" />

Bakan Çelik: Tarım kredi piyasada aktif rol oynayacak!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gıda ürünlerinin tarladan sofraya gelene kadarki olan süreçte haksız bazı zincirlerin olduğunu söyledi. Çelik, “2 liraya çiftçinin tarlasından çıkan domates, eğer 8 liraya satılıyorsa çiftçiden yola çıkan domatesin nerelere uğradığına bakmak gerekiyor. Gıda Komitemiz bununla uğraşıyor" şeklinde değerlendirdi.

Bakan Çelik: Tarım kredi piyasada aktif rol oynayacak!
banner200
banner217

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Bereket Sigorta ve Bereket Emekliliğin sektör ve basın lansmanına katılan Çelik, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin geçmişten bugüne gelişim aşaması hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Çiftçilerin yüzünün gülmesi ve onların memnuniyeti için gerekli çalışmaların yapılması konusundaki hassasiyetini dile getiren Çelik, bu anlamda Tarım Kredi ile birlikte yalnızca çiftçinin memnuniyetini hesaba katan bir anlayış içinde çalıştıklarını söyledi

Tarım Kredi 14 Yılda 45 Milyar Kredi Verdi!

Faruk Çelik, üreticilerin mahsullerinin daha az aracı ile tüketiciye ulaşması amacıyla Tarım Kredi'nin piyasada daha aktif roller üstlenmeye başladığını belirterek, "Bu süreçte önemli bir çalışma da tarım sektörünün finansmanına yönelik oldu. Tarım Kredi, çiftçilerimize son 14 yılda 45 milyar liralık kredi kullandırdı. Çiftçilerimiz tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de milli gelirden en az payı alan kesimi oluşturuyorlar" şeklinde konuştu.

Esnaf Çiftçi Ayrımı Kalkacak!

Finansman kullanımında çiftçilerin aleyhine gelişen durumlar için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü belirten Çelik, "Bu durumun ortadan kalkması için Merkez Birliğimiz, Genel Müdürümüz, Ziraat Bankası ile görüşmelerini sürdürüyorlar. Biz de her türlü desteği veriyoruz. Bu konudaki esnaf çiftçi ayrımını ortadan kaldıracak düzenlemeyi Ziraat Bankası ile birlikte gerçekleştirmiş olacağız" bilgisini verdi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin tarımsal üretimin artırılması ve üreticilerin ihtiyaçlarının karşılanması için 2017 yılında 600 milyon liralık yatırım kararı aldığını hatırlatan Çelik, tarımın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de stratejik öneminin her geçen gün arttığını söyledi. Buna karşın tarımsal üretimin doğası gereği risklere açık bir sektör olduğuna işaret eden Çelik, tarım sigortacılığının tüm dünyada kapsamını genişlettiğini anlattı.

"Enflasyon çığırtkanlığını yapanlara, adresi başka yerde arayın diyoruz"

Bakan Çelik, Türkiye'de TARSİM bünyesinde tarım sigortacılığı anlamında hayata geçirilen yenilikleri hatırlatarak, "TARSİM, ocak ayı itibariyle yeni bir sürece girdi. Özetle, doğal afetlerden kaynaklı tarımsal risklerin tamamını sigorta kapsamına almış bulunuyoruz. En önemlisi buğdayda kuraklığı güvence altına aldık ama 2018 yılından itibaren kuraklık karşısında tüm ürünler sigorta kapsamına alınmış olacak." ifadelerini kullandı.

"Eli nasırlı çiftçilerimizin yükünü azaltmak hepimizin öncelikli görevi." diyen Çelik, şunları kaydetti:

"Soframıza gelen ürünleri zorluklarla soframıza taşıyan çiftçilerimizin alın terini İstanbul Boğazı'na bakarak konuşmak kolay. Yok efendim domatesin fiyatı şuymuş, enflasyon biraz yükselmiş, bunun müsebbibi de domates oldu. Bunun müsebbibi de çiftçinin ürettiği salatalık oldu, biber oldu. Geçin bunları, geçin! Çiftçi ile ilgili bakışları olumsuz noktaya çeken bu yaklaşımlara şiddetle karşı olduğumuzu söylüyorum.

8 liradan bahsedilen, 7 lira bahsedilen domates bugün itibariyle 4 liraya düşmüş. 30 kuruşa, 40 kuruşa, maliyetinin altına çiftçi pazar bulamazken, çiftçiye sahip çıkmayanların, bugün bir nebze çiftçinin yüzü güldü diye, enflasyonun ana müsebbibinin domates olduğunu söylemelerini kabul etmek mümkün değildir.

