Ayçiçeği üreticisi tedirgin dolarla birlikte fiyatlar da düşüyor!

Ayçiçeği fiyatlarında yaşanan düşüş üreticiyi mağdur ederken, konuyla ilgili olarak Edirne'de kapsamlı bir toplantı yapıldı. Marmara Bölgesi Ziraat Oda Başkanları toplantısında, ayçiçeği fiyatlarındaki düşüşe karşı gerekli tedbirlerin acilen alınması istendi. 

Ayçiçeği üreticisi tedirgin dolarla birlikte fiyatlar da düşüyor!
banner200
banner217

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Darcan, piyasada ayçiçeği fiyatlarının Bakan Pakdemirli tarafından açıklanan 2500 TL'nin altına düştüğüne dikkat çekerek, bunun kabul edilir bir durum olmadığını söyledi. Darcan, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: 

Sıvıyağ tüketimimizin yüzde 76’sı, tohumları yüzde 40-45 oranında yağ içeren ayçiçeğinden karşılanmaktadır. Küspesinin içerdiği yüzde 30-40 oranındaki protein ile de hayvan beslemesinde değerli bir yem olan ayçiçeği, sabun ve boya sanayinde değerlendirilmekte;
sapları da yakacak olarak kullanılmaktadır. Sapların yakılması ile oluşan kül ise yüzde 36-40 oranında potasyum içermekte ve gübre olarak değerlendirilebilmektedir.

2018 yılında 1 milyon 800 bin ton olarak gerçekleşen yağlık ayçiçeği üretiminin 2019 yılı ilk tahmin sonuçlarına göre yüzde 11 artışla 2 milyon ton olması beklenmektedir. Bu üretim rekor düzeydedir. 2 milyon ton üretim, ülkemizde bu yıla kadar görülen en yüksek üretim rakamıdır.

HER ZORLUĞA RAĞMEN ÜRETİCİ ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Her türlü zorluğa rağmen üreticimiz üretmeye devam etmektedir. Üretim artışında; İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekim alanlarının artması, yağ açığının kapatılması amacıyla yapılan destekler, son yıllarda yaşanan verim artışı, Çukobirlik ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin ayçiçeği alımına başlaması gibi gelişmeler etkili olmuştur. Verim miktarındaki artışın yanında ekim alanlarının artması ayçiçeği üretiminin artmasına neden olmuştur.  Son 10 yılda ekim alanları yüzde 26 oranında artarken ayçiçeği verimi yüzde 49 oranında artış göstermiştir. Ekim alanları ve verimdeki artışla birlikte son on yılda ayçiçeği üretimi yüzde 87 oranında artmıştır.

Ülkemizde üretilen yağlı tohumlu bitkiler içerisinde ayçiçeğinin payı yüzde 45’dir. Ülkemizde halkın genelde bitkisel yağ olarak ayçiçeğini tercih etmesi ayçiçeğinin önemini artırmaktadır. Çerezlik tüketimi amaçlı da üretim yapılmaktadır. Yağlık ayçiçeği üretimi ülke geneline yayılmış olmakla birlikte, üç bölgede yoğunlaşmıştır. Türkiye ayçiçeği üretiminin yüzde 87 Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinde gerçekleştirilmektedir. Marmara bölgesi toplam üretimden yüzde 55 oranında pay alırken, İç Anadolu bölgesi yüzde 21, Karadeniz Bölgesi yüzde 11 oranında pay almaktadır.

Ayçiçeği üretiminde il düzeyinde de yoğunlaşma vardır. 4 ilde gerçekleştirilen üretim, toplam üretimin yüzde 60’ını oluşturmaktadır. Bu illerden Tekirdağ toplam üretimin yüzde 19’ unu karşılayarak ilk sırada yer almaktadır. Tekirdağ ilini, Konya, Edirne ve Kırklareli illeri takip etmektedir. Bu illerimizi sırasıyla Adana, Çorum, Çanakkale, Tokat, İstanbul ve Samsun izlemektedir.

AYÇİÇEĞİ VERİMİNDE ARTIŞ BEKLENİYOR

Bu yıl ayçiçeğinin ekiminden hasadına kadar geçen süreçte yağışlar yeterli düzeyde gerçekleşmiştir. Ayçiçeği veriminde geçen yıla göre artış beklenmektedir. Bu beklenti 2019 yılı ilk tahmin sonuçlarına da yansımıştır. Ayçiçeği hasadı ilk olarak Temmuz ayı sonunda Çukurova’da başlamış olup, Ağustos ayı itibari ile Marmara Bölgesi ve diğer bölgelerde de artmıştır. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 8 Ağustos’ta yüzde 40 yağ oranlı, yüzde 9 rutubetli ve yüzde 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği fiyatını 2,5 TL/kg olarak belirlemiştir. Birliğimizce yapılan çalışma sonucunda ayçiçeğinin 2019 yılı maliyeti 2,46 TL/kg olarak tespit edilmiştir. Açıklanan 2,5 TL/Kg fiyat, Birliğimiz tarafından açıklanan maliyetin yüzde 1,6 üzerindedir. Trakyabirlik ve Tarım Kredi Kooperatifi bu fiyattan alıma başlamıştır.

