Arpa buğdayda şaibeli satışın ardından nohut peşkeşi! Türkşeker Tarım'da neler oluyor?

Türkşeker Tarım’daki usulsüzlükler bitmiyor. Arpa ve buğdaydaki şaibeli satışın ardından şimdi de nohuttaki vurgun gündeme geldi. Kamuoyu bu sorunun cevabını merak ediyor: Varlık Fonu, Vakıf Katılım ve Hazine ve Maliye Bakanlığı şaibeli satışlara karşı neden sessiz kalıyor? 

Arpa buğdayda şaibeli satışın ardından nohut peşkeşi! Türkşeker Tarım'da neler oluyor?
banner282

Ülke kamuoyunun tamamen orman yangınlarına çevrildiği bir günde, yangından mal kaçırırcasına çiftçi şirketi olan Türkşeker Tarım’ın deposunda bulunan yaklaşık 900 ton birinci sınıf nohut, yandaş bir firmaya piyasa fiyatının çok altında bir fiyata satılarak, kurumun zarara uğratıldığı ortaya çıktı. Söz konusu satışın, Milli Gazete’nin ‘Arpa buğdayda şaibeli satış’ manşet haberinin yayınlandığı gün yapılması dikkat çekerken, bu durum kamuda kurum zararına şaibeli işlerin artık çok rahat yapılır hale geldiğini gösteriyor.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Varlık Fonu’na devredilen Türkşeker Tarım’ın içi boşaltılıyor. Arpa buğdayda şaibeli satışın ardından nohut peşkeşi skandalı patlak verdi. Piyasayı regüle etmek için çiftçiden alınan hububat ürünleri belli komisyoncular aracılığıyla ihale ve duyuru yapılmadan belli firmalara toplu halde satılırken, geçtiğimiz hafta da piyasa fiyatı 7,5 ile 8 lira arasında bulunan birinci sınıf nohut, yandaş firmaya 4.93 TL’ye satılarak, büyük bir peşkeşe imza atıldı. Nohut peşkeşinin, Milli Gazete’nin ‘Arpa Buğdayda Şaibeli Satış’ manşet haberinin yayınlandığı gün yaşanması da kamuda şaibeli işlerin kurum yöneticileri tarafından ne kadar rahat yapılmaya başlandığını gözler önüne serdi. 

BİR YIL GEÇMEDEN TARIM ŞİRKETİNİN İÇİNİ BOŞALTIYORLAR!

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde kurulan ve kurulduğu ilk yılda çiftçi lehine önemli alımlar yaparak, çiftçinin gönlünde taht kuran Türkşeker Tarım’da sular durulmuyor. Berat Albayrak’ın görevinden istifa etmesiyle birlikte Türkşeker Tarım da pasifize edilirken, içinin de boşaltıldığı ortaya çıktı. Gıda enflasyonunu düşürmek ve piyasayı regüle etmek için çiftçiden alınan hububat ürünleri, uygun fiyatlarla piyasaya satılması öngörülürken, bu satışların amacına uygun yapılmadı ortaya çıkmıştı. Normal şartlarda deposunda bulunan buğday, arpa, mısır gibi ürünleri ilan ve duyuruya çıkarak piyasadaki firmalara taleplerine göre dağıtarak satılması gerekirken, Türkşeker Tarım’ın, deposundaki yaklaşık 100 bin ton ekmeklik buğdayın yarıya yakınını Gaziantep’te bir firmaya tek kalemde sattığı ve bu satış yapılmadan önce de hiçbir duyuru ve ilana çıkmadığı ortaya çıkmıştı. 

MİLLİ GAZETE’NİN MANŞET HABERİ SEKTÖRDE BÜYÜK YANKI BULDU

Milli Gazete’nin ‘Arpa buğdayda şaibeli satış’ manşet haberi, sektörde büyük yankı bulurken, Türkşeker Genel Müdürü aynı zamanda Türkşeker Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan ise büyük bir sessizliğe büründü. Şaibeli satışla ilgili olarak kamuoyuna hiçbir açıklama yapamazken, söz konusu şaibeli satışın kurumdaki üç isim tarafından organize edildiği iddiaları ise tarım sektöründe yeni bir tartışma konusu oldu. Mücahit Alkan, belli firmalara yapılan söz konusu toplu satışları yalanlarken, TÜRİB’deki satış rakamları şirkette yaşanan skandalı gözler önüne sermişti. 

