Artan yem fiyatlarına karşılık 1.3 yem süt paritesi nasıl tutturulacak?

Artan yem fiyatlarına karşılık üreticinin mağdur olmaması için Tarım ve Orman Bakanlığının üzerinde yaptığı çalışmanın detayları ortaya çıktı. Çiğ sütte 1 Temmuz'dan sonra 3.3 ile 3.5 arasında bir fiyat beklenirken, çiğ süt prim destekleri de 30 kuruştan 10 kuruşa düşürülecek ve aradaki 20 kuruşta ucuz arpada kullanılacak! 

Artan yem fiyatlarına karşılık 1.3 yem süt paritesi nasıl tutturulacak?
banner200

Yaşanan kuraklık ve döviz kurlarından dolayı arpa ve yem fiyatları hayvancılığı yapılamayacak duruma getirirken, Tarım ve Orman Bakanlığını da bu konuda bir çalışmanın içine itti. Üzerinde yapılan çalışmaya göre, TMO’nun ucuz arpa satarak piyasaya müdahale etmesi beklenirken, buradaki Hazine zararının bir kısmının da çiğ süt destek primlerinden karşılanması planlanıyor. Söz konusu çalışmaya göre, çiğ süt desteği priminin 30 kuruştan 10 kuruşa düşürülmesi ve aradaki 20 kuruşun ucuz arpada Hazine’nin zararının karşılanmasında kullanılacağı kaydediliyor. 

ÇİĞ SÜT FİYATI İLE YEM SÜT PARİTESİNİN TUTTURULMASI AMAÇLANIYOR

Çiğ süt desteği primlerinin de 30 kuruştan 10 kuruşa düşürülmesi, çiğ süt fiyatlarında 1.3 yem süt paritesinin tutturulması ile mümkün olacak. Yani normalde enflasyonu artıracağı gerekçesiyle son dönemde süt fiyatlarında yapılmayan artış prim destekleri ile karşılanmaya çalışılıyordu. Ancak sektörde 1 Temmuz’dan itibaren çiğ sütte 3.3 ile 3.5 lira arasında bir fiyat beklenirken, TMO’nun ucuz arpa satışıyla birlikte bir çuval yemin fiyatının da 140 liraya düşmesi hesap ediliyor. Bu hesaplamaya göre yem süt paritesinde 1.3 oranının tutturulacağı ve bunun için prim desteklerinin yüksek belirlenmesine gerek kalmayacağı kaydedilirken, Hazine’nin buradaki kaynağı da ucuz arpaya kaydıracağı ifade ediliyor. 

BALIKESİR HAYKOOP BAŞKANI ÇALIŞMANIN DETAYLARINI PAYLAŞTI

Balıkesir Haykoop Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Özen’in Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’yi ziyaretinde konu gündeme gelirken, Özen yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Son günlerde yem fiyatlarına üst üste gelen zamlar karşısında bunalan çiftçilerimiz için çözüm geliştirildi. Çiftçiler sürekli biz destek istemiyoruz süte zam da istemiyoruz ama yem fiyatları da artmasın, Tarım Bakanlığı yeme de el atsın gibi serzenişlere Bakanlıktan yaklaşım geldi.

TMO yem fabrikalarına sabit fiyatla ucuz hammadde verecek. Onlarda yem fiyatını makul seviyeye indirip sabitleyecek. Zam yapmayacak. Ama bu işin finansmanında süte verilen destek bütçesinden bir miktar pay ayrılacak. Bu konuları konuşmak ve görüşlerimizi iletmek üzere Haykoop yönetimi olarak Ankara’ya geldik. Bakan yardımcımız Sn. Ayşe Ayşin Işıkgece ile detaylı değerlendirdik. 15 gün önce geldiğimizde de Bakan Sn. Pakdemirli ile de aynı konuyu konuşmuştuk. Adım atılmış olması sevindirici. Uygulama noktasındaki çekincelerimizi söyledik. TMO nun çalışması bitince önümüzdeki hafta yeni süt fiyatı ile birlikte açıklama yapılacak. Biz üreticimiz ile Bakanlık arasındaki köprü vazifemizi yapmaya devam edeceğiz. İnşallah güzel bir netice çıkacak"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021, 20:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Oozn
Oozn - 5 ay Önce

gitsinler her şey çözülür

Çözüm basittir
Çözüm basittir @Oozn - 4 ay Önce

Bütün çiftçiler toplansın, Cehapeli bir gasteci bulup 10 milyon Euro versin, o gasteci bir Cehapeliye rüşvet versin bu iş çözülür. Bu Cehape zihniyeti böyle bir şey

Çiftci
Çiftci - 5 ay Önce

Batırdınız köylüyo Allah belanızı versin

Ali dag
Ali dag - 4 ay Önce

Reva yemi kullanıyorum 160tl cuvali 160/50=3.2. 1. Litre sütün maliyeti ortada 4. TL. Nin altındaki hiç bir fiyat kabul değil helalde değil bu ülkeyi süt üreticilerine enflasyonu yada diğer sıkıntıları bize yıkamayın mahşeri hesapta var

Süper Olur
Süper Olur - 5 ay Önce

Tarım bakanlığı bu işe el atarsa, el attığı diğer işler gibi sonuç süper olur. Herkes rahat uyusun bence bu konuyu çözülmüş sayabilirsiniz.

