Arpa, buğday ve mısır fiyatları kaç lira oldu? (9 Mayıs) Arpa, buğday, mısır fiyatları!

Ticaret Borsaları ve TÜRİB verilerine göre arpa, buğday ve mısır fiyatları yükseliyor. Fiyatların yükselmesi TMO'nun açıklayacağı hububat alım fiyatlarını da etkilemesi bekleniyor.

Arpa, buğday ve mısır fiyatları kaç lira oldu? (9 Mayıs) Arpa, buğday, mısır fiyatları!
banner282

Hasat dönemi yaklaşırken arpa buğday fiyatları da yakından takip ediliyor. Açıklanacak hububat alım fiyatı çiftçi tarafından merak edilirken, piyasaları da şekillendirecek. 9 Mayıs itibariyle buğday arpa fiyatları kaç lira oldu? Buğday arpa fiyatlarında bir artış yaşandı mı? Arpa buğday fiyatlarında bir düşüş bekleniyor mu? Bu soruların cevabı merak edilirken, artan girdi maliyetleri, yurt içinde yeterli ürünün bulunmaması ve yurt dışı piyasalarda fiyatların yukarı yönlü seyrini devam ettirmesi, iç piyasada da arpa, buğday ve mısır fiyatlarının artmasına neden oluyor.

Ekmeklik ve makarnalık buğday fiyatlarını geçtiğimiz hafta, önceki haftaya göre artarken, ticaret borsalarında ortalama fiyatlara göre ekmeklik buğday fiyatı 5355 TL/Ton, makarnalık buğday fiyatı ise 5981 TL/Ton civarında işlem gördüğü gözleniyor. Yine arpa fiyatları 5251 TL/tona çıktı. Mısır fiyatları da artarken, mısırda ortalama fiyat 5246 TL/ton oldu.

HUBUBAT ALIM FİYATLARI EN GEÇ HAZİRAN AYININ İLK HAFTASI AÇIKLANABİLİR

Hububat alım fiyatları Mayıs ayın içinde veya en geç Haziran ayının ilk haftaları açıklanması beklenirken, hasatla birlikte ortaya çıkmaya başlayacak rekolte tahminleri de alım fiyatlarının seyrini belirleyecek. Gübre kullanımının düşmesi bu yıl hububatta rekolte kaybına neden olması beklenirken, rekoltede yaşanacak her birim kayıp ise çiftçinin maliyet kalemini daha da yükseltecek.

FİYATLARIN YÜKSELMESİ TMO’NUN ALIM FİYATINI DA ETKİLEYECEK

Hububat alım fiyatlarının mevcut piyasa fiyatları seviyesinde mi yoksa yurt dışı fiyatlarına göre mi açıklanacağı merak edilirken, son günlerde fiyatların artarak yurt dışı piyasa fiyatlarına yaklaşması dikkat çekiyor.

Pekala 9 Mayıs itibariyle arpa, buğday fiyatları kaç lira oldu? Arpa, buğday fiyatları arttı mı düştü mü? İşte Ticaret Borsaları ve TÜRİB verilerine göre arpa buğday fiyatları...

TİCARET BORSALARI ORTALAMA FİYATLARI (TL/TON)

05-06 Mayıs haftalık ortalama fiyatlar:

  • Ekmeklik Buğday 5.355 TL/TON
  • Makarnalık Buğday 5.981 TL/TON
  • Arpa 5.251 TL/TON
  • Mısır 5.246 TL/TON
  • Yulaf 3.930 TL/TON

TÜRKİYE ÜRÜN İHTİSAS BORSASI (TÜRİB) ORTALAMA FİYATLARI (TL/TON)

05-06 Mayıs haftalık ortalama fiyatlar:

  • Ekmeklik Buğday 5.371 TL/TON
  • Makarnalık Buğday 5.912 TL/TON
  • Arpa 5.203 TL/TON
  • Mısır 5.272 TL/TON
  • Yulaf 4.580 TL/TON

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2022, 20:14
YORUM EKLE