VARLIK FONU, VAKIF KATILIM VE HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞINDA ŞAİBELİ SATIŞA SESSİZLİK! 

Türkşeker Tarım, Türkşeker ile birlikte geçtiğimiz aylarda Varlık Fonuna devredilirken, Türkşeker Tarım’ın yüzde 51 hissesi de Vakıf Katılım’a ait. Kamudaki şeker fabrikalarının tek bir çatı altında toplandığı Türkşeker’in bünyesinde kurulan Türkşeker Tarım’da gündeme gelen şaibeli satışla ilgili olarak Varlık Fonu, Vakıf Katılım ve Hazine ve Maliye Bakanlığının sessiz kalması ise dikkat çekiyor. Türkşeker Tarım’da belli komisyoncular üzerinden yapılan şaibeli satışların Türkşeker Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan, Türkşeker Tarım Genel Müdür vekili Ercan Yeşilyurt ve Türkşeker Tarım bilgi işlemden sorumlu direktör Cumhur Yıldırım tarafından organize edildiği iddiaları ülke tarımı için kurulan şirkette yaşanan skandalın boyutunu gözler önüne serdi. 

MANŞET HABERİN YAYINLANDIĞI GÜN NOHUT PEŞKEŞİ!

Milli Gazete’nin ortaya çıkardığı şaibeli satışla ilgili kamuoyuna hiçbir açıklama yapılamazken, manşet haberin yayınlandığı gün bu sefer yeni bir şaibeli satışa imza atıldı. Türkşeker Tarım’ın geçen yıl çiftçiden alınan ve deposunda bulunan yaklaşık 900 tona yakın nohut, yandaş bir firmaya piyasanın altında bir fiyata satılarak, kurum kaynakları birilerine peşkeş çekildi. Piyasa fiyatı 7.5 lira ile 8 lira arasında değişen birinci sınıf (8 mm) nohut, Ankara merkezli bakliyat firmasına 4.93 TL’den satıldı. Söz konusu satış, tarım sektöründe bir peşkeş olarak değerlendirilirken, alıcı firma burada büyük bir menfaat elde ederken, Türkşeker Tarım’ın da sadece bu satıştan dolayı 5 milyon lira zarar ettiği kaydediliyor. 

YİNE HİÇ BİR DUYURU VE İLAN YAPILMADI

Türkşeker Tarım’ın deposunda bulunan yaklaşık 900 ton birinci sınıf nohudun satışıyla ilgili yine hiçbir duyuru ve ilana çıkılmaması dikkat çekti. 

YANDAŞ MEDYA HABERİ ÇARPITARAK ŞAİBELİ SATIŞIN ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE ÇALIŞTI! 

Milli Gazete’nin Türkşeker Tarım’da, kurum aleyhine yapılan ve birilerine ciddi menfaat sağlayan şaibeli satışa yönelik haber, sektörde büyük yankı bulurken, bazı yandaş medyanın söz konusu haberi eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak üzerinden çarpıtmaya çalışması dikkat çekti. Türkşeker Genel Müdürü ve Türkşeker Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan, şaibeli satışı yalanlayamazken, bazı yandaş medyanın Milli Gazete’yi Türkşeker Tarım’a itibar suikastı yapmakla itham ederek, şaibeli satışın üstünü örtmeye çalışması dikkat çekti. 

