Açıklanan buğday fiyatı çiftçiye nefes aldıracak!

TOBB Borsalar Konsey Başkanı ve Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan buğday alım fiyatının dünya piyasalarının üzerinde olduğunu bildirdi.

Açıklanan buğday fiyatı çiftçiye nefes aldıracak!
banner200
banner217

Hükümetin bu sene buğday taban fiyatını hasattan önce açıklayacağını bildirmesinden sonra gözler TMO’ya çevrilmişti. Nitekim hasat başlamadan önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TOBB Genel Kurulu’nda çiftçiye müjdeyi verdi. Cumhurbaşkanının açıklamasına göre geçen yıl ton başına 1050 TL'den alınan sert ekmeklik buğdayın fiyatı bu yıl yüzde 29 artışla 1350 TL, arpa alım fiyatı da yüzde 33 artışla ton başına 1100 TL, makarnalık buğday fiyatı yüzde 32 artırılarak ton başına 1.450 TL olarak belirlendi.

TMO Alım Fiyatı Dünya Fiyatları Üzerinde 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019-20 sezonu TMO hububat alım fiyatlarını açıklamasıyla birlikte sektörün sürdürülebilir bir piyasa beklentisinin karşılandığını belirten TOBB Borsalar Konsey Başkanı ve Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik, açıklanan fiyatın dünya piyasalarının üzerinde olduğunun altını çizdi.

Açıklanan müdahale alım fiyatına Bakanlıkça verilen ton başına yaklaşık 200 TL prim ve gübre, mazot gibi diğer desteklerle birlikte fiyatın 1.550 TL’ye kadar yükseleceğini belirten Çevik, yüzde 4’lük kaliteli destek priminin ilave edilmesiyle birlikte fiyatın ton başına 50 TL daha artacağının altını çizdi.

Açıklanan müdahale alım fiyatının üreticinin artan girdi maliyetleri karşısında nefes alması açısından değerli olduğuna değinen Çevik, girdi maliyetlerinin azaltılması yönünde adımlar atılmasının sürdürülebilir bir üretim ve ticaret açısından son derece önemli olduğunu belirterek, açıklanan fiyatların buğday ekimini teşvik edeceğini söyledi. 

Dünya Buğday Üretimi Artacak

Çevik; “Dünya buğday üretiminin artış gösterdiğini, Türkiye’nin özellikle ihracat karşılığı buğday ithal ettiği Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’da üretimin artacağı, Türkiye’deki bitki gelişiminin bu sene rekoltenin iyi olacağı öngörülmesi dikkate alındığında TMO’nun açıklamış olduğu müdahale alım fiyatları, çiftçinin desteklendiğini göstermektedir. Üreticilerimizin bu destekleri işletmelerini geliştirmek için değerlendirmesi gelirlerini artıracaktır. 

Türkiye bugün artık 75 milyonu değil en az 85 milyonu besleyen bir ülke konumunda. Gelişmiş un sanayimiz dünya ihracat şampiyonu. Makarna ve irmik sektörümüz de Dünya’da söz sahibi. Bu sektörler sürekli kaliteli hammadde ihtiyacı duymakta. Burada önemli bir ayrıntı daha vardır. Ülkemiz kendine yetecek buğdayı kurak yıllar haricinde üretmiştir. Ülkemizde bir kalite sorunu vardır. Bu konuda epey ilerleme sağlanmış olsa da, sorunun çözümü kaliteli üreten çiftçinin ödüllendirilmesidir. Serbest piyasa yıllardır kaliteli ürüne yüksek değer vermektedir. Bu yıl da TMO protein oranı yüksek, süne oranı düşük olan buğdaylar açıklanan fiyatın üzerine yüzde 4’e kadar ilave destek primi vererek konunun önemine işaret etmiştir” dedi.

TMO’nun Türkiye genelinde yaklaşık 270 işyerinde ve buna ilave protokol imzalanan 80 adet lisanslı depolarda alım yapacağını belirten Çevik; “ Üreticilerimizin lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır. Nitekim lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK prim kesintisi muafiyeti, ton başına 25 TL nakliye desteği, araç başına 25 TL analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin %75'ine kadar sıfır faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur.

Borsa üzerinden alım TMO şubelerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO'ya satabileceklerdir.” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 16:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
sadi çetin
sadi çetin - 1 yıl Önce

sayın başkanım dünya fiyatı kaç liradır türkiye ye teslim dolar ve tl bazında nakliye gümrük ve diğer masraflar dahil belirtirmisiniz

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Adam koltuga oturmus konusuyor fiyattan bahsetme mazottan bahset gubreden bahset ilactan bahsette ondan sonra dunya fiyatlarindan bahset

Tarımcı
Tarımcı - 1 yıl Önce

Bu maliyetleri kim hesaplıyor anlamadım. Gerçi bakanlıkta tarımca%19 muş yarısı bitki üretimi olsa. Bunu ilahıyatçı hesaplamıştır

Cahil köylü
Cahil köylü - 1 yıl Önce

Dünya piyasasında buğday fiyatı 425$/ton . Desteği de daha fazla. Üstelik buğdayın masrafı daha az. Çiftçilere ödenen desteklere TEDAŞ haciz koymuyor.

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Yapılan zam üreticiye hakkının teslim edilmesidir. 2015 yılında TMO alım fiyatı 862 TL, 2018 yılında TMO alım fiyatı 1050 TL. Yani 4 yılda toplam 188 TL zam yapılmış, yılda 50 TL bile etmiyor. Üretici kazanacak ki üretim olsun.

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

TMO genel müdürü gibi açıklama yapmış. Tanımazsak TMO genel müdürü sanırsın

misafir
misafir @Misafir - 1 yıl Önce

arkadaşın un fabrıkası var

Mahmut koroglu
Mahmut koroglu - 1 yıl Önce

Yarın gübreye yüzde elli zam yapılır buğday fiatı sıfıra duser

Fikret
Fikret - 1 yıl Önce

Bir defalıkta olsa doğru söyleyin. Sen çiftçi misin de çiftçi adına konuşuyorsun.


banner151

banner251