Ankara'da İlçe Tarımla ilgili şok iddia: Hamile hayvanlara aşı yapıldı koyunlar telef olmaya başladı!

Ankara’nın Bala ilçesinde koyunların telef olma sebebinin İlçe Tarım Müdürlüğü’nün hamile hayvanlara yaptığı çiçek aşısı olduğu iddia edildi.

Ankara’nın Bala ilçesinde koyunların telef olma sebebinin İlçe Tarım Müdürlüğü’nün hamile hayvanlara yaptığı çiçek aşısı olduğu iddia edildi. Ankara’nın Bala ilçesinde 28 Şubat gününden beri besici Özkan K.’nın koyunlarının telef olduğu ortaya çıkmıştı. Ankara Havadis’ten Tamer Cebeci’nin haberine göre Koyunların telef olma sebebinin İlçe Tarım Müdürlüğü’nce hamile hayvanlara yapılan çiçek aşısı olduğu düşünüldü. İlçe Tarım Müdürlüğü’nün hamile hayvanlara aşı yapmasının ardından anne koyunlar birer birer telef olurken, yavru kuzular da sütsüz kalarak yaşamını yitirdi.

HER GÜN ONLARCA HAYVAN TELEF OLUYOR

Besiciler adına açıklama yapan Medine Karabay “Bala ilçe tarım müdürlüğüne hayvanların telef olduğunu gelip bakmalarının gerektiğini söyledik. Kendilerinin yardımcı olamayacağını, hayvanları Etlik’teki veteriner kliniğine götürmemizi söyledi. İlaçlar verildi ancak herhangi bir çözüm bulunamadı. Her gün onlarca koyun telef oluyor. Yetkililerden çözüm bekliyoruz” dedi.

Besiciler adına açıklama yapan Medine Karabay sözlerine şöyle devam etti: “Bala İlçe Tarım Müdürlüğü’ndeki yetkili kişiler köyümüze çiçek aşısı vurmaya geldiler. Çiçek aşısının gebe hayvanlara vurulmaması gerekiyor. Bize eğer yaptırmazsak yıldan yıla aldığımız koyun desteklemesinden faydalanamayacağımızı söylediler. Aşıdan olduğundan dolayı tereddütümüz var. Tüm hayvanlarımıza aşı yapıldı. Ancak sadece gebe olan dişi hayvanlarımızda ölüm gerçekleşiyor.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2021, 12:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 5 ay Önce

bu şekilde bir haber yapmanız doğru değil, çiftçilerimiz aşı karşıtı oluyor. Aşı nın herhangi bir yan etkisi varsa veteriner hekim arkadaşlar bunu yapmazlar zaten. Ortada ölümle ilgili hiç bir rapor veteriner hekim görüşü olmadan öyle düşünüyoruz diye bir haber olması üzücü.

Ne olacak
Ne olacak @Mustafa - 5 ay Önce

Vatandaşın mağduriyeti haber olmasın mı? Veteriner hekim görüşü yerine tarım ve orman bakanlığı açıklama yapmalıdır.

Canınızı Sıkmayın
Canınızı Sıkmayın - 5 ay Önce

Tarım ve Orman Bakanlığının soğuk zincir takip sistemi, aşı takip sistemi Farmakovijilans sistemi, ilaç takip sistemi ve e reçete sistemleri bu işi kesin çözer:))) her yerimiz sistem

Sadettin YILMAZ
Sadettin YILMAZ - 5 ay Önce

Sayın editör bu haberi yapacak kadar cahilseniz lütfen haberciliği bırakın: Yok cahil değilseniz kötü niyetlisiniz. Bu şıksa da haberciliği bırakın. Her iki durumda da lütfen bu memleketin çiftçisinin yakasından elinizi çekin. Bu kadar saçmalık olmaz.

Süleyman Darıcı
Süleyman Darıcı - 5 ay Önce

Benim sürümde gebe hayvanlarda herhalde bir terslik olmadı geçen yıllarda, ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir

Ali Aksoy
Ali Aksoy - 5 ay Önce

Saçma bir haber. Desteklemeler de koyun çiçek aşısı aranmıyor. Ve koyun çiçek aşısı öldürüyor safsata. Aşıdan herhangi bir ölüm olursa devletin programa aldığı asiysa zaten bakanlık tazminat olarak ödeme yapıyor.

Ayhan Besici
Ayhan Besici - 5 ay Önce

Bizim devletin aşıları çok kuvvetli, bizim köyde şap aşısından beş dana öldü.

banner151

banner251