Ahırdaki hayvanlar birer birer azalıyor!

İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, hayvancılıkta önemli bir tehlikeye dikkat çekerek, çiftçinin ahırındaki hayvanların her geçen gün birer birer azaldığını söyledi.

Ahırdaki hayvanlar birer birer azalıyor!
banner200
banner217

Kocaeli Barış Gazetesinin haberine göre, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, “İlimizde tarım topraklarımızın korunmasını, hayvancılığımızın arttırılmasını ve bize düşen tarımsal destekleme payının arttırılmasını istiyoruz” dedi.

‘ÇİFTÇİ ŞEHRE GÖÇ EDİYOR’

Dünyada artan refah seviyesine karşın çiftçinin durumunun giderek kötüleştiğini ifade eden Karaaslan, “Çiftçinin aldığı refah payını diğer sektörlerle karşılaştırdığımızda büyük bir dengesizlik olduğu ve çiftçinin gelir payından az aldığı görülmektedir. Bu yüzden çiftçimiz köylerden şehirlere göç etmektedir. Bunun sonucunda ise şehirlerde ekonomik ve sosyal sorunlar artmakta ve büyük sorun haline gelmektedir. Buda 14 Mayıs Çiftçiler gününün bizim için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

‘GEREKEN DEĞER VERİLMELİ’

Sözlerini sürdüren Karaaslan, “Çiftçimizin alın terinin, emeğinin boşa gittiğini, karşılığını alamadığını, her geçen gün ahırdaki hayvanlarından birinin azaldığını, tarlasının bir kısmını satmak zorunda kaldığını, çocuklarını okutamadığını, tarımdaki sağlık sorunlarının çözümlenmediğini, tarımsal girdilerin her gün zamlandığını görmekteyiz. Bunun bir an önce önüne geçmemiz için elimizdeki tüm imkanlarımızı kullanmamız gerekiyor. Bu gün dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerindeki gibi sosyal ve ekonomik rahatlığın, refahın oluşması için tarıma gereken değerin mutlaka verilmesi gerekiyor” dedi.

‘SEKTÖR AYAĞA KALDIRILMALI’

“Toprak yapısı, iklim şartları ve su bakımından zengin varlıklara sahip ülkemizin üretici çiftçisi mutlaka desteklenmelidir” diyen Karaaslan, “Tarımsal girdileri için ihtiyacı olan zirai kredi faizleri alabilme kolaylığı sağlanmalıdır. Bitme noktasına gelen hayvancılık sektörünü ayağa kaldırılmalıdır. Tarım topraklarımızın amaç dışı kullanılmasının önüne geçilmelidir. İlimizde ise tarım topraklarımızın korunmasını, hayvancılığımızın arttırılmasını ve bize düşen tarımsal destekleme payının arttırılmasını istiyoruz” diyerek tüm ülke çiftçisinin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler gününü kutladı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasin
Yasin - 1 yıl Önce

Ahır agıl yapımında ruhsat için istenilen belgeler
Mimari proje, 1/5000 ölçekli harita1/25000 ölçekli harita,arazi aplikasyonu,ziraat odasına kayıt,çks kayıt, (zirrat odası çiftçi mazot destegi alıo die arazi 10 dönümden aşagıysa kayıt yapmaz derdini anlat dur,arazinin bulundugu köyün ve civar köylerin muhtar ve azalarından imza tabi muhtar ve azaları bulmak için en aşagı 1 hafta ugraş ver )kurum görüşleri karayolları,k.varlıkları müzeler müdürlüğü,elektrik a.ş, su a.ş, il ve ilçe saglık müdürlüğü,dsi ,orman bakanlıgı, tarım bakanlığı, çevre ve şehircilik bakanlıgı (birinden onay alamazsan ruhsat yok) en son valilik :) yazıktır günahtır be kardeşim ha bide sayamadıklarım var:) mezardan dedemi iste çıkartıp getireyim daha kolay

banner151

banner251