10 BİN TON MISIR GÜBRECİ FİRMAYA SATILDI! KİM BU NEVŞEHİRLİ ZAHİRECİ? 

Diğer yandan şaibeli satışın sadece arpa ve buğdayla sınırlı kalmadığı Türkşeker Tarım’ın deposundaki 10 bin ton mısırın da tek bir kalemde gübre firmasına satıldığı ortaya çıktı. Söz konusu satışın da yine arpa buğdayda olduğu gibi Nevşehirli bir zahirecinin komisyonculuğunda yapılması dikkat çekerken, söz konusu zahirecinin Genel Müdür Alkan’ın çevrisinden hiç ayrılmadığına vurgu yapılıyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2022, 16:47
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çalışan
Çalışan - 10 ay Önce

Bu şirkette liyakatli ve dürüst insanlar parti parti işten atıldılar. Yerlerine Bursa’dan liyakatsiz insanlar getirildi. Sırf Başkan Mücahit’in siyasi geleceği ve bu rant işlerini rahat yapabilmesi için. Mücahit’in tüm işlerini yapan Cumhur ve Ercan, Finanstan sorumlu Talip ve o kadar liyakatli insanı kıyım yapan Elif Tuza alt kadroyu saymıyorum bile. İşte yaptığınız işler çıktı ortaya şimdi vicdanınız rahat mı? Gerçi vicdan sahibi olsanız o kadar insanın ahını alacak işler yapmazdınız. Haber çıktığı gün bile hala sevkiyatta devam etmişsiniz. Belliki basiretinizi bağlamış Allah. Yoksa aldığınız mazlum ahları nasıl çıkacaktı.

Hakan
Hakan - 10 ay Önce

Gazcı mucahit tutustu.izine ayrildi.koltugunun derdine dustu.tum hayallerini kabusa cevirdin Tarimdan haber.seker fabrikalarini 6 milyar zarara ugratan mucahit Tarim Bakanligi hayalleri kuruyordu.Simdi ne yapacak onu soyleyeyim. Turkseker Tarimda personel kiyimi.sadece es dost yegen akrabalarin disinda 100 e yakin personeli isten atmayi planliyor.isten haksiz yere gonderilenler solugu mahkemede aliyor.hesap vakti yaklasiyor.mahkeme karsisinda adalet karsisinda yaptiklarinin elbette hesabi sorulacak.

Alpaslan
Alpaslan - 10 ay Önce

Mucahit tarimdan habere yorum yapanlarin pesine dusmus.onlari bulup ne yapacak cok merak ediyorum.isten atmadigin adam mi kaldi?senden korkan senin gibi olsun.ölmus essek kurttanmi korkar.sen beni isten starak bir gun öldurdun.ama bu şaibelerle sen eminim ki hergun öluyorsun.o kurdugun koltuk hayallerini de ancak ruyanda gorursun.bizim tek hatamiz senin yegenin olmayisimiz ve Bursali olmayisimiz.iyi ki seninle ayni ortami solumuyoruz yazik.boyle iyi niyetle ve buyuk hedeflerle kyrulan bi sirketi ne hale getirdiniz.

Azıcık Ahlak
Azıcık Ahlak - 10 ay Önce

Haberdeki yolsuzluğa konu olan yöneticiler, sizi atayan insanlar size güvendi ve görev verdi. Siz neyaptınız, Sizi atayanları aldattığınızı, inanıyormuş gibi görünüp aslında kul hakkına inanmadığınızı, paraya ve makama tamahınızdan dolayı haksız kazancı tercih ettiğinizi, elinize güç geçtiğinde nasılda herşeyi kendi menfaatleriniz doğrultusunda kullandığınızı, özellikle de kendinizde dahil olmak üzere sonradan işe aldığınız kişilerin liyakatsiz ve iradesiz insanlar olduğunuzu gösterdiniz. Şimdi artık sizin için iki yol var. Bu dünyada size hesap soran çıkarsa, yapmış olduğunuz tüm usulsüzlüklerden dolayı hesap vereceksiniz. Diğer yol ise, eğer bu dünyada takla ve tiyatro ile ki o işi çok iyi beceriyorsunuz, insanları aldatıp hesaptan kurtuldunuz diyelim. Peki Adalet nizamı şaşmayan Rabbimin mahkemesinde bunca kul hakkı ile ne yapacaksınız. VAllahi kaybedenlerdensiniz.

