Anız yakan ve biçerdöverde dane kaybı yapanlar cezalandırılacak!

Ankara Valiliği, biçerdöver kontrolleri hizmetlerinin usul ve esaslarını belirledi. Buna göre dane kaybı yaparak biçim yapan operatörlere 208, anız yakanlara ise yaktıkları her dekar alan için 38,71 TL idari para cezası uygulanacak.

banner255
Anız yakan ve biçerdöverde dane kaybı yapanlar cezalandırılacak!
banner200

Türkiye'nin tahıl ambarlarından birisi olan Başkent Ankara hububat hasadı için hazırlıklarını sürdürürken, Ankara Valiliği de biçerdöver kontrolleri hizmetlerinin usul ve esaslarını belirledi. Buna göre dane kaybı yaparak biçim yapan operatörlere 208, anız yakanlara ise yaktıkları her dekar alan için 38,71 TL idari para cezası uygulanacak.

Dane ve sap kaybının milli kayıp olduğunu ifade eden Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, biçerdöver operatörlerini dane ve sap kaybını önlemek için tekniğine uygun biçim yapmaları konusunda uyararak, "Bu yıl 140 personelimiz ile hasat süresince sahada olacağız. Yaptığımız denetimlerde belgesiz veya yüzde 2'den fazla dane kaybına neden olacak şekilde biçim yapıldığının tespit edilmesi halinde, operatör ve biçerdöver sahiplerine her fiil için ayrı ayrı 208'er TL idari para cezası uygulayacağız" dedi.

Çiftçilerin bir yıllık emeklerinin karşılığını almaya hazırlandığı şu günlerde biçim hataları nedeniyle çiftçinin emeklerinin toprağa gömülmesine müsaade etmeyeceklerini kaydeden Temel, dane kaybının sadece çiftçilere değil ülke ekonomisine de büyük zararlar verdiğini, yüzde 1'lik dane kaybının bile on binlerce ton ürünün değerlendirilememesi anlamına geldiğini söyledi.

Hasat zamanında önemli bir çalışmanın da anız yangınlarıyla mücadele olduğunun altını çizen Temel, çalışmaların hasat öncesi eğitimlerle başlayacağını belirterek, "Bu konuda birçok kurum koordineli çalışacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tüm okullarda öğrencilere yönelik eğitim verecek. Müftülükler camilerde anız yangınları ile ilgili hutbeler okutacak" dedi. Anız yakanlara, yaktıkları her dekar için 38,71 TL idari para cezası uygulanacağını ve yakılan alanın orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallelerde olması halinde cezanın 5 kat artacağının altını çizen Temel, üreticileri anız yakmamaları konusunda uyararak "Anız yakmanın hiçbir faydası olmadığı gibi, toprağın doğal yapısı bozulduğu için toprağa zarar veren ve gelecek yıllarda verimi düşüren bir uygulamadır. Anız yakan çiftçilerimiz, ceplerindeki parayı çıkarıp yakıyorlar, bunu bilsinler. Çiftçilerimiz hasat sonu tekrar ekim için anız yakmasınlar. Biz çiftçilerimize hem daha ucuz, hem daha zahmetsiz hem de anızı yakmaya gerek duymayan toprak işlemesiz anıza ekim yöntemi konusunda yardımcı olmaya hazırız" şeklinde konuştu.

Kaynak: ankara.tarim.gov.tr

YORUM EKLE
banner151

banner251