" />

Aksaray tarımı yükselişte

AK Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay, hükümetin tarım ve hayvancılığa çok büyük desteklerde bulunduğunu söyledi. Karatay, “Aksaray tarım ve hayvancılıkta bu desteklerle birlikte hızlı bir yükselişe geçti" dedi.

Aksaray tarımı yükselişte
banner200

“Hükümetimiz 2002 yılından buyana tarım ve hayvancılığa gerçekten çok ciddi ödemeler yapıyor. Doğrudan gelir desteği, mazot desteği, gübre desteği, analiz desteği, düve desteği gibi. Baktığımız zaman hemen hemen tarım ve hayvancılıktaki her alanda bir destekleme söz konusu" diyen Başkan Karatay, Aksaray'a 13-14 yıl içerisinde 1 Milyar TL'nin üzerinde bir destekleme yatırımın yapıldığını kaydetti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının üreticilere verdiği destekten bahseden Karatay, şunları söyledi:

“Çiftçilerimiz, üreticilerimiz daha sağlıklı ve daha iyi bir şekilde büyümeye başladı. Artık tarlalara gittiğimiz zaman hemen her tarlada yağmurlama sistemi var, araçlar, traktörler, biçerdöver ve balya makinelerini son derece arttığını ve neredeyse üreticilerimizin birçoğunda araç ve ekipman desteğinin sağlandığını görüyoruz. Hükümetimiz sadece üretime değil, aynı zamanda ekip ve araca da çok ciddi destek sağlıyor. Çiftçilerimiz bu desteklemelerden son derece iyi faydalanıyor.

TARIMDA İLK 3 İÇİNE GİRECEĞİZ

Biliyorsunuz TKDK, kırsal kalkınma Aksaray'a en son kurulan 22 ilden bir tanesiydi. Oda ciddi katkı sağlamaya başladı ve TKDK ile beraber modern işletmeler, modern tarım, modern hayvancılık, süt, et entegre tesislerinin arttığını görüyoruz. Tabi bu destekler hükümetimiz tarafından sadece Aksaray'a değil, Türkiye'nin her tarafına yapılıyor. Aksaray tarım ve hayvancılıkta bu desteklerle birlikte hızlı bir yükselişe geçti. Ülkemizde yaklaşık 2002'den buyana baktığımız zaman ihracatını, üretimini neredeyse 10 kat artıran bir ülke haline geldi. Avrupa'nın en büyük tarım ülkelerinden bir tanesi olduk. Dünyadaki en büyük tarım üreticileri arasında 7'inci ülkeyiz. Tarım ve hayvancılığımız ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de bakanlığımızın, hükümetimizin destekleriyle hızlı bir yükseliş içerisinde. İnşallah önümüzdeki süreçte Avrupa'nın en önemli tarım ürünlerini Türkiye'de üretilecek ve ihraç edileceğini ve dünyada ilk 3 içerisine gireceğimizi tahmin ediyorum."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251