6 Lira Hangi Alın Teri!

2 liraya çiftçinin tarlasından çıkan domates, eğer 8 liraya satılıyorsa çiftçiden yola çıkan domatesin nerelere uğradığına bakmak gerekiyor. Gıda Komitemiz bununla uğraşıyor, bunu çözmeye çalışıyor. Tarladaki 2 liralık domates, nasıl 8 lira oluyor. Çözülmesi gereken bu aradaki 6 liranın hangi alın teri karşılığında verilip verilmediği meselesidir. Buradan çiftçilere sesleniyorum; üretmeye devam edin, hükümet olarak, Bakanlık olarak yanınızdayız. Bu enflasyon çığırtkanlığını yapanlara, adresi başka yerde arayın diyoruz."

Haksız bazı zincirler olduğunun altını çizen Çelik, çiftçinin üretimde kalması ve onların yüzünün gülmesi için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi. Mevsimsel geçişlerde fiyatların geçmişte de yükseldiğini hatırlatan Çelik, Gıda Komitesi'nin kısa süreli haksız kazanç peşinde koşanların önüne geçmek için çalıştığını söyledi.

Her iki çiftçiden birinin Tarım Kredi kanalıyla tarım sigortası yaptırdığını, Tarım Kredi'nin diğer branşlarla birlikte yıllık prim üretiminin 460 milyon lira olduğunu belirten Çelik, "Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin Bereket Sigorta unvanıyla sektöre girmiş olmasının önemi daha iyi anlaşılacaktır" diye konuştu.

Kaynak: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Sayın bakan elinizi tutan mı var? Allah aşkına bari sen şikayet etme. Bu işin başındaki bakansın.

Domates tarlada kac lira
Domates tarlada kac lira - 4 yıl Önce

Domates tarlada 2 lira ise cok iyi fiyat...ama sanmiyorum...domates uretimi ile ugrasan arkadaslar, ilinizi ve domates fiyatinizi yazin lütfen....gercegi öğrenelim....

Komik
Komik - 4 yıl Önce

Yaz geliyor, müdahale edilip düştü demek için iyi fırsat, bir sonraki bahara deneriz artık.

- 4 yıl Önce

Domatesin gectigi yolları bulamayan mekanizmadan cok ta bişey beklememek gerek.

bereket sigorta hayırlı olsun
bereket sigorta hayırlı olsun - 4 yıl Önce

bakanım hayırlı olsun, konusmada tkk da 1 kişi 1 ykda olacak şekilde yapılandırıldı demissiniz, soylenen 12 şirketin internet sayfasından baktım, raintrade/razi/gubretas vs bazı sahislar 3-4 YK üyeliğinde gorunuyor, bir yanlıslık yoksa. ciftcinin sectikleri tkk ykdaki isimler neden diger sirketlerde de yok? herzaman bazı adamlar geliyor, gidiyor. çiftçinin seçtiği kişiler takibini yapsın.

Sanayici halci kazanıyor
Sanayici halci kazanıyor - 4 yıl Önce

Bakanım okuyun bunları o koltukta oturmakla olmuyor bakan olmak tarım arazilerine girin o zaman ben size bakan sıfatıyla bakayım sanayici dağı kiralıyor ziraat odalarında boş araziyi kendi ürünüymüş gibi yazdırıyor serbestten malı topluyor ucuza ucuza satıyor cezasını üretici çekiyor halciler ap ayrı üç kağıtçı benim malımı halde satarken benim yanımda fiyat vermiyor hadi madem bakansınız komple tarımda fiyatı hallerde ve sanayide siz verin ben sizin bakanlığınıza ve devlet işletmenize gerçekten güveneyim bunu yapmak zor değil ziraat odalarını dolaşın çks de yazılanlara bakın arazi dolaşın ondan sonra rekolte tahmini yapın sanayicilere tarım peşkeş çekilmesin Halcilere tarım peşkeş çekilmesin.....

Yalan kardeşim
Yalan kardeşim - 4 yıl Önce

Aracı kazanıyor kamyonu var üretim yerinden alıyor İstanbul'a büyük hallere götürüyor malı sanayi domatesi anlaşması 25 kuruş kardeş bunlar yalancı inanma 2 tl olsa varya çiftçi gıkını çıkarmaz yalan haber Antalya'da seralarda 50-60 kuruş aldılar fiyat daha sonra 5-6 lira oldu tarımda aracıları kaldırmadıktan sonra halde satıyor adam 1 lira 2 lira çiftçiye diyor 50-60 kuruş hem kilodan çalıyor hem fiyattan halkımızda inanıyor çiftçiden 2 tl den alındığına dürüst ticaret istiyorlarsa hallere fiyat tabelası asılsın o zamanda halciler belediyelere kafa tutuyor astırmayız diye sizin anlıcağınız çalan zengin oluyor kardeşim inanmayın

İnancımız Tam
İnancımız Tam - 4 yıl Önce

Bu simsarlara çözüm bulacağınıza inanıyoruz,sizinle uğraşanlarında bunlarla bağlantılı olduğuna inanıyoruz


banner151

banner251