Altın ve dolardaki artış çiftçi için ne anlam ifade ediyor? Çiftçi buğday fiyatlarına sevinemedi!

Hububat fiyatlarının bu yıl TMO'nun açıkladığı rakamların üstünde seyretmesi çiftçiyi biraz olsun rahatlatırken, kurdaki artışlar çiftçiyi şimdiden kara kara düşündürmeye başladı.

Altın ve dolardaki artış çiftçi için ne anlam ifade ediyor? Çiftçi buğday fiyatlarına sevinemedi!
banner200

Tüm dünyada 19 milyon insana bulaşan koronavirüsün ikinci dalgasının gelip gelmeyeceği yönündeki endişeler, Lübnan'ın Beyrut Limanı'ndaki patlama, Türkiye'de dövize talebin güçlenmesi, alınan swap kısıtlamaları nedeniyle yabancı yatırımcının Türkiye piyasasına güveninin düşmesi gibi faktörler altın, döviz piyasasında yeni rekorları da beraberinde getirdi.

Yaklaşık bir buçuk ay 6,85 lira seviyesinde seyreden Dolar/TL'nin 7 lira bandını kırmasının ardından kur bugün 7 lira 20 kuruşun da üzerine çıktı. 5 Ağustos'u 7,04 lira seviyesinde kapatan dolar, yeni günde 7,3’ü görerek tarihi rekorunu kırdı. 

Diğer yandan uzun bir süredir yükselişini sürdüren altın fiyatları da yeni rekorlar kırdı. Gram altın 480 liraya kadar çıkarken, çeyrek altın da 800 liranın üstüne çıktı. 

Peki, kur ve altın piyasasında yaşanan bu fiyat hareketlilikleri çiftçi için ne anlam ifade ediyor?

Bu yıl hububat fiyatlarının TMO'nun açıkladığı taban fiyatların üstünde seyretmesi çiftçiyi biraz olsun rahatlatmıştı. Ekmeklik buğday TMO tarafından 1650 TL olarak açıklanırken, fiyatlar bu rakamın üstünde seyretmiş, 1930 TL’ye kadar çıkmıştı. Çiftçi ürününü bu yıl iyi bir fiyattan sattığı için sevinirken, özellikle kurdaki artışlar, çiftçinin sevincini de altı götürdü.

Altın fiyatlarındaki yükseliş dolaylı yoldan etkilese de özellikle dolardaki yükseliş, çiftçiyi şimdiden kara kara düşündürmeye başladı. Çünkü dolardaki her birim artış, çiftçinin yeni dönemde girdi maliyetlerini de o oranda artıracak. Mozot, gübre, ilaç ve yem fiyatları artan kur fiyatlarından doğrudan etkileneceği için maliyetler bu kalemlerde ciddi oranda artacak. Diğer yandan çiftçilerin şimdiden piyasada gübre sıkıntısı yaşamaya başladığı da kaydediliyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 19:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fahrettin saçak
Fahrettin saçak - 1 yıl Önce

Civtçi için ne anlama gelecek döviz artışı ağla ANAM...!ağla benim için sen bari ağla garib ANAM..!diyecek.civtçi üretici tarım kredi kooperatiflerinden özel bankalardan tefeci faizleri ile para al, gübre mazot yem alıb enayi gibi bu ülkede üretim yapmak için canla başla çırpınan bir toplum .civtçi böyle bir ülkede böyle bir yöntem ile sürün Allah sürün ürettiğimiz ürünlerden enflasyon yüksek çıkıyor diye ceza gibi ithalat sopası ile kafamıza vururlar ama öbür tarafta döviz yükseldi yeme gübreye mazota insafsızca zamlar gelir bir kimsenin gıkı çıkmaz, o yüzden bu ülkede tarım ve hayvancılık ile daha doğrusu alın teri ile üretim yapan köylü sürünmeye devam.

Höreke
Höreke - 1 yıl Önce

Dolardaki artış ebemizin hörekesini gördüğümüz anlamına geliyor....hernekadar sahtekar TÜİK enflasyonu olsada....gerçek olan herzaman dolardır.....hıristiyan doları gerçek müslümanın tüiki yalandır...bitti bu iş bitti.....tarım bakanı tayyibene masalı anlatıyor bilemem

Bakış doğru değil
Bakış doğru değil - 1 yıl Önce

Döviz artışında sadece girdi maliyetlerine odaklaniyorsunuz. Bu adamy ne yiyecek ne içecek çocuklarıni nasıl okutacak, hiç mi tatil yapmayacak

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Ülkede best bereket kalmadı

Taner ürkmez
Taner ürkmez - 1 yıl Önce

Nerde buğday 1,95 olmuş biz görmedik duymadık alanıda satanıda

Tayyibin aciklamasi
Tayyibin aciklamasi - 1 yıl Önce

Ekonomi tırmanışta görmeyenler var ..Recep Tayyip erdo gan.

Ali GENÇ
Ali GENÇ - 1 yıl Önce

Tarım bakanı düşünsün kaç tl. maaşlan geciniyor, Allah ve millet düşüncesi olmayan bir bakanımız var, Cumhurbaşkanımız hala daha bekliyor bu adamı değiştirmedi bizde seçim zamanı kırmızı kartı gösteririz,

Cenk
Cenk @Ali GENÇ - 1 yıl Önce

Cumhurbaşkanı da tarım bakanı gibi kendini Amerikan ekonomisi sanıyor....Afrika'nın da altında ülke yarattıklarını görmek istemiyorlar .....

Düşünen insan
Düşünen insan - 1 yıl Önce

Çiftçi nüfus planlaması yapki şehre göç etme tarlanı nadasa birakki maaliyet azalsın , doğurganlık almış başını gidiyor bak İsrail'e doğum yok üretim mükemmel .


banner151

banner251