Atalık tohumdan elde edilen ürünler marketlerin vitrininde satılacak!

Atalık tohumdan elde edilen ürünler yakında marketlerde satılmaya başlanacak. Bu uygulama ile 'nerede o eski domatesler' diyenler aradıklarını artık marketlerde bulabilecek.

Atalık tohumdan elde edilen ürünler marketlerin vitrininde satılacak!
banner200
banner217

TİGEM Genel Müdürü Işıkgece, "Sonbaharın başlarında marketlerde atalık tohumla ilgili ürünleri halkımızın beğenisine sunacak şekilde çalışmalar yapıyoruz." dedi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, atalık tohumlardan üretilen ürünlerin çok yakında marketlerde bulundurulacağını söyledi.

Işıkgece, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlatılan ve şu anda Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere Bakanlık bünyesindeki pek çok kurum ve kuruluşun iş birliğiyle yürütülen "Ata Tohumu" projesi kapsamında yurt genelindeki vatandaş ve üreticilerden binden fazla tohum toplandığını söyledi.

Işıkgece, söz konusu tohumların sınıflandırılması ve tescillenerek sertifikalı hale getirilmesiyle ilgili çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Türkiye'nin en büyük sertifikalı hububat tohumu üreticisi olan TİGEM'in atalık tohumlar konusunda da çalışmalar yürütmesinin önemine işaret eden Işıkgece, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun, birikim ve desteğiyle, projenin en önemli yönlendiricisi olduğunu ifade etti.

SÖZLEŞMELİ ÜRETİM MODELİYLE ÜRETİLİYOR

Işıkgece, çalışmalar sonucunda bu tohumların Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından sözleşmeli üretim modeliyle çiftçilere verildiğini dile getirerek, marul, salatalık, patlıcan, domates gibi pek çok çeşit üzerinde çalıştıklarını aktardı.

Tüketicilerin artık çocukluğundan kalma tatları marketlerde atalık tohumlar için ayrılan köşelerde bulacaklarını anlatan Işıkgece, şunları kaydetti:

"Amacımız bu topraklara özgü bu zenginliğin bilinçli ve bilimsel yöntemlerle kayıt altına alınarak gelecek nesillere ve yeni ıslah çalışmalarına daha güvenle aktarılmasıdır. Atalık tohumlardan üretilen ürünler çok yakında marketlerde olacak. Sonbaharın başlarında marketlerde atalık tohumla ilgili ürünleri halkımızın beğenisine sunacak şekilde çalışmalar yapıyoruz. Büyük bir lansman hazırlığındayız."

Atalık tohum, tarladaki en büyük domates, patlıcan, biber gibi ürünlerden elde edilerek, bir sonraki yılın ekimi için saklanan tohumlar olarak adlandırılıyor.

Yerli Sebze Tohumu Projesi

Işıkgece, TİGEM'in ortaklığında yürütülen diğer proje olan Yerli Sebze Tohumu Projesi'ne de değinerek, "Burada TİGEM-Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü iş birliğinde geliştirilen yüzde 100 yerli ve milli sebze tohumları var." dedi.

Domates, salatalık, biber, patlıcan ve kavun tohumlarının TİGEM'in Antalya'daki işletmesinde, gübrelemeden iklimlendirilme aşamasına kadar tam otomasyona sahip modern seralarda çoğaltılarak ambalajlandığını belirten Işıkgece, "Yeni çeşitlerin çiftçi tarafından beğenilmesi önemli. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla demonstrasyon ekimleri başlayacak. Böylece ülkemizin sebze tohumu ihtiyacının yurt içinden karşılanmasına önemli katkı sağlanacak." diye konuştu.

Işıkgece, fiyatlandırma açısından değerlendirildiğinde piyasadaki en düşük seviyeyi esas aldıklarını da sözlerine ekledi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 18:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tigem
Tigem - 1 yıl Önce

Ne denir. Çevrenizdekilerle izalasyon mesafesini koryun

Tarımcı
Tarımcı - 1 yıl Önce

Geçen yıl bir prığramda Ata tohumların orijinalinin bozulabileceğini usulune uygun üretim tekniklerinin uygulanmadığını söylemişti. Hatta sosyal medyada iddia edilmişti. Eğer o iddia doğru ve usulune uygun Ekim dikim yapılmadıysa. Baştan yanlışla gidiyorsunuz. Keşke bunu bir sorgulayıp açıklama yapsaydınız. Tüm çeşit ve türler köy bahçesi gibi bir araya ekildiyse. Artık uzmanları yorumlasın

TOPUZ
TOPUZ - 1 yıl Önce

TİGEM, GENEL MÜDÜR, MARKET RAFI, ATA TOHUMU,
BOŞ BAYAN, LAYLAY LOM MÜDÜRÜ, İMAM vs.

NE GÜZEL EŞLEŞME

YAZIK KURUMA

Tigemci
Tigemci - 1 yıl Önce

Sayın Genel Müdürüm. Etrafını kurumun neredeyse en zayıf halkaları sarmış. Çevrenizi göremiyorsunuz. Örnekmi. Hani kurum kar etmişti. Atalık tohumları geçen yıl rezil edildi öyle üretim olmaz. Ceylanpınar da 250 000 dekar niye ocakta ekildi. Ne hikmetse toplam yağış azken ekemediniz ama ocaktaki toprağın yağışa doyduğunda ekebildiniz. Yembitkilerinde dip e vurmak üzeresiniz. Yonca komisyonu kurdular. Ama komisyonda Yem bitkileri şube müdürü yok. Kendir kenevir için koordinatör olarak zooteknist müfettişi atattılar. Laboratuvarlar........ Daha saymaya gerek varmı. Çevrenizi aşın biraz. Bakanlığın amiral gemisi ve uzman insanlar atıl. Dikkate alıp almamak size kalmış. Kaçtane üretime dönük proje getirdiler. Kuruma yazık oluyor. Eğer kastınız yoksa

Recep bayırdelen
Recep bayırdelen - 1 yıl Önce

Fiyatlandırmada en düşük seviyeyi belirledik ne demek anlayamadım bu tohumlar F1 tohumlardan verim olarak düşük olduğu için piyasadaki değerini kaybetmedimi ? Şimdi sen bu sebze yi bana nasıl ektireceksin piyasadaki rekolteden düşük ürün üreteceğim piyasa şartlarından ucuza satacağım nasıl olacakmış o maliyet hesaplaması diye bir şey var haberin varmı ışıkgece

Gerek yok
Gerek yok - 1 yıl Önce

Siz Atalık tohumları bırakın tigemde yapılan milyar TL lik yolsuzluğa çözüm bulun işletmelerin sürekli zarar etmesini çözün

banner151

banner251