Adana Çiftçiler Birliğinden hububat taban fiyat değerlendirmesi: Prim desteği yetersiz

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, açıklanan hububat taban fiyatlarını değerlendirdi. Gazeteekonomi.com'a değerlendirmelerde bulunan Doğru, taban fiyatın dünya fiyatlarıyla aynı seviyede belirlenmesini olumlu bulduklarını ancak prim desteğinin daha da yüksek tutulması gerektiğini belirtti. 

Adana Çiftçiler Birliğinden hububat taban fiyat değerlendirmesi: Prim desteği yetersiz
banner200

Gazeteekonomi.com'a konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, hasat döneminde hububat ithalatı yapılmayacağı taahhüdü ve açıklanan ton başına 1.650 TL’lik fiyatın dünya fiyatlarıyla aynı seviyede olmasının  iç piyasada buğdaya olan talebi arttıracağı kanaatinde olduğunu kaydetti. 

Bir zamanlar dünya fiyatlarıyla ürün almak isteyen ve yurt içi fiyatlarını yüksek bulan sanayici ve tüccarın bu fırsatı değerlendireceğini ümit ettiğini ifade eden Doğru, şunları kaydetti: "Hava şartları ve yağışın da ülke genelinde olumlu devam etmesi şartıyla verimli bir yıl geçerse açıklanan fiyatın çiftçimizi tatmin edici seviyede olacağına inanıyorum. Ancak yapılan açıklamadan geçen yıl ton başına 100 TL olarak verilen fiyat fark (prim) desteğinin, bu yıl diğer desteklerle beraber toplam 230 TL olduğu anlaşılıyor ki bu yetersiz olacaktır.

ÇİFTÇİNİN BUĞDAY EKMESİ İÇİN PRİM DESTEĞİNİN YÜKSEK TUTULMASI GEREKİYOR 

Çünkü çiftçi kazanamadığı için buğday ekmekten kaçınıyor, suyu da bulursa başka ürünlere yöneliyor. Çiftçiye buğday ektirmek için prim desteğini yüksek tutmak gerekir. Bizim beklentimiz buğday fiyatının 1.650 TL, geçen yıl tona 100 TL olan primin ise diğer destekler hariç 200 TL olması yönündeydi. Bu duruma da açıklık getirilirse bu yıl hasatta buğdayını satan çiftçi de, imkanı olup lisanslı depolarda bekleten de kazanacaktır temennisiyle, tüm buğday üreticilerimize hayırlı ve bol kazançlı bir sezon diliyorum"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 22:23
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

TMO iki yıldır iyi fiyat vermektedir.
Ancak Müdahale alım politikası ile gıda enflasyonu hiçbir zaman düşmeyecektir. Burada müdahale alım fiyatlarının sabit tutulup her yıl prim tutarının artılması daha doğru olacaktır. Sanayici de müdahale alım fiyatıyla hammadde temin edeceğinden gıda enflasyonunda artış olmayacaktır.

Nihat
Nihat - 2 yıl Önce

Dönüm başına verilen mazot gübre desteğini kilo başına verilen 10 krs Luk destekle toplanıp 23 krs diye lanse etmek garip geldi..mazot gübreyi kaldırıp direk 23 krs verin inanalım siz köylüyü aptal yerine koyuyorsunuz akp baskani

Osman ergenç
Osman ergenç - 2 yıl Önce

Kardeşim sizin agzınızdan Allah bereket lafı çıkmıyorki sizlere İstanbulu verse ankarayı niye vermedi diye kafayı yersiniz şükretmeyi ve kanaat bereketi ögrenmeden helak olacaksınız peygamber efendimizin bir sözü var öyle bir nesil gelecekti gırtlağına kadar dolu olacaklar açız diye bagıracaklar demiş demekki o nesil şimdiki nesil Allah gözünü tokrak doyursun o ada doyarlarsa

Hakan onol
Hakan onol - 2 yıl Önce

Makarnalik buğday Türkiye'nin.hangi bölgesi yetiştiriyor acaba.neden yemlik kırmızı buğday fiyatlarını açıklamıyor.suan yemlik kırmızı buğday 1.651tl den gidiyor bunlar yapdigi sadece piyasayı düşürmek yaziklar olsun

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Ayçiçek primleri neden verilmiyor

Mehmet bayrakdar
Mehmet bayrakdar - 2 yıl Önce

Buğday ve arpa

Mustafa köksal
Mustafa köksal - 2 yıl Önce

Yetersiz fiat maliyet çok

harputlu
harputlu - 2 yıl Önce

çiftçilik artık yapılmaz


banner151

banner251