Arpa ihalesi yapıldı! 2750 TL'den alıcı buldu!

TMO'nun açıkladığı hububat alım ve satım fiyatlarının yaşanan kuraklıktan dolayı piyasada bir karşılığı kalmadı. Bucak'a bağlı Ürkütlü köyünde yapılan ve 3 firmanın katıldığı ihalede arpa kooperatif payı ve stopajla birlikte ortalama 2750 TL'den satıldı. TMO ise arpa alım fiyatını 1750 TL, hasat sonu satış fiyatını da 1950 TL olarak açıklamıştı.

Arpa ihalesi yapıldı! 2750 TL'den alıcı buldu!
banner200

Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Ürkütlü köyünde 2021 hasat sezonu için arpa satış ihalesi bugün yapıldı. İhalede arpayı kooperatif ve stopaj hariç 2600 TL'den Korkutelim Yem Gıda San. A.Ş firması kazandı. Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel moderatörlüğünde gerçekleşen ihale yöre çiftçileri tarafından takip edildi. Bu kapsamda  2.600 TL + 0,10 kuruş Ürkütlü kooperatifi kar payı + stopaj olmak koşuluyla Korkutelim Yem Gıda San. A.Ş. ihaleyi kazanan firma oldu.

İTHALAT SÖYLEMİ ÇİFTÇİNİN MORAL MOTİVASYONU DÜŞÜRÜYOR!

Konu hakkında açıklama yapan Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, şunları kaydetti: “Kuraklıktan dolayı çiftçilerimiz zor durumdadır. İlçemiz genelinde tarımsal  rekolte kaybı oldukça fazladır. Çiftçi üretmezse millet aç kalır. Hasatın yapıldığı şu günlerde tarım ürünleri ithalatı söylemleri çiftçilerin moral motivasyonunu düşüreceği gibi, gelecek yıllara ilişkin üretim hevesini yok edecektir. Bugün brüt olarak net olarak 2,60 TL, brüt olarak ortalama 2,75 TL maliyetle arpalarımız Burdur İli Bucak ilçesinde pazarlanıyor. Üretici kuraklığa bağlı verim kaybı karşısında bu rakamlarda bile zarar eder. Fakat bizlerdeki bu üretim azmi bizi yıldırmaz, yolumuzdan alıkoyamaz. Her zaman sizlerin ve üretimin yanında olmaya devam edeceğiniz.

İHALEYE 3 FİRMA KATILDI

Ürün pazarlaması ve satın alınmasında birlik ve beraberliği için Ürkütlü’lü üreticilerimizi kutlarken; Ürkütlü Kooperatifi Başkanı İsmail Pekşen‘i yönetim kurulu üyelerini, Ürkütlü Köyü Muhtarı Mehmet Özkan’ı ve azalarını tebrik ediyorum. İhaleye katılıp centilmence mücadele eden Korkutelim Yem A.Ş. firma yetkilisi Nevzat Kılınç, Nur Hububat firma yetkilisi Yaşar Göçmen ve Buryem A.Ş. firma yetkilisi Arif Çakır’a bölgemiz çiftçileri adına teşekkür ederim"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021, 20:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre
Emre - 5 ay Önce

Keske zamanında gübre fiyatlarınada müdahale etme cesareti göstere bilseydiniz

Koloğlu
Koloğlu - 5 ay Önce

Kuraklık nedeniyle hayvan yetiştiricilerine acilen yem desteği verilmelidir.

Mehmet Hancı
Mehmet Hancı - 5 ay Önce

Reisicumhur bir fiyat açıkladı, ancak piyasa bu fiyata uymuyor. Bence bütün zahire tüccarları ayağını denk alsın :))). Sonra ağlamak yok

Ens
Ens @Mehmet Hancı - 5 ay Önce

Hiyarsın oğlum sen soyulmamış deveye diken misalisin

Gübre
Gübre @Mehmet Hancı - 5 ay Önce

Üre 220 oldu reis yalakaları matematik bari bilin cahil beyinler

Ali dag
Ali dag - 5 ay Önce

Bu arpa ekildiği tarihte üre gübresi 100 TL.cuvali bugün üre gübresi cuvali 220. TL. TL arpanın bu fiyatına sevinmek için akıl sağlığı iyi olmamalı hesap ortada birde kuraklık olayı var yoksa arpa tayyibin açıkladığı fityatada almaz bu tüccar yoksa dışardan getirirler Allah buuncularinda belasını versin bugün bagiriyorlar dışarı unsatiyiruz diye vergisiz buğday getirdiler karları ceplerinde kaldı Allah yedirtmesin Allah yanlarına bırakmasın Allah çiftçiyi buduruma dusurenleri bildiği gibi yapsın

banner151

banner251