Ali
Ali - 4 ay Önce

Hiç prim verme yemi düşür

Tarımcı
Tarımcı - 4 ay Önce

1984-2004 yılları arasında çiğ süt fiyatları yılda %60 artarken hayvan varlığı 3'te 1 oranında azaldı. Demek ki çiğ süt fiyatını artırarak hayvan varlığı artmıyor. Gitsinler gelsinlerle olmaz. Çiğ süt desteği ödeyen bir ülke var mı? Süte güven, kalite ve talebi arttırmaktan başka çare yok.

Tarımcı
Tarımcı @Tarımcı - 4 ay Önce

Onur, trol ve parazitin senin gibiler olduğunu sana haddini bildirerek göstereyim, iyi oku. ABD'de Marj Koruma Programında 45,4 kg çiğ süt fiyatı ile yem (25,4 kg Mısır X 1.0728 + 1 ton yonca X 0.0137+ 1 ton soya küspesi X 0,00735) fiyatı arasında 9 dolara kadar fark üreticinin geçmiş üretim miktarının %5'ini geçmeyecek miktarda en fazla % 95'ine kadar seçilen seviyeye göre prim karşılığında ödeme yapılır. AB ürüne bakılmaksızın hektara 100-500 euro, süt ineği başına 79 euro, 167 bin ton okul sütü dağıtıldı. 2015-2017 yılları arasında, yağsız süt tozu 0,169 euro altına gerilemesi nedeniyle 14 ülkede 380 bin ton yağsız süt tozu alımı yaptı. 2018-2020 yıllarında hiç alım yapmadı. AB'de parite 1,12; Türkiye'de 1,07 inşAllah yarın 3 olsun. Türkiye'de yüksek enflasyon pariteye dayalı politikayı etkisizleştirir. Çiğ süt piyasasında istikrar için tüm destekler mera dahil ot üretim alanına, ve hektara en az 5000 TL verilebilir, arzı baskı altında tutarak hakim durumunu kötüye kullanan sanayiciyi rekabet hukuku uygulanabilir. Pariteye dayalı destek sadece yem ithalatçılarını ve Onur gibi trollerine yarar.

Onur
Onur @Tarımcı - 4 ay Önce

Başka hangi ülkede bir çiftçi alın terinin karşılığını almıyor peki? Kimse süt prim desteği istedigi yok minimum 1.3 parti yi aylık olarak fiyatı revize et kimse ye destek verme. Keşke yem ve benzeri maliyetleri düşürselerde sütun fiyatinida dusurseler.
Şuan Türk çiftçisi değilde Avrupa da herhagibi bir ülkenin çiftçisi olsaydı aynı durumda ki orada parite 1.5 butun çiftçiler ayaklanmış protesto ederdi. Malasef biz çiftçi olarak sesimizi cikarmadigimiz sürece ensemizi vurup ağzımızdan lokmamizi alacaklar.
Senin gibi aktroller bir gün gelicek başka Parti'nin trollugunu yapacak siz bu ülkenin parazitleri siniz...

Tarımcı
Tarımcı @Tarımcı - 4 ay Önce

Senin nerenden anladığın belli, desteğe ve siyasete çok bağımlı olduğuna göre küçük ve işini iyi yapan biri değilsin. Pambıkören gibi teminatsız, faizsiz unuttun bir de ödemesiz kredi verecek birilerini getirirsen almanı tavsiye etmem, çünkü ne hale geleceğini hep beraber göreceğiz ve sen bu kafayla o paraları nerene uyduracağını da şaşırabilirsin, ama benim sana tavsiyem yonca ve Mısır silajı hariç diğer mera bitkilerine yatırım yap, hazır yem ve tahıl kullanma, sütü azalt, ari işletme ol, ineklerin ömrü, dölü ve sağlığını arttır, gdo suz, şekere ve kolesterole karşı etkili süt ürünleri üretimine geç, umarım uygun yerden anlamışsındır.

Tarımcı tarımı bırak
Tarımcı tarımı bırak @Tarımcı - 4 ay Önce

Nerenden uyduruyorsun böyle şeyleri buişin hesabı belli insan pra kazanırsa devam eder bu işe sütün fiyatını arttırmayacaksa doları düşürecek onunda tek çaresi var bunlar gidecek yeni gelen yapacak adaletin olmadığı yerde hiç birşey olmaz bak pamukörene kaç para vermiş ziraat hemde faizsiz ipoteksiz


banner151

banner251