Açık öğretim mezunu veteriner sağlık teknikerleri de suni tohumlama kurslarına katılabilecek

Danıştay'dan açık öğretim mezunları için önemli karar. Tarım İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen suni tohumlama kursuna örgün eğitim mezunu olmadığı için alınmayan açık öğretim mezunu bir veteriner sağlık teknikerinin açtığı davada önemli bir karar çıktı.

Açık öğretim mezunu veteriner sağlık teknikerleri de suni tohumlama kurslarına katılabilecek
banner200

Haber Türk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, Danıştay, binlerce açık öğretim mezununu yakından ilgilendiren tarihi bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme, açık öğretim mezunları ile örgün öğretim mezunlarıyla tamamen eşit haklara sahip olduğuna hükmetti. Karar açık öğretim mezunu bir veteriner sağlık teknikerinin açtığı dava üzerine alındı.

Danıştay bu kritik kararı Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Programından 2013 yılından mezun vatandaşın açtığı dava üzerine aldı. Söz konusu vatandaş, Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce düzenlenen suni tohumlama kursuna katılmak istedi. Ancak bu talebi “örgün eğitim” mezunu olmadığı gerekçesiyle reddedildi. Bu gelişme üzerine vatandaş, suni tohumla faaliyetlerini düzenleyen yönetmelikte yer alan “örgün” eğitim kelimesinin iptali için Danıştay’da dava açtı.

TARIM BAKANLIĞI: DAVA REDDEDİLSİN

Davanın görüldüğü Danıştay 10. Dairesi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda savunma istedi. Bakanlıktan gönderilen savunmada, açık öğretim mezunu teknikerlerin uygulamalı eğitim almadıklarına dikkat çekildi. Hayvanlara yapılan suni tohumlama uygulaması sırasında yapılan en basit bir hatanın bile hayvanlarda kalıcı hasarlara olabileceği belirtildi. Davanın reddedilmesi istendi.

DANIŞTAY YÖNETMELİĞİ İPTAL ETTİ

Danıştay tetkik hakimi ve savcı ise davanın kabulü ile yönetmeliğinin ilgili kısmının iptalini istedi. Her iki isim de görüşlerinde; açık öğretim-örgün eğitim ayrımının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu vurguladı. Taraflarının beyanlarını alan Danıştay 10. Dairesi, yönetmelikte yer alan “örgün” kelimesini iptal etti. Yani açık öğretim mezunu veteriner teknikerinin suni tohumlama kursuna katılmasının önündeki engeli kaldırdı.

DANIŞTAY: EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Kararda; açık öğretim mezunlarının örgün öğretim mezunlarıyla tamamen eşit haklara sahip olduğuna vurgu yapıldı. Söz konusu tamamlama eğitimlerine açık eğitim mezunlarının alınmamasının eşitlik ilkesine aykırılık oluşturacağı kaydedildi.

EMSAL OLACAK

Bu karar sonrası söz konusu veteriner teknikeri suni tohumlama kursuna katılacak. Ve daha sonra bu faaliyetleri yapabilecek. Karar aynı zamanda tüm açık öğretim mezunları için emsal olacak.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2021, 00:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eşofmanlı Şevket Hoca
Eşofmanlı Şevket Hoca - 5 ay Önce

Başta bu bölümü açan Yüksek Öğretim Kurumu olmak üzere Danıştayı tebrik ediyorum. Hayvancılığın ve hayvan sağlığının en önemli sorunlarından birisini hallettiler. Bundan sonra kimse tutamaz bu ülkeyi, diz cokturemezler bize. Üst akıl açıköğretim mezunlarının bu işi yapmasını engelliyordu. Hayvan ıslahında artık damızlık ihracati rekorları kıracağız. Açıköğretim hemşirelik ve sağlık memurluğu açılması lazım biran önce ve buradan mezun olanların Danıştay ve YÖK teki ilgililere sağlık hizmeti vermesininde onu açılmalı

Açık öğretim
Açık öğretim @Eşofmanlı Şevket Hoca - 4 ay Önce

Tıp, Eczacılık, DişHekimliği, Hukuk gibi bölümlerinde açık öğretimi açilen açılmalı

Hahah
Hahah - 5 ay Önce

Yahu veterinerler tohum atamıyor bu açık okul mezunları nasıl atsın malesef ülke bu konudada adam yetiştiremiyor

muhittin aygün
muhittin aygün - 3 ay Önce

kardesim su an zaten 2 sene boyunca her üniversiteli aöf gibi okudu.aöf laborant veteriner sağlık bölümü ders içeriklerine bakarsanız okuması zor bölüm hoca insiyatifi yok sınavlarda yapalirsen soruları geçebiliyorsun bence örgünden daha zor aöf laborant veteriner sağlık bölümü ayrıy eten suni tohumlama sertifikası alabilmek için uygulamalı eğitime sokuyorlar yeteneği olmayan kişi zaten veterinerde olsa bu işi yapamaz bilgilerinize

banner251