TL’ye, yine geçen yıl 1.800 TL/ton olan ÜRE gübresi 4.400 TL’ye ve geçen yıl 1.680 TL/ton olan 20-20 taban gübresi de 4.000 TL’ye merdiven dayamış durumda. Ayrıca amonyum sülfat 940 TL/ton tutarından 2.400 TL’ye fırlamış, yeraltından çıkarılan su için kullanılan enerji iki yılda %112 fiyat artışına maruz kalmıştır.

Mazot yılbaşından bu yana zamlanırken tohum ve ilaç fiyatları da gübre ile yarışa girercesine artış göstermiştir. Bakan, halen taban fiyatın iyi olduğunu söylüyor. Bu yıl eken seneye ekecek mi? O bile şüpheli duruma gelmiş. TMO arpayı, yerli çiftçiden 1.750 TL/ton fiyatıyla alırken yurt dışından 2.400 TL/Ton fiyat ile ithal ediyor. Bakan ise tozpembe bir tablo çiziyor. Bir taraftan pandemi sürecinin neden olduğu sorunlar, diğer yandan ekonomik kriz ve son olarak da kuraklık nedeniyle üreticilerin bu yıl, deyim yerindeyse darbe üstüne darbe yediğinin farkında değil” diye konuştu.

BAKANLIK SORUNLARIN SEYİRCİSİ

Böylesine zor bir dönemden geçen çiftçilere tarımsal üretimin devamı için ciddi manada destek verilmesi gerektiğini anlatan Ömer Fethi Gürer, “En azından Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’ndan kullandırılan kredilerin belirli oranda artırılması ve geri ödemelerinin ertelenmesi sağlanmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı, kredi taksitlerinin ertelenmesini bile böyle bir ortamda büyük bir hizmet gibi görüyor. Hatta maliyetlerin yüzde 100’lere varan oranda arttığı, kuraklığın üretimi ciddi oranda etkilediği bir dönemde yüzde 30’lar seviyesindeki taban fiyat artışını bile önemli sayıyor” diyerek, Bakanlığın sorun karşısındaki duyarsızlığına tepki gösterdi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2021, 11:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kumlucali hakkı
Kumlucali hakkı - 4 ay Önce

Hayirli olsun Antalyaya market acmissiniz.Sordum markete urunler nereden geliyor diye.aldigim cevapla sok oldum.Konyadan geldigini ve bir haftadir gelip gittiklerini söylediler.sayet dogru ise vicdaniniz kurusun tabi varsa.konya antalya 600 km gelis 600 km gidis 1200 km.araclar ufak kamyonetler.o markete en az 10 defa gelip gitmeleri gerekir.6000 km yol.kimin yakiti kimden cikiyor.tabi bizden.kooperatig uyelerinden
Genel mudurleri Bayramali yildirum imis.eski bizim toptan marketlerden ..simdi soruyorum bayramali efendiye..kendi sirketi olsa bu vaxiyette konyadan antalyaya mal gonderebilirmi?antalyalidan cok konyali calisan oldugunu soylediler.haaa konu antalya ise tatil zamani 10 kisi gelse (gelenler zaten mudurun torpillileridir)hafta sonuda kaliverirler otellerde tatilini yaparlar.cifciymis faizmis kimin umurunda .ceplerinden kurus cikmiyor nasilsa...az kaldi.poyrazin son acilislari bu marketi yönetenlerde fazla gitmex.

Depo
Depo @Kumlucali hakkı - 4 ay Önce

Bahsettiginiz Konya depo muduru depoya bayramali tarafindan parasutle indirildi.eski bizim toptanci 3 ayda 3 terfi alarak mudur yapildi.lise mezunu muhtemelen

MARKETÇİ
MARKETÇİ @Kumlucali hakkı - 4 ay Önce

Şoforleri anladikta depo muduru ne halt yemeye antalyada acilan markete gelip acilisa katiliyor.gelen fisiktiya gore Konya depo sayim acigi 200 bin civarinda Depo muduru Ankaraya mufettislere hesap verip isten el cektirilecegine market market dolasip kurdela kesiyor.eeee bayramaliden torpilli.arastirin konya depoyu calisanlara bi kulak verin.cope atilan urunlere bi bakiverin.depocuyu bi sorun sorusturun kooperatifcilere..
Sadece konya depomu?izmir depo.bayramalinin bizim toptandan atilan depo muduru..kizaga cekilip bedavadan altinda arac is ariyor.maas isliyor arac altinda..yerine Ankaradan gonderilen 60 yasindaki önunu goremeyen mudur 3 aydir İzmirde yatiyor.Antalya depoda depo sefi yerine bayramali şoktan kendi adamini getiriyor.(Antalya depo gayet duzenli yonetikirken)neden.?? Cunku depoda sayim aciklarina yapilan usulsuzlukleri örtsun diye.İstanbul avrupa depo acilisina bursa depo mufuru katiliyor.Allah Allah depo perisan stoklar tutmuyor.marketler patlamis depo mudurleri acilistan acilisa kurdela kesmeye gidiyor.insaAllah poyraz ve bayramalinin bileti kesilip kurum özune dönecek.yetermi yetmez.Kurum bayramalinin getirdigi tum mudurleti geldikleri yere hesabini sorarak gonderecek.merak ediyorum depo sayim aciklari ile ilgili herhangi bir islem yapildimi cok degerli protokol mudurlerine.cunku kaybolan mallar birilerinin cebine girmekte.marketlerden hic bahsetmiyorum. Fitili cekilmis bomba.yakinda patlayacak

Talip
Talip - 4 ay Önce

Arkadaşlar erteleme olsa da erteletmem onu bir kere yaptık üç yıldır borcu öde öde borç bitmedi!

Derin Pr
Derin Pr - 4 ay Önce

Sayın Cumhurbaşkanı sizi görevden alacak yırtınmayın.. 1-market açılışı 2- zihaları kaç kere hizmete sundunuz belli değil 3- bilecik altın madeni 4- şimdilerde son koz faizsiz sistem bunlar koktu Begim poyraz efendi.. ege de Marmara'da iç Anadolu da akparti milletvekilleri bile sizi şikayet ediyorlar sayın Cumhurbaşkanı Binali bey ve gizli bir ekibe işi havale etti Begim

Artist koopçular
Artist koopçular - 4 ay Önce

Göbek çapları bir adım önden giden müdür beyler ve manikür pedikür işlerini yapan sosyatik bayan çalışanlarla bu icralık olaylar bitmez çünkü hiç biri çiftçi kardaşıma bir omuz verem yardımcı olayım deyen yok varsa yoksa keyif çatan çalışanlar

Tuncay kılıç
Tuncay kılıç - 4 ay Önce

Sanki kurakliktan haberi yok.taban fiyat artsa nolur ürün varmı ki bi onu sorun bakana

banner151

banner251