Ankara’da 2 bin 500 hektar arazi toplulaştırıldı

Tarımsal verimliliğin artırılması ve sürdürülebilir tarım için yürütülen arazi toplulaştırma çalışmaları Ankara'da tam gaz devam ediyor. 2004 yılından bu yana arazi toplulaştırma çalışmalarını yürüten İl Müdürlüğü, şimdiye kadar yaklaşık 2 bin 500 hektar alanı toplulaştırdı. 160 bin 734 hektar alanda ise toplulaştırma çalışmaları devam ediyor.

banner255
Ankara’da 2 bin 500 hektar arazi toplulaştırıldı
banner200

Şereflikoçhisar ilçesinin 13 köyünde yürütülen toplulaştırma çalışmalarını yerinde inceleyen İl Müdürü Bülent Korkmaz, çiftçilerle de bir araya gelerek arazi toplulaştırmasının faydalarını anlattı. Şereflikoçhisar'da yürütülen toplulaştırma çalışmasının 2016 yılında tamamlanacağını ve şu anda Ankara'da yürütülen en büyük arazi toplulaştırma çalışması olduğunu ifade eden Korkmaz, projenin tamamlanmasıyla yolları yapılmış ekonomik büyüklükteki düzgün tarlaları çiftçilere vereceklerini söyledi.

58 KÖYDE TOPLULAŞTIRMA

Ankara'nın 7 ilçesinde toplulaştırma çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Korkmaz, "Küçük ve parçalı arazilerin işlenmesi çok masraflı oluyor. Bu nedenle çiftçilerimiz bazı arazilerde üretim yapmıyor. Bu nedenle her parseli ekonomik büyüklüğe ulaştıracak toplulaştırma çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Polatlı, Nallıhan, Beypazarı, Şereflikoçhisar, Evren, Bala, Gölbaşı ilçelerimize bağlı 58 köyümüzde toplulaştırma çalışmaları sürüyor. Toplulaştırma çalışmaları tamamlandığında tarlaların yollarından sulama kanallarına kadar tüm alt yapı tamamlanıp çiftçilerimize teslim edilecektir" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Arkadaşlar bu ülkede miras politikası değişmedikten sonr bu toplulaştırmalar geçici çözümdür ve türkiye de tarım bitmeye mahkumdür türkiye deki tarım araziler her aile büyüğü öldüğünde azalmaktadır. Bu konuyla ilgili yetkili birileriyle görüşebilsem çözümü hakkında görüşebiliriz.

banner151

banner251