AYÇİÇEĞİ FİYATLARI BAKANIN AÇIKLADIĞI FİYATIN ALTINA DÜŞTÜ 

Ancak bilindiği üzere gümrük vergi oranları üreticimizi korumaya yetmemektedir. Dolar kuru yüksekliği nedeniyle yapılan ithalat maliyeti de 2.500 Ton/TL seviyesinde idi. Ancak geçtiğimiz haftadan itibaren dolar kurunda görülen gerileme ayçiçeği fiyatına yansımış ve piyasada fiyatlar 2.200 Ton/TL’ye kadar gerilemiştir. Doların daha da gerilemesi durumunda bu fiyat daha da gerileyecek mi? Bu kabul edilir bir durum değildir. Trakyabirlik 2500 Ton/TL’ye ürün almaya devam ediyor. Sonuçta ne olacak? Üretici ürününü piyasaya değil, Trakyabirlik’e teslim edecek ve piyasada yağ fiyatlarının ithal ürünle düşmesi durumunda Trakyabirlik zarar edecek.

BU DURUMDAN TRAKYA BİRLİK BÜYÜK ZARAR GÖRECEK 

Bu durumdan hem üretici hem de Trakyabirlik zarar görecek. Hasat döneminde bu tür ani değişimlere karşı hızlı önlemler alınmalıdır. Gümrük vergi oranı piyasayı koruyamıyor ise referans fiyatlar artırılarak, düşük fiyatlı ürün ithalatı engellenmelidir. Bu nedenledir ki ayçiçeğinde referans fiyat üreticilerimiz için büyük önem taşımaktadır. Hali hazırda ayçiçeğinde ton başına ithal fiyatların bin 450 lira seviyesinde olduğu dikkate alındığında üreticilerimiz tedirginlik içindedir. Geçmiş yıllardaki uygulamalara bakıldığında 800 dolar/Ton’a kadar çıkarılan referans fiyat üreticilerimiz tarafından yerinde bir karar olarak değerlendirilmiştir. 

REFERANS FİYATIN BİRAN ÖNCE YÜKSELTİLMESİ GEREKİYOR 

Bu yılda da referans fiyatın 700 dolar/tona yükseltilmesini bekliyoruz. Bu ton başına alınan verginin 90 dolardan 140 dolar seviyesine çıkartılması demektir. Gelen ithal ürün maliyetinin ton başına 50 dolar artması iç piyasa fiyatlarının gerilemesini engelleyecektir. Ayrıca, 2017 yılında yağlı tohum, bitkisel yağ ve bunların küspelerinin işlenmesi sonucu arta kalan küspelerinin ithalatı için ödenen döviz miktarı 3,2 milyar dolar iken 2018 yılında bu rakam yüzde 9,4 düşüşle 2,9 milyar dolara gerilemiştir. Artan üretimle birlikte, ithalata duyulan ihtiyaç da azalacaktır. Üreticilerimizin bir sonraki sezonda üretime devam edebilmesinin sağlanması, üretimin cazip hale gelmesi bakımından fiyat düşüşleri önlenmelidir."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 22:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Destan BANeV
Destan BANeV - 1 yıl Önce

Yemin ediyordum sadece kuru gürültü. Sizden kim medet umuyor ki böyle bir açıklama yapıyorsunuz. Zaten borcu olan ucuz pahalı sattı. Kimin elinde ayçiçek kaldı. Sezon bitmiş bunlar langırtı yapıyor. İlhami Özcan Aygün bunu 2 ay önce söyledi. Ama bunların Şimdi açıldı gözleriniz. Başkan seçilecek sadece imza atıyorlar tutanaklara azalar. Muhtar diyor azaya imzala şu kağıtları, azada imzalıyor. Aza Ney bu diye sorduğunda ziraat odası başkanı seçim evrakları diyo. Zaten herşey ayarlanmış. Muhtar diyo ki , adama vefa borcumuz var. Şimdi ziraat odası başkanını değiştirelim. Filanca kişiyi yapacağız. Eski başkanıda ayıp olmasın diye süt kurumuna Başkan seçeceğiz. Buna ben şahit oldum...... Ertesi gün 5 yıldızlı bir otelde yemek veriyorlar 60-70 kişilik. Bir fatura akıllara zarar. 45-50 bin lira hesap. Bizzat odada çalışan eleman anlatırken duydum. Sonra ayçiçek 2 lira diye toplantı yap. Merak eden varsa bu iş Tekirdağ merkezde olan olay. İsteyen baksın eski oda başkanı kim , süt üreticileri birliğini başkanı kim.

banner151

banner251