Antalya Tarım İl Müdürlüğünden bir ilk: Tarım 4.0 çalışmalarına öncü olacak

Tarımın lokomotif kenti Antalya'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Tarım 4.0 çalışmalarına öncü olacak Türkiye'de bir ilk olan Projebank07 mobil veri bankası ile yeni bir hizmetin daha kapısını araladı. Kurum personeliyle yapılan uygulama Google Play Store üzerinden bitişik olarak "Projebank07" yazarak ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Antalya Tarım İl Müdürlüğünden bir ilk: Tarım 4.0 çalışmalarına öncü olacak
banner200

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"ProjeBank07 Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından kurum insan kaynakları ile hazırlanmış mobil bir proje veri bankasıdır. ProjeBank07 Endüstri 4.0-Tarım 4.0 uygulamaları kapsamında semantik web çağında ülkemizde iyi uygulamaların daha hızlı yayılmasına katkı sağlamak amacıyla hazırlandı.

Yenilik ve iyi uygulamaların yayılması ve sosyo-ekonomik kalkınma hızının daha büyük ivme kazanması için dünyada en önemli etkileşim kanallarından birisi başka yerlerde yapılmış ve başarılı olmuş iyi uygulamaların yöre şartları göz önüne alınarak yapılan adaptasyonudur.

ProjeBank07 ile bir ilk olarak ücretsiz ve üyelik gerektirmeden tarım başta olmak üzere açık kaynak olarak çeşitli yerlerde uygulanmış bir çok proje örneklerini indirme imkânı sunulmaktadır. ProjeBank07 uygulaması dinamik bir yapıya sahip olup Mühendislerimizce içerik açısından geliştirilebilir formatta tasarlanmıştır.

Best practice modeli ile ProjeBank07 uygulamasında en iyi proje örnekleri derli toplu olarak sunulmakta ve kullanıcıların yayınlatmak istediği projeleri gönderme imkânı verilmektedir. ProjeBank07 uygulamasında her gün büyüyen ve iyice karmaşıklaşan internetin büyük veri yapısı içerisinde kişi ve kurumlara tarım ve hayvancılık başta olmak üzere birçok değişik uygulanmış proje örnekleri ve formatları kategorilendirilerek sunulmaktadır. 

ProjeBank07 örnek projeleri tarama ve indirme imkânı vermektedir. Proje havuzumuzda biriken ve açık kaynak olarak sunulan en iyi uygulamaların ülkemizin her yerinde ilham kaynağı olmasını, projelerde kullanılan örnek iş akışlarının yeni hazırlanacak projelerde model olarak kullanılabilmesini, öğrenme süreçlerini hızlandırmasını, daha fazla proje yapılabilir ve uygulanabilir hale getirmesi hedeflenmektedir.

Kullanıcılar yayınlanmasını istedikleri projelerini "Projeni Paylaş" bölümünden gönderebilecek ve uygulamada yayınlatabilme imkânı bulacaklar. AB projeler, Bitki Sağlığı, Bitkisel Üretim, arıcılık, hayvancılık, mantar yetiştiriciliği gibi birçok farklı kategoriler altında projelere ulaşmak mümkün. Yine birçok çiftçi eğitiminde kullanılabilecek eğitim sunularını uygulama üzerinden ücretsiz olarak indirmek ve başka illerde yapılacak eğitim çalışmalarında kullanmak mümkün olacak" 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2019, 17:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Coşkun YILDIRIM
Coşkun YILDIRIM - 2 yıl Önce

Sevgili Tarımdan Haber, Haberlerinizi çok yakından takip ediyoruz. Özellikle Tarım ve Orman Bakanlığının içinden ve herkesten önce verdiğiniz haberler çok hoşumuza gidiyor.
Ancak Antalyadan gelen bu haber eğer İl Müdürlüğünden böyle servis edildiyse yada siz bu başlığı attıysanız her iki şekilde de 2 önemli hata var.
1. Tarım 4.0 olabilir mi. Bu konuda sizi özel bir bilgilendirme dosyası ile bilgilendirebilirim.
2. Antalya Tarım il Müdürlüğünün başlattığı bu çalışma olsa olsa "Çiftçinin Dijitalleşmesi" Çiftçiye teknoloji destekli bilgi ulaştırılması olarak değerlendirilebilir.
Bu çalışmaya TARIM 4.0 diye bir anlam yüklersek konunun altı hem boşalır hemde bu iş o kadar basit bir konu değil.
Sizin başlıklarınız sektörde çok önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle uyarmak istedim.
İyi çalışmalar dilerim.

Tarim yine bildiginiz gibi...
Tarim yine bildiginiz gibi... - 2 yıl Önce

Bu 4.0 nedir zerre bilen var mi acaba? Mobil uygulama yapinca 4.0 seviyesine erisilmis mi oluyor?

Rami
Rami - 2 yıl Önce

Bos isler bunlar buzagi destekleri iadeleri ne oldu ondan haber verin

Tebrikler
Tebrikler - 2 yıl Önce

Bravo Antalya

Ek vergiler
Ek vergiler - 2 yıl Önce

Köylü ve işçiye ek vergiler nezaman yürürlüğe giriyor....sabırsızlıkla bekliyoruz....

Ramazan Yılmaz
Ramazan Yılmaz @Ek vergiler - 2 yıl Önce

Tarım 4.0 arazi ve bitki odaklı ve iklimsel verilerin anlık takip edildiği. Buna göre hastalık ve zararlıların durumuna göre mücadele kararın verildiği yöntemdir. Dolayısıyla Antalya İl Müd. öyle değil

banner251