Bakan Albayrak çiftçi borçlarıyla ilgili sorulara yazılı olarak cevap verecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, çiftçi borçlarının yapılandırılması ve borçlarından dolayı haciz gelen çiftçilerin durumuyla ilgili sorulara yazılı olarak cevap verecek.

Bakan Albayrak çiftçi borçlarıyla ilgili sorulara yazılı olarak cevap verecek
banner200
banner217

'Çiftçi borçları Bakan Albayrak'a soruldu: Bir düzenleme düşünüyor musunuz?' başlıklı haberimizde; CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in çiftçi borçları ve borç yapılandırmasına yönelik olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a yönelttiği sorulara yer verilmişti. Ancak takipçilerimizden Bakan Albayrak'ın bu sorulara nasıl cevap verdiğine dair içeriğin olmamasından dolayı çok sayıda eleştiri gelmişti.

2020 Hazine ve Maliye Bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü komisyonda CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Berat Albayrak’a çiftçi borçlarının yapılandırılması ve borçlarından dolayı haciz gelen çiftçilerin durumuyla ilgili sözlü sorular yöneltmişti. 

Gürer, konuyla ilgili olarak Bakan Albayrak’tan şu soruların cevaplandırılmasını istemişti: 

-Çiftçilerimiz için 2020 banka borçlarının ertelenmesi ve faizlerinin silinmesi yönünde bir çalışmanız olacak mıdır? 

-Tarım Kredi Kooperatifi, Bakanlar Kurulunun ‘Çiftçi faizi yüzde 8'i aşamaz’ dediği faizi çiftçiden kaynak kullanım bedeliyle yüzde 20'nin üzerinde alıyor. Tarım Kredi Kooperatifinin de çiftçi sayılması için bir çalışmanız var mıdır? 

-Tarım Kredi Kooperatifine olan borçları nedeniyle haciz gelen çiftçilerin durumunu değerlendirip bu bağlamda çiftçiliğe devam etmeleri için bir katkı düzenlemesi düşünüyor musunuz?

-Ziraat Bankası tarafından ekonomik krize giren futbol kulüplerinin borçlarını yapılandırarak devlet güvencesi altına alınmasıyla ilgili yapılan düzenlemeden yararlanan futbol kulübü sayısı kaçtır? 

-31 Ocak 2019 tarihine kadar gelir-gider bilançolarının hazırlanması için verilen süreye kaç spor kulübü uymuştur? 

-Bankalar Birliği ve konsorsiyum ortakları her kulüp için farklı bir plan çıkararak borçların beş yıla kadar taksitlendirmesi yönünde aldığı karardan yararlanan spor kulübü kaçtır? Borç toplamı ne kadardır?

SÜREDEN DOLAYI CEVAP VERMEDİ 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinden gelen soruların bir kısmını cevaplandırırken, süreden dolayı cevap veremediği soruları ise yazılı olarak cevaplandıracağını söyledi. Çiftçi borçları ve borçların yapılandırılmasıyla ilgili sorular da Bakan Albayrak’ın cevap veremediği sorular içinde bulunuyor.

15 GÜN İÇİNDE CEVAP VERMESİ BEKLENİYOR 

Çiftçinin söz konusu soruların cevabını merakla beklerken, Bakan Albayrak’ın soruları 15 gün içinde cevaplandırması bekleniyor.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2019, 12:21
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeki aktaş
zeki aktaş - 1 yıl Önce

Akp 17 yılından bu yana çiftçiyi zaten top gibi oynuyor ama artık çiftçi patladı artık futbol takımları ile seçimleri kazanır

Çifcilik zor
Çifcilik zor - 1 yıl Önce

Sayın bakanımızdan müjdeli bir haber geleleceğine inanıyorum inşAllah çünkü biz çifciler gerçekten zor durumdayız ödeyemiyoruz

Ep
Ep - 1 yıl Önce

Hicte umutlanmayin cumhurbaşkanı yardımcısı cikti tvlere çiftçinin geliri yükseldi süt pirimlerini 15 krş düşürdük dedi vay halimize vayyy

Mehmet Ali sezer
Mehmet Ali sezer - 1 yıl Önce

Son ikiyilda hem batirdik hem bankalara borclandik sporcularin biclarini yok ettiniz ciftciyi yok ettiniz birclarimi zi 5 yila bolun baska birsey istemiyoruz

Boynu bükük çifçi
Boynu bükük çifçi - 1 yıl Önce

Müjdeli bi haber bekliyoruz

Mehmet Ali sezer
Mehmet Ali sezer - 1 yıl Önce

Ya bu memleket bukadar sahipsizmi veteriner hekimler kafasina gore isletmelerde para aliyor asi kupe su bu ver 250 tl ver 400 tl makbuz yok ahirda hayvan sayina gore belge makbuz yok kimse buna dur demicekmi birde 5 aydir buzagi destegi gelmiyorlar kupe yapmadilar 5 ay sonra geliyorlar efenim dana buyuk olmus kupe yapmiyoruz bir suru hayvanim kupesiz bun lar ciftci katili alkah belalarini versin 05437222930 ilgili sahis bilgi alabilir

Çifçi çifçi
Çifçi çifçi - 1 yıl Önce

Erken seçim tek çare.

Çiftçi den bize ne
Çiftçi den bize ne - 1 yıl Önce

Tarım kredi kooperatiflerni kapattarim il müdürlüklerine destek ver olay çözülsün.. giresun birçok çiftçi borçlu tarım krediye trabzon bölge müdürlüğü gereksiz tutumu çiftçiye zarara uğratmıştır .fetö bakin hepsi trabzonlu


banner151

banner251