Arpa buğdayda Türkşeker rüzgârı! 150 bin ton ürün aldı 2 milyon tonluk etki yaptı! 

Sözleşmeli üretim kapsamında bu yıl hububat piyasasına giren Türkşeker’in 150 bin tonluk bir alım yaptığı tahmin edilirken, uyguladığı fiyat politikasından dolayı piyasaya 2 milyon tonluk etki yaptı. Bu politikadan dolayı Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçiden ürün alamazken, TMO’nun da tarihinin en düşük ürün alımını yaptığı kaydediliyor. 

Arpa buğdayda Türkşeker rüzgârı! 150 bin ton ürün aldı 2 milyon tonluk etki yaptı! 
banner200

Üretici hububatta bu yıl farklı bir hasat dönemini yaşadı. Türkşeker ile Tarım Kredi Kooperatiflerinin devreye girmesi üreticinin lehine bir durum oluştururken, TMO’nun tarihinin en az ürününü bu yıl aldığı kaydediliyor. 

Türkşeker’in sözleşmeli üretim kapsamında şeker pancarının dışında diğer stratejik ürünlerde de devreye girmesi hububat piyasasında bu yıl farklı bir hasat döneminin yaşanmasına neden oldu. TMO ekmeklik buğdayda 1650 lira, makarnalık buğdayda 1800 lira ve arpada ise 1275 lira taban fiyat açıklarken, Türkşeker TMO’nun açıkladığı taban fiyatının yüzde 2 üstünde bir fiyatla ve yüzde 50 avans ödemesiyle alım yaptı. 

Türkşeker’in bu politikası, hububat piyasasında bir anda nam salarken, yaptığı alımların çok üstünde bir etki yaptı. Türkşeker’in üreticiden yaklaşık 150 bin tonluk bir alım yaptığı tahmin edilirken, uyguladığı fiyat politikasından dolayı hububat piyasasında 2 milyon tonluk alım yapmış etkisinin oluştuğuna dikkat çekiliyor. 

Türkşeker’in bu politikasından dolayı TMO tarihinin en az ürününü alırken, Tarım Kredi Kooperatiflerinin de istediği alımı yapamadığı vurgulanıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin hasat döneminde ağırlıklı olarak arpa almak için piyasa girdiğini ancak açıkladığı alım fiyatının Türkşeker’in gerisinde kalmasından dolayı çiftçinin tercihini Türkşeker’den yana kullandığı kaydediliyor. 

Türkşeker'in uyguladığı fiyat politikasından dolayı borsa fiyatları da açıklanan taban fiyatlarının üstünde seyretti. Borsa fiyatları, ekmeklik buğdayda ortalama 1750 lira, makarnalık buğdayda 2 bin lira, arpa da ise 1350 lira bandında fiyatlar oluştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2020, 15:31
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

Tarımdan haber siz kimin yalakalığını yapıyorsun. Bu haberde yazılanların alayı yalan. Haberde yazılan fiyatların hepsi abartı.en yüksek kesinti oranı Türk şekerde.arpaya en yüksek fiyatı tarım kredi veriyor ve ödeme peşin.türk şeker sözde 5 günde ödeme yapacaktı 10 gün oldu ses yok .anlayacağınız Türk şeker güven vermiyor. Sizde haber yaparken doğrulatın bilgileri sonra haber yapın

:)
:) - 1 yıl Önce

150 bin ton derken baya büyük tonaj gibi konuştunuz, tarım kredi etkilendi derken bu habere kendinizin de inanmadiginizi düşünüyorum, tarım kredi türk şekere gereken tepkiyi vermiş ve çiftçi bu durumdan kazançlı çıkmıştır.

Ömer
Ömer - 1 yıl Önce

6.5-7 milyon ton arpa üretiliyor. Şekerin aldığı 150 bin ton -hepsi arpa degil- tarım kredinin arpa alımını etkilemez. Ayrıca şeker her ilde alım yapmiyor, tarım kredi her ilde alım yapabilir.
Haberiniz abartılı olmuş.

Türk şeker
Türk şeker - 1 yıl Önce

Tarım kredi kooperatiflerinin ipini türk şeker çekiyor liyakat sahibi tarım kredi çalışanları türk şeker e mi transfer olacak

Misyon
Misyon @Türk şeker - 1 yıl Önce

Bölge şefliklerinde doğru dürüst muhendis yok. Koca koca fabrikalar 2-3 kişilik alıma çıktı . Pancar ve diğer hububat ile ilgili tarımsal bilgi ve danışmanlık verecek kaç tane muhendisi var tursekerin sahada. Reklam yaparak piyasada tutunmak hayaldir.

Mehmet turgut
Mehmet turgut - 1 yıl Önce

Tarım kredi kooperatifleri kütahya bölge birliği 12 temmuz itibarıyla 220.000 kg arpa alımı gerçekleştirdi ne kadar etki yapar ben hesaplayamadım buğday ve diğerleri hariç.

Mehmet turgutttt hahaha hihhiii
Mehmet turgutttt hahaha hihhiii @Mehmet turgut - 1 yıl Önce

Kütahya bölge Birliği 220.000 kg alım yapmış. Türk şeker. 150.000 ton alım yapmış ve kendilerini Türk şekerle kıyaslıyor. 220.000 kg nireee. 150.000 ton niree bundan dolayı Tarım kredi hesap bilmeyen insanlarla çalışıyor

Baki
Baki - 1 yıl Önce

Türkşeker alır tarım kredi reklamını yapar

Tekirdağ
Tekirdağ - 1 yıl Önce

Tarım kredi kooperatif üst yetkililerine ibret olsun bir kucak para alıyorlar.Ayrıca Tarım ve çiftçiliği yapmamış kooperatifçilik deneyimi olmayan kişiler idareci olursa kooperatifler tüccar kadar iş yapamaz duruma düştü,idarecilerimize duyurulur

Çifçi
Çifçi - 1 yıl Önce

TMO bilerek almıyor yoktan sebepten gelen buğday arabalarını geri çeviyor. Tüccarlar da istediği gibi alıyor zaten herkesin mazot gübre ve ilaç borcu var.


banner151

banner251