Adana’da buğday üretiminde 180 bin ton düşüş bekleniyor

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, buğday hasadı tamamlanan Adana'da bu yıl rekoltenin geçen yıla göre 180 bin ton daha az olmasını beklediklerini söyledi.

banner255
Adana’da buğday üretiminde 180 bin ton düşüş bekleniyor
banner200

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, buğday piyasaları ve Adana’da tamamlanan buğday hasadıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

ADANA'DA REKOLTE 500 BİN TON CİVARINDA BEKLENİYOR

Buğday hasadı tamamlanan Adana’da, kış yağışlarının yeterli olmasına rağmen buğday veriminin tahmin edilenden çok düşük gerçekleştiğine dikkat çeken Doğru, “2018 yılında Adana’da 1 milyon 749 bin dekar buğday ekili alandan toplam 680 bin ton rekolte elde edilmişken, bu yıl ekim alanlarının 1 milyon 530 bin dekara gerilemesi ve verimin de düşük gerçekleşmesi neticesinde Adana’daki rekoltenin 500 bin tonun altında olmasını bekliyoruz” dedi. 

TMO DEVREYE GİRDİ FİYATLAR DÜŞTÜ 

TMO’nun açıladığı taban fiyat politikasını da eleştiren Doğru, şunları kaydetti: “Mayıs ayının başında tonu 1.480 liraya kadar alıcı bulan ekmeklik buğday TMO’nun açıkladığı fiyatın da etkisiyle hasatta 1.300 liraya kadar gerilemiş ve açıklanan müdahale fiyatı taban değil piyasada oluşması hedeflenen tavanı belirlemiştir. Geniş bir coğrafyaya sahip olan ülkemizde, mayıs ayında hasadına başlanıp ağustos ayına kadar hasadına devam edilen buğday için, TMO tarafından mayıs başında açıklanan fiyat, aylık ortalama enflasyon ve paranın maliyeti de dikkate alınarak her ay kademeli olarak arttırılmalıdır. 

ÇİFTÇİ ÜRETİMDEN SOĞUTULMAMALI 

TMO, buğday ticaretiyle uğraşanların ve sanayicinin de önünü görerek piyasaya girmesini teşvik etmek amacıyla aylık buğday satış fiyatını da kademeli olarak açıklamalıdır. Buğdayın anavatanlarından birisi sayılan Anadolu topraklarında buğday üretiminin dışa bağımlı olmadan devam etmesi için çiftçimizin buğdaydan para kazanması gerekmektedir. Bu nedenle buğday ekimini teşvik edici ilave desteklerin 2019 yılı için açıklanacak tarımsal destekler kararnamesinde yer almasını temenni etmekteyiz"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent Polat
Bülent Polat - 2 yıl Önce

Çitçi kardeşlerime Allah yardım etsin. Gerçekten yapılacak birtarafı kalmadı. Maliyetler çok çok yüksek. Rahmetli Atatürk, köylü milletin efendisi demişti, şimdi ise köylü milletin enayisi durumuna getirildi.

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Buğday rekoltesinde esas düşüş Konya ve civar illerde olacaktır.

Necati demirci
Necati demirci - 2 yıl Önce

Ben sizlere edirneden bir üretici olarak yaziyom hep aynı sorunlar ülkemizde bu böyle devam edicek gibi görünüyor bundan kurtulmanın yolu siyaset biz ne kadar cabalasak inanmiyorlar ben siyasetçi nin birine koyumde şunu dedim sana kirasiz bir tarla vereyim ne ekersen ek yeterki uğraş ve traktör benden alet edavat benden mazot ve gübre uğraş senden hasat zamanı beraber görelim ve hesaplayalim sonra sen inandigin siyaset politikacının başına git gerçekleri söyle bu bana yeter iyi insansın ya gel benide o gittigin siyasetin e inandir vAllahi ben ugrasamam yapamam deyip çıktı eh şimdi ne diyelim doğruları konuşursak bizim girdi fiatimiza biz karı samiyoz ne alırsak verilen girdileri kimi peşi n kimide yazdirarak alırız sonra biri çıkar bugdaya fiat verir kağıt üzerinde hesaplandi ya ama bize sorulmadan oldu şimdi bizim karnımızı doyuracak fiat değil ne yapmaliyiz doğruca ambara at ne borcunu öde nede bu işi yap bir yıl yetistiriciler olarak bunu yapsak nolurki akü aldım 3 yılda iki traktorume 4 akü değiştirdim fiatlar katlamış vermiş yatak akü yü ilk aldığım tarih geçerli deyip çıktı işin içinden giren hep üreticiye oluyor geçen sene tüccara 90 kuruşa buğday verdim tonu 900 eder aynı tüccara para verme gübre ver dedim 1050 kuruşa gübre aldım yani 150 tl cepten ekledim gelelim bu yıla 1300 buğday ver gübre diyelim gübre 2250 kaç ekleyicez 950 cepten biçim arttı mazot arttı akü arttı arizalarda usta ne diyeyim daha saymakla bitmez nasıl adam bunlar ya masa başıyla bu olmaz bezdirdiniz artık yeter demenin zamanı çoktan geldi geçti akıllı olun haa bide şu ziraat odası ne iş yapar anlamış değilim paraları toplar başka da bir işe yaramazz bizim sesimiz onlar olmalı siyasetçilere değil hepinize sevgi saygılarımla trakyadan geleceğe umutla ve mücadeleci kardeşl

