Arpada Türkiye iki taraflı kaybetti!

Toprak Mahsulleri Ofisi, Türk çiftçisinden 900 TL'den almadığı arpayı, Rusya ve Ukrayna çiftçisinden 1150 ile 1300 TL'den ithal etti. 1150 ile 1300 TL'den ithal edilen arpayı da sözde besiciyi desteklemek için 1050 TL'den sattı. Öngörüsüzlük ve politikasızlıktan dolayı çiftçi üretime küstürülürken, yabancı ülkelerin çiftçisi köşeyi döndü, TMO'da kamu zararı yazdı.

Arpada Türkiye iki taraflı kaybetti!
banner200
Hükümetin, buğday ve arpadaki taban ücret politikası büyük bir aymazlığı ortaya çıkardı. Yerli çiftçiye verilmeyen destek, ithalatla Rusya ve Ukrayna çiftçisine fazlasıyla verildi. Yanlış uygulanan bu politikada devlet ve çiftçi kaybederken yabancı ülkelerin çiftçisi köşeyi döndü.

ÇİTÇİ EN AZ 900 TL OLMASINI İSTEMİŞTİ

TMO, 2018 arpa alım fiyatını ton başına 825 TL olarak açıklamıştı. Üretici girdi maliyetlerinden dolayı açıklanan alım fiyatına tepki göstermiş, fiyatın en azından 900 TL olmasını istemişti. Çiftçinin bu talebi yerine getirilmezken, fiyatın düşük açıklanmasından dolayı arpa üretiminin 2019'da düşmesi tahmin ediliyor.

1150 İLE 1300 TL ARASINDAN ARPA İTHAL EDİLDİ!

Diğer yandan TMO, üreticiyi teşvik etmek için alım fiyatını artırmazken, yurtdışından minimum 200 dolar /ton yani 1150 TL'den arpa ithal etti. İthal arpanın TMO'ya maliyetinin 1300 TL/tonu bulduğu da kaydediliyor.

TMO YABANCI ÇİFTÇİNİN KARA GÜN DOSTU!

Yerli üreticiye 900 TL fiyat çok görülürken, TMO'nun yurtdışından 1150 ile 1300 TL'den arpa ithal edilmesi manidar bulunurken, 'TMO yabancı çiftçinin kara gün dostu!' tepkisine neden oldu.

KAMU ZARARI YAZACAK

Bunun yanında TMO'nun yurtdışından 1150 ile 1300 TL'den ithal ettiği arpayı, besiciyi desteklemek için 1050 TL'den üreticiye satması ayrı bir zararı gündeme getirdi. Aradaki farktan dolayı TMO ciddi anlamda kamu zararı yazacak.

TÜRKİYE ÇİFT TARAFLI KAYBETTİ!

Sonuç olarak 2018 yılında arpa alım fiyatları beklentinin altında açıklanarak çiftçinin üretim şevki kırılırken, diğer yandan daha yüksek fiyattan arpa ithal edilmesi ülkenin çift taraflı zarar etmesine neden oldu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yandascilar açmi kalsin
Yandascilar açmi kalsin - 3 yıl Önce

Çifciyi dusunen kim yandascilar dururken onlar nasil para kazanak devlet zarar etmis kimin umrunda çifci batmis kim ne yapsin tmo 3250 nohut al 6 bucuga sat sonrada çik komisyoncu var bu ulkede neresinden baslasak anlatmaya bilmiyom 2017 arpa 90 krs 2018 arpa 80 krs girdiler adi ustunde hep giriyo

- 3 yıl Önce

turk çiftçisi haric fonlamıdıkları dünya çiftçisi kalmadı niye garip günahsız etliye karışmaz sütlüye karışmaz türk çiftçisine düşmansınız

Eflasyon ve girdilere bogulan
Eflasyon ve girdilere bogulan - 3 yıl Önce

Nohut. Piyasada 2500 3000 tl kg. Markette 8000 10000 tl soran bakan yok mazot 6000 tl olmuş gbre üre 2150 tl nitrat 26 1150 tl neyin hesabını yapalım 200 250 dönüm arazi işleten ciftci. Aylık bazda asgari ücret eline gecmiyor tarımvakanı eline cop alıp garıstıran köylü asgari ücret kazanır diyor nerde o köy gitsekte çöple karıstırak saldım cayıra gitmez bayıra

- 3 yıl Önce

Şimdi demokrasinin karar verme zamanı iktidarin anlattığı gibi çiftçiye çok desdekleme veriliyor çiftçinin Bir eli yağda bir eli balda her şey toz pembe yoksa muhalefetin anlattığı gibi çiftçi çok zorda battı bitti şimdi tahminen Türkiye'de on milyon çiftçi ailesi karar verecek sandıklara baktığımız Zaman anlayacagiz demokrasi bu isde

Politika
Politika - 3 yıl Önce

Turkiyenin yanlış tarim politikası bir türlü çözüm bulamiyolar bu işten birileri zengin olurken diğerleri batıyor. Asıl emekcinin garibanin hakkını veren yok Yazık lar olsun böyle adalete.

tmo aylar once 1550tlden bugdayda almis idi
tmo aylar once 1550tlden bugdayda almis idi - 3 yıl Önce

ve sanirsam yemlik bugday idi. sor hocam sitesinde haberi var idi bulamiyorum. ben bunu paylasmis idim.

TMO'nun sanirsam elindeki bugdayi piyasayi cikarmamak icin 1100tl'den piyasaya surmus.

ciftiyi kusturen yok. bu ulkede herkez mal. ulu ortada agilbasi Kulu Konyada elektronik cihazlar ile algi yonetimi bilgi hirsizligi ve fazlasini yapiyorlar. ulkede ne var ise sattilar ve Kilicdaroglunun soyledigi gibi tefecilere teslim ettiler.

yani ciftciden mahsulu ucuza kapip disariya kaydirmak, kendilerine, az bi kar payi ile kaydiranlara.

sizlere iyi kayi kayi veriyorlar, e hak ediyorsunuzda. ihracat rekoru kirmis sizlerin ulkesi Turkiye cunku beni Turklukten bayraktan tiskindirdiler. neyi kaca satmislarha? kayi kayi kayi veriyorlar sizlere, sizler kayi kayi verecek insanlarsiniz.

tayip ve yandaslari yani ic ve dis gucler kayi kayi veriyor sizlere

Üretmek suc
Üretmek suc - 3 yıl Önce

Milleti bıktırdılar iğce

İzan
İzan - 3 yıl Önce

Keşke biraz araştırıp yazsanız. TMO çiftçiden alım yaptı ama fiyatlar yüksek olduğu için çiftçi serbest piyasaya sattı Haziran Temmuz aylarında. Ülkede bir miktar açık olduğu için üretici arzı bittikten sonra tüketiciyi korumak için sınırlı miktarda ithalat yaptı. Ayrıca bir yorumda 3250 TL'ye alınan nohutu 6,5 TL'ye satıyorlar denmiş. Dünyanın neresinde natürel alınan nohut işlenip paketlenmeden satışa veriliyor. Natürel nohutu imalata verip, kalibre ettikten sonra paketliyorsunuz. İmalat maliyeti, firesi, paketleme, nakliye vb ile satış fiyatının artması normal. MArketlerde aynı nohutu 10 TL'ye satanlar var.


banner251