Veli akça
Veli akça - 10 ay Önce

Tarımdan haber boşuna yapıyorsun bu haberleri.Hiçbirine birşey olmaz. Faturalarla ispat etsenizde olmaz.Yiyenin yanına kar kalır.En fazla görevden alırlar.siz hiç yargılanan duydunuzmu

Göymen cevap
Göymen cevap - 10 ay Önce

Düğmeye basılmış ve Mücahit Alkana destek için yorumlar yapılıyor. Bu yorumu yapanlar Türk çiftçisine bu destek projesini kimin yaptığını biliyormu. ? Mücahit Alkan yolsuzluk yapıyor dediği için görevinden alınan eski Genel Müdürün projesi bu proje. Ancak Türk Şeker Tarım başkanı Mücahit Alkan bu projeyi yıprattı ekim yapan çiftçilerden ziyade ürünü alıp yüksek fiyata satanlara verildi. Burdan rant elde edildi. Çiftçimizden reğülasyon amaçlı alınan ürünler aracılar komisyoncular sayesinde peşkeş çekildi. Bu destek yorumlarını yapanlar bunları çok iyi biliyorlar ama düzen devam etsin diye destek mesajı atılıyorlar. Tarımsal girdileri toprağa ekmeyip alıp satanlar varya isminize kadar açıklanır burda. Dürüst olun dürüst. Devletin malından ve parasında bir kuruş menfaat sağlayandan Allah hesap sorsun inşAllah.

Şakşakçılar
Şakşakçılar - 10 ay Önce

Geçen yıl bu kuruluş için methiyeler düzenler şimdi tu kaka demeye başladı günün adamı olmayın bu kuruluşun içinde bulunan tüm üst düzey yöneticiler ilk günden soygun yapmaya geldiği aldıkları yemlik buğday fiyatından belli olmuştu ancak yine siz o dönemki haberlerinizde “çiftçiyi tüccara muhtaç etmediler helal olsun “ dediniz

Algı
Algı @Şakşakçılar - 10 ay Önce

Geçen yıl çiftçiden alınmayan ancak tüccardan ne var ne yok alanda bu ekipti

Gariban
Gariban @Şakşakçılar - 10 ay Önce

Bursalilar ekibindenmi yoksa yegen kadrosundanmi cevap veriyorsun yanlisa yanlis dogruya dogru diyeniz.gecen yil dogru isler yapiliyordu.once genel muduru sonra yardimcilarini gonderdi gazci mucahit.el insaf berberden koordinator yapanlar,emekli polisten uretim muduru yapanlar,elif tuzaya sofor tahsis edenler,kadroyu yegenlerle dolduranlarin neyini konusacaz.

Ali Yılmaz
Ali Yılmaz - 10 ay Önce

Türk şeker güneydoğu Anadolu bölgesine yaptığı sözleşmeli tarım modeli tarihte görülmemiş çiftçiye yaklaşımdı bölgedeki çiftçiye faizsiz tohum ve gübre verdi bu hayaldi gercek oldu Mücahit Alkan beyin bölge çiftçisi her Allah'n gün hayır duasını alıyor .bizim bildimize göre rant ve çetelerin kuyruğuna bastı

Emekli polis
Emekli polis @Ali Yılmaz - 10 ay Önce

Mucahit 20 yillik uretim mudurunu kapinin onune sorgusuz sualsiz koydu.Her gun dua ediyor dedigin cifcilere soyle.Bu yil satinalmayi mucahitin uretim muduru yaptigi EMEKLİ POLİS yapacak.tabi satin alma yaparsa.elindeki nohutu mercimegi yari fiyatina yandas firmalara peskes cektiler.Haberi okumuyon galiba.piyasada nohut yok.bunlar yari fiyatina peskes cekiyorlar.

İşşiz
İşşiz @Ali Yılmaz - 10 ay Önce

Senin yalakaligin yaptigin yeri ben cok iyi biliyorum.Mucahit beyin aldigi dualar nohutu makarnalik bugdayi misiri peskes cekip zenginlestirdigi firmalar.aldigi beddualari yazsam buraya sigmaz.yalakalik yapma.peskes komisyonculuk adam kayirma,kurunu zarara ugratma ne ararsan var.haksiz yere isten cikarttigi onca personel onu her gün layik oldugu sekilde zaten anıyor.merak etme sen.dua aliyomus, hadi ordan