Tahir Gorgen
Tahir Gorgen - 2 yıl Önce

Ha unuttum. Yapanlar sunni ortama alsin beni nette. Algi yonetimi ve fazlasini yapmak icin. Sizlerde olmasa yorumlarina engel olun.

Youtubeda ulkede neler oluyor diye video yapmis idim.

Arpayi bugdayi disariya kaydirmalari bana cok normal geliyor sizlerinde ac kalmasi.

Kaldiki evrenin sirlari videom benim fizikte en ustte oldugumu kanitliyor.

Yani onlar Hollandadakiler ve Turkiyedekiler beni agir iskencelere magruz birakip surundurduler ve devamini ulu ortada getiriyorlar.

ferhat oztk
ferhat oztk - 2 yıl Önce

amelelik baska birsey degil. araci kazansin tuccar kazansin sende tarlada 1tl zor sat is degil insaatlarda calis 50 tl gunluk. cifcilikten iyidir. eskiden malin para ederdi. hele gelsin 45 derece o sicagin aldinda calissn gomlegin beline yapissin terden sicakdan. bak nasil koltukda fiyat verilir bak nasil olur. oyle hele kolaymi cifcilik yapmak alin teriyle calismak emek vermek bakmak masraf etmek hele kolaymi birak klawyeyi gel tarlaya calisma o sicakda 10 dakika bekle yeterlidir. millet kaciyor cifcilikten Allah yardim etsin.

Tahir Gorgen
Tahir Gorgen - 2 yıl Önce

Ekmiyecegizki.

Agilbasinda 80 dagar ektim. Gecen bizi dolu vurdu.

Benle (ben 8 dagar bu yil zebse ekmis idim) beraber tarlaya 5 zebse ekenin tarlasina agir dolu vurdu. Hatta ben altinda kalip kacamadim. Mobiletim ile tarlada idim.

Herhalde 6 ton bugday ve 3ton arpa alirim. Maliyeti asa yokari 13.500tl.

Tarimci 170tl dagara borsuz maliyeti var diyor. Dolu vurmasa bile bin pismanim. Traktorumun arka lastigi kotu. 2 tanesi 5bin tl. Nereden alacagiz parayi?

Tarla kazanmiyor. Birde ben topraktanda anlarim. Fizikte en buyuk buluslar benim ama ben harbi milli ve humanist bir dusunur oldugum icin (2014de) Hollandada ve burada iskencelere magruz birakilanim.

Tuvalet cukuru kazdim baskasina. Pancarda vesaire agir islerde calistim burada. Iskenceler altinda. Elektronik iskenceler altinda.

Hadi cogunuzun anlamamasi lazim zaten.

Bu Turkiyeyi Tayip ve yandaslari yani muhalefet ve digerleri. Hepsi aslinda yol arkadaslari olduklari icin sizler herseye inanir olmusunuz.

Ciftcilik bitti. Aha ben su motorunu borulari 8 dagardan topluyacagim. Hazir gubreli ottan arindirilmis. Bu ulkede yapabilecegin en iyi sey: az para kazanip sade yasam ve kendini yormamak cunku somuruyor kanimizi emiyorlar.

Para icin insanlara dis gucler ic gucleri yonlendirerekten haksizlik adaletsizligi birak bizleri cezalandirip bazilarimizi ulu ortada agir iskencelere magruz birakiyorlar ve sizlerde zarar veriyorsunuz biz daha iyisini biliriz sen delisin diye.

Bence ulke bitik veya ekonomi kotu veya baska diye zirlamayin bosuna

çiftçi
çiftçi - 2 yıl Önce

hey gidi günler hey biz bugünleride gürecektık çiftçilik resmen üldü en iyisi kendi kendimize yetecek kadar yani bizi bir yıl yetecek kadar buğday ekelım bari zaten et nedır bilmiyoruz ete hasret kamişiz yiyemiyoruz elde tavuk vardı oda gittı Allah büyüktür ahiret diye bir yer var inşaAllah bizi bu hale sokanların yakasına yapışacağız inşaAllah bakalım orda ne cevap verecekler .

banner151

banner251