Atıl araziler meyve fidanları ile yeşerecek!

Eskişehir'de, 'Boş Tarlalarda Meyve Bereketi' projesi kapsamında atıl durumdaki 431 dekar alana meyve fidanları ekilerek yeşerecek. Proje kapsamında 62 çiftçiye 19.6 bin meyve fidanı teslim edildi.

Atıl araziler meyve fidanları ile yeşerecek!
banner200

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi doğrultusunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce hazırlanan "Boş Tarlalarda Meyve Bereketi" Projesi kapsamında Sarıcakaya, Mihalıççık ve Mihalgazi ilçelerimizde toplamda 62 çiftçimize %75 hibe ile 19.670 adet meyve fidanı desteği sağlandı. Üç ilçemizde toplamda 431 da atıl durumda bulunan arazinin üretime kazandırıldığı Projenin Sarıcakaya ayağının gerçekleştirilmesi için İlçede fidan teslim ve dikim töreni düzenlendi.

Sarıcakaya İlçesinde gerçekleştirilen törene, Sarıcakaya Kaymakamı Muhammed Taha Canpolat, Sarıcakaya Belediyesi Başkanı Hüseyin Çam, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Şube Müdürleri, Sarıcakaya ve Mihalgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, teknik personel ile çiftçiler katıldı.

İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş törenin açılışında yaptığı konuşmada: “İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca geçen yıl hazırlığı yapılan “Boş Tarlalarda Meyve Bereketi” Projemizle Mihalgazi, Sarıcakaya ve Mihalıççık ilçelerimizde atıl durumda, işlenmeyen veya kullanılmayan tarım arazilerini fidan dikmek suretiyle tarıma kazandırmayı amaçlamıştık. Projemizin birinci ayağını iklimsel şartları dikkate alarak geçtiğimiz günlerde Mihalıççık ilçemizde kiraz fidanı temini ve dikimiyle gerçekleştirdik.

Bugün 2 ilçemiz olan Sarıcakaya ve Mihalgazi ilçelerimizdeki çiftçilerimize % 75 hibeyle bu bölgenin iklim ve toprak şartlarına uygun olan Trabzon hurması ve erik fidanlarının teslimini ve dikimini gerçekleştireceğiz. Toplam bütçesi yaklaşık olarak 500 bin TL olan projemiz kapsamında 3 İlçede toplamda kullanılmayan atıl durumdaki 431 dekar alan tarıma kazandırılacak; 62 çiftçimize toplamda 19.670 meyve fidanı teslim edilerek dikimi yapılacaktır.

İl Müdürlüğümüzde kayıtlı olan Sarıcakaya tarım arazilerinin % 23’ü, Mihalgazi’nin % 40’ı şu an tarımsal amaçlı olarak kullanılmamaktadır. Bizim arzumuz bu arazilerin tamamının ekonomiye, tarıma kazandırılması ve çiftçilerimizin daha fazla gelir elde etmesidir. Bu anlamda Sarıcakayalı çiftçilerimize ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. Arzumuz odur ki çiftçilerimiz devletimizden istesinler. Sayın Cumhurbaşkanımız; “Ekilmedik, dikilmedik, üretime kazandırılmadık bir karış toprağımız dahi kalmasın.” diye belirttiler.

Tarım ve Orman Bakanımızın talimatları “İşimiz saha, Gücümüz saha” dır. Sahada olacağız, çiftçimizin yanında olacağız ve çiftçimizin ihtiyaçlarını karşılayacağız. İnşallah bu meyve fidanlarımız kısa sürede meyvesini verir, biz de hep beraber toplamaya geliriz. Harmanda yüzümüz olması için ekerken de tarlada bir izimizin olması gerekir... Allah hayırlı uğurlu eylesin.” dedi.

Sarıcakaya Belediyesi Başkanı Hüseyin Çam yaptığı konuşmada: “İl Tarım Müdürlüğümüze böyle anlamlı bir projeye imza attıkları için teşekkür ediyorum. Son zamanlarda yaptığım gözlemle hem Trabzon hurmasının hem siyah incirin hem de hünnapın bu topraklar için iyi bir alternatif ürün olduğunu gözlemledim. Bizim verimli ve kıymetli arazilerimizi alternatif üretime yönlendirmek gerekiyor. Bu projeye ilgi duyan arazilerini kıymetlendirmek, değerlendirmek isteyen değerli çiftçilerimize, İlçe Tarım Müdürümüze, projeye katkı sağlayan diğer arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah hep beraber hasat törenini de yaparız.” dedi.

Sarıcakaya Kaymakamı Muhammed Taha Canpolat ise konuşmasında; “Atıl durumda bulunan tarım arazilerinin üretime kazandırılması projesinin, bizim gibi tüketen değil üreten bir İlçe için çok önemli bir proje.” olduğunu ifade ederek; Başta İl Müdürü ve İlçe Müdürü olmak üzere projeyi destekleyen, emeği geçen tüm katılımcılara teşekkür ederek projenin hayırlı uğurlu olmasını diledi.
Protokol konuşmalarının ardından Sarıcakaya’da 29 çiftçiye 184 dekar alanda dikilmek üzere 4000 adet erik, 3360 adet Trabzon hurması olmak üzere toplam 7660 adet meyve fidanı; Mihalgazi’de 24 çiftçiye 126 dekar alana dikilmek üzere 2020 adet erik,3030 adet Trabzon hurması olmak üzere toplamda 5050 meyve fidanı% 75 hibe ile teslim edildi. Törenin ardından Mihalgazi ilçesinden bir çiftçimizin bahçesine geçilerek,  hazırlanan dikim alanına fidan dikimlerinin gerçekleştirilmesine